Psichoterapeutas: jūsų šeimą ištiko krizė? Turite kelias išeitis

Krizė. Ne, ne vyriausybinė ir ne ekonominė. Pati įprasčiausia – šeimos. Ir tuo pačiu, - pati skaudžiausia. Ir kažkaip netikėtai, ar ne? Rodos, čia pat buvo vestuvės, - su gėlėm, pažadais, priesaikom ir iš meilės žibančiomis akimis. O dabar, štai tau – krizė.
Psichoterapeutas: jūsų šeimą ištiko krizė? Turite kelias išeitis
© Shutterstock nuotr.

Kai jau ji nutinka, dažniausiai neturime pakankamai blaivaus proto, kad ramiai nusvarstytume, ką ir kaip dabar geriausiai daryti. Atsidūrę krizėje dažniausiai verkiame, esame pasimetę, kartais – kalti, kartais, – nesaugūs, visada – įskaudinti ir sumišę. Todėl šįkart su Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovu, psichoterapeutu Raimundu Alekna apie šeimos krizę kalbėsime paprastai, be didesnių išvedžiojimų, neįdomių jos nepatyrusiems, ir neatitinkančių lūkesčių tų, kurie krizėje yra dabar.

Kone kasdien ginčijatės su sutuoktiniu? Ne, tai dar ne krizė. Tai, veikiau, sveika kasdienybė, rodanti, kad turite ryšį su realybe ir esate dvi skirtingos asmenybės. Beje, tokių konfliktų, kurie bendro gyvenimo pradžioje atrodo „mirtini“, su laiku nė neprisiminsite, tiksliau, - nesureikšminsite. Panašiai, kaip liga nevadiname pražilusių plaukų, ar su metais atsiradusių raukšlelių. O štai situacija, kai rimtai kalbama apie skyrybas, per pusę dalinamas televizorius, o tarp sutuoktinių šmėžuoja deklaruoti, arba dar ne, „tretieji asmenys“ – yra tikra šeimos krizė. Joje, kaip taisyklė, dalyvauja ne vienas asmuo (tokiu atveju išgyvenimus pavadintume asmenine vieno iš partnerių drama), o visa šeima. Tada viskas – konfliktai, dviejų elgesys, juridiniai reikalai, nuotaikų kaita „paliečia“ ir tą, kuris išeina, ir tą, kuris gal dar neišleistų, ir, žinoma, vaikus.

Realybė tokia – didesnė tikimybė išgyventi šeimos krizę tenka pradėjusiems bendrą gyvenimą itin jauniems ir, nesupykite, vadinamai „paprastuomenei“.

Realybė tokia – didesnė tikimybė išgyventi šeimos krizę tenka pradėjusiems bendrą gyvenimą itin jauniems ir, nesupykite, vadinamajai „paprastuomenei“. Pirmiesiems dėl to, kad tuokiantis aštuoniolikos, asmenybės dar nėra susiformavusios, jos dinamiškai keičiasi, o kartu keičiasi ir poreikiai, pažiūros, tad nesubrendusiems žmonėms, sunkiau derintis prie kito. Žemesnio socialinio sluoksnio atstovai neretai suauga tik amžiumi. Jei žmogaus, kaip asmenybės, vystymasis sustojo – liko paprasti interesai ir minimalūs, dažniausiai tik buitiniai poreikiai, jam dažnai kyla bendravimo problemų, o ir pareigos jausmas būna mažesnis.

Kodėl Jūs išgyvenate šeimos krizę? Nes nemokėjote klausytis. Arba nemokėjo klausytis jūsų. Tai pagrindinis dalykas, dėl kurio namuose kyla audros - žmonės nemoka klausytis vienas kito. Mes patologiškai nepajėgūs suprasti, kad kitas nori būti girdimas, kad tai reikia daryti pakaitomis, o interesus - derinti. Kad jei mūsų partneris išsako kažkokią poziciją, tai jo teisė, o mūsų teisė, - atsižvelgti, arba ne. Be to, šeimoje svarbu pasiskirstyti vaidmenis, ir tai padaryti aptariant, o ne „pagal nutylėjimą“. Ar šeimos krizė ištiks jūsų porą, dar priklauso nuo jūsų abiejų brandos. Kuo asmenybė mažiau brandi, tuo daugiau ji įneša į šeimyninius santykius chaoso, tuo dažniau turi pasitikrinti, ar viskas saugu, viskas gerai. Tas įtarumas, nepasitikėjimas dažnai užsmaugia santykius, nepalikdamas erdvės kitam žmogui pabūti pačiam su savimi. O ir tam įtariajam nelieka laiko sau. Būdamas įsitempęs, jis neurotizuojasi, ir įkaitina visą aplinką.

Kai poros ateina konsultuotis, paaiškėja, kad išlaikyti santykius labiau nori vienas jų, o kitam tiesiog gėda sakyti, kad jis jau nieko nebesitiki.

Taigi. Jei jūsų šeimą ištiko krizė, turite kelias išeitis. Viena, - išsiskirti. Kartais, tai iš tiesų būna paprasčiau, nei lipdyti viską nuo pradžių. Tačiau mitas, kad po krizės atnaujinti santykių neįmanoma. Tiesa, tai jau kitas kelias. Dažnai, kai poros ateina konsultuotis, paaiškėja, kad išlaikyti santykius labiau nori vienas jų, o kitam tiesiog gėda sakyti, kad jis jau nieko nebesitiki. Tačiau iš tiesų, net patys neperspektyviausi santykiai kartais tampa net labai perspektyviais. Kadangi toks aiškinimasis, o ir pati krizė – stresas abiems partneriams, konsultacijos dažniausiai vyksta individualiai. O štai tada neretai ir paaiškėja (ne psichologui, aišku, o patiems sutuoktiniams), kad problema slypi ne kitoje barikadų pusėje, o toje pačioje, kur sėdi pats. Kad konkuruoti reikia ne su 20-metų jaunesnėmis kojomis, „augančiomis iš pažastų“, bet su savo ego, pamiršusiu, kad kitam reikia nuoširdaus dėmesio. Aišku, su metais jausmų audros rimsta, o geismų neretai keičia saugumo poreikis ir šiltų jausmų prisiminimas. Dar atsakomybė. Prieš save ir vaikus. Tad neslėpsime, kad poros kartu lieka ne tik patyrusios stebuklingą jausmų atsinaujinimą, bet, kartais, ir vedinos (bent iš dalies) pragmatiškų paskatų – skyrybos nėra tik dviejų žmonių apsisprendimas eiti skirtinga kryptimi. Kita vertus, suvokiama ir tai, jog bet kokie santykiai – kaip metų laikai – turi savo spalvas, tad ir naujas ryšys nenumaldomai keisis ir su laiku taps tokiu pačiu įprastu, kaip dabar yra šie, ant plauko pakibę santykiai.

Ką daryti Jums? Pasistengti kuo ramiau suvokti, ko norite iš tiesų. Išsaugoti šeimą įmanoma. O jei nepavyktų net padedant specialistui, tada susitelksite į savo siekius ir norus. Tik noriu pasakyti, kad net iš giliausios šeimos krizės yra takelis. Išeitis tikrai yra. O tie, kas ieško ne skirtumų ir kaltininkų, o bendrų sąlyčio taškų, šį takelį randa daug greičiau.

vppc.lt
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Linksmos

Spalio mėnesio horoskopas visiems zodiako ženklams (1)

Ruduo visiems žada permainų vėjus, kad ir kokie jie būtų. Vieniems užplūdusi energija padės įveikti bet kokius sunkumus, kitiems vertėtų stabtelėti ir įsiklausyti į savo kūno skleidžiamus signalus.

RUGSĖJO HOROSKOPAS: ko laukti ir tikėtis pirmą rudens mėnesį visiems 12 Zodiako ženklų

Koks bus pirmas rudens mėnuo? Ko laukti ir tikėtis? Ko saugotis? Kam būti pasiruošus? Štai atsakymai į visus rūpimus klausimus ir rugsėjo mėnesio horoskopas visiems Zodiako ženklams.

Meilės, pinigų ir karjeros horoskopas rugpjūčio mėnesiui

Nors katik aplankė tikrieji vasariški orai atsipalaiduoti nereikėtų. Astrologai pranašauja, kad rugpjūtis bus aktyvus mėnuo. Tingumas gali sukelti nenumatytų problemų darbe.

Meilės, pinigų ir karjeros horoskopas liepos mėnesiui (2)

Permainingas liepos mėnuo atneš naujų vėjų į jūsų gyvenimą. Pasistenkite nesielgti neapgalvotai, nes tai gali turėti neigiamų pasekmių.

Moteriški drabužiai, kurie vyrams kelia juoką, o ne susižavėjimą (47)

Saulė vis karščiau – sijonai vis trumpiau. Miestų gatvės ir vėl tampa grožio bei madų podiumu, kur moterys rungiasi stiliaus ir seksualumo kategorijose. Vienos apsiriboja ryškesnėmis spalvomis, suknelėmis ir dideliais akiniais nuo saulės. Kitos pajungia sunkiąją artileriją: sijonus-diržus, gilias iškirptes ir plikas bambas.

Birželio mėnesio horoskopas: išsamiai apie darbą, pinigus, sveikatą ir santykius (4)

Nors vasarą prasideda atostogų metas atsipalaiduoti nereikėtų. Astrologai pranašauja, kad birželis bus aktyvus mėnuo. Tingumas gali sukelti nenumatytų problemų darbe.

Žavingai atrodančios mamos ir dukros atrodo tarsi seserys (36)

Linkime ne tik atrodyti tarsi seserims su savo mamomis, bet ir jaustis geriausiomis draugėmis!

Gegužės mėnesio horoskopas visiems zodiako ženklams (1)

Pavasaris visiems žada permainų vėjus, kad ir kokie jie būtų. Vieniems užplūdusi energija padės įveikti bet kokius sunkumus, kitiems vertėtų stabtelėti ir įsiklausyti į savo kūno skleidžiamus signalus.

9 psichologinės gudrybės, kaip tapti charizmatišku žmogumi (15)

Jeffas Hadenas, vienas iš įtakingiausių ir populiariausių žmonių „Linkedln“ tinkle, parašęs daugiau nei 30 knygų verslo ir komunikacijos klausimais, paaiškino, kaip kai kuriems žmonėms lengvai pavyksta pelnyti visų pasitikėjimą ir susikurti teigiamą įvaizdį.

ZODIAKO ŽENKLAI: kokia veikla Jums atneš sėkmę ir vidinę laimę

yvename tokiu laikmečiu, kuomet vis labiau akcentuojama savirealizacijos būtinybė. Teigiama, jog žmogus gali jaustis laimingu ir pilnaverčiu tik tuomet, kai gali realizuoti savo potencialą.

Labiausiai kolegas darbe erzina... iškirptės ir trumpi sijonai! (46)

Pavasarį visos moterys skuba nusirengti storas pėdkelnes ir iš kelnių šokti į sukneles ar sijonus. Daugelis ir megztinius aukštu kaklu keičia į palaidines giliomis iškirptėmis. Ką apie tai mano jūsų kolegos?

Balandžio mėnesio horoskopas visiems zodiako ženklams (5)

Antrasis pavasario mėnuo gali pažerti staigmenų. Išsamus horoskopas visiems Zodiako ženklams apie tai, ko laukti ir tikėtis santykių sferoje, karjeroje, kokia bus sveikata.

Kur Jūsų Zodiako ženklui geriausia ieškoti gyvenimo meilės (9)

Jei kasdien tavo galvoje sukasi mintys, kad visos draugės jau ištekėjo, o tavo meilės horizonte seniai nebuvo jokių vyriškosios lyties apraiškų, imiesi desperatiškų veiksmų. Stop! Laikas susiimti ir kiekvieno naujai sutikto vyro nepaversti potencialiu jaunikiu. Štai Jums meilės kelrodis pagal zodiako ženklą.

Kaip mėnulio fazės veikia Jūsų organizmą, kokios ligos paūmėja? (10)

Gana seniai pastebėta ir įrodyta, kad Mėnulis stipriai veikia gamtos reiškinius ir žmogaus emocijas bei instinktus.

Astrologė: atėjo santykių patikrinimo laikas, kuris labiausiai paveiks moteris (1)

Nuo 2017 metų kovo 4 dienos grožio, harmonijos, estetikos planeta pakeitė judėjimo kryptį. Vietoj įprasto judėjimo į priekį, ji ims judėti atbulai. Tai tęsis iki balandžio 15 dienos.