Reklama

Kailinių žvėrelių augintojai: užsukite pas mus ir pamatykite tikrą vaizdą

Danijoje keliaujant automobiliu galima pamatyti ženklų „Čia veikia audinių ferma, prašome apsilankyti ir sužinoti apie ją daugiau“.
© Organizacijos nuotr.

Užėjus ūkininkas aprodo savo ūkį, atsako į lankytojų klausimus. Česlovas Tallat – Kelpša, daugiau nei du dešimtmečius vadovaujantis audines auginančiai AB „Vilkijos ūkis“, ketina pasekti danų pavyzdžiu ir jau antrą kartą surengė atvirų durų dieną fermoje.

Savaitgalį Vilkijoje buvo galima ne tik savo akimis pamatyti, kokiomis sąlygomis laikomi gyvūnai, bet ir asmeniškai kalbėtis su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistais, politikais ir net gyvūnų gynėjais, kurių lyderė prisipažino, kad žvėrelių ūkį iš vidaus apskritai matė pirmąkart.

„Akivaizdu, kad čia viskas sutvarkyta taip, kaip ir turėtų būti”, - sakė „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė.

Kailinių žvėrelių augintojai: užsukite pas mus ir pamatykite tikrą vaizdą
© Organizacijos nuotr.

Problemų nekelia

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Giedrius Blekaitis teigė, kad mažiausiai gyvūnų gerovės problemų tarnyba turi dėl kailinių žvėrelių ūkių: „Kad ir kokį gyvūną augintum - kiaulę, galvijus, viščiuką broilerį ar dedeklę vištą, gyvūnui pirmiausia turi duoti, kad gautum iš jo. Mums, kaip institucijai, su kailinių gyvūnų augintojais nėra sunku bendrauti, nes tie žmonės turi lėšų investicijoms”.

Pasak G. Blekaičio, Lietuvoje registruoti 152 kailinių žvėrelių augintojai, gyvūnų auginimo metu atlikti 86 patikrinimai, o gyvūnų migdymo laikotarpiu tikrinami visi be išimties ūkiai. Be to, iškart reaguojama į bet kokį pranešimą, ar visuomeninės organizacijos, ar kaimyno skundą.

„Neseniai gavome gyvūnų gynėjų pranešimą apie tai, jog viename ūkyje daug kenčiančių gyvūnų, iškart po skundo nuvykę fermą iš 27 000 gyvūnų rasti du apsikandžioję, o vienas nepakankanai gerai mokėjo gerti iš specialios gertuvės, todėl dehidratavo. Tačiau viešai skelbti, jog pastebėta daug sužeistų gyvūnų, yra nepagarba visuomenei, meluoti į eterį negalima”, - sako G. Blekaitis.

Jis primena, kad laikant avį, triušį ar vištą bet kada gali nutikti nelaimė, bet kada gali atėjęs ryte rast negyvą gyvūną. Specialistas prisiminė, kad 2010 m. augant žvėrelių ūkių skaičiui atvykusi Europos Komisijos auditorių grupė ištyrė situaciją, tačiau neturėjo nė vieno priekaišto ar pasiūlymo.

Per metus – 42 mln. audinių

Remiantis 2015 m. visus Europos kailininkus vienijančios asociacijos Fur Europe duomenimis, Europoje pernai užauginta 45,4 mln kailių (2005 m. - 27,5 mln). Didžiąją dalį – 42.6 mln sudarė audinių kailiai. Europoje šiuo metu veikia per 5 tūkst. kailinių žvėrelių ūkių, iš viso sektoriuje dirba apie 60 tūkst. žmonių.

Ryškiausias produkcijos augimas vyko Danijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje ir Baltijos šalyse. Prieš porą metų audines pradėjo auginti Bulgarija, Rumunija ir Bosnija ir Hercegovina, kur anksčiau šios šakos nebuvo apskritai. Fermos sąlygomis kailinius žvėrelius augina 23 pasaulio valstybės.

Pagal produkcijos apimtis Lietuva kartu su Graikija užima ketvirtą vietą Europoje ir eksportuoja apie 2 mln. audinių kailių kasmet. Esant gerai kainai pajamos gali siekti apie 150 mln eurų. Pagal vidutines gaunamas kainas už kailį Lietuva užima 4 vietą pasaulyje. Mūsų augintojų produkcijai galioja tokios pat taisyklės ir pardavimo galimybės kaip ir visiems pasaulio augintojams.

„Vilkijos ūkio“ vadovas Česlovas Tallat-Kelpša sako: „Kasmet lietuviški kailiai patenka į geriausius aukcionų kailių rinkinius, vadinamus „TOP LOT“. Jų kaina gali daug kartų viršyti kailio kainą, nes jį nupirkti yra garbės reikalas, kaip ir ūkininkui, kurio kailis atrenkamas į TOP LOT. TOP LOT vieno audinės kailio kaina paskutiniame aukcione buvo 137 EUR už baltos spalvos vadinamąjį velvetą (trumpaplaukį) kailiuką, nors vidutinė kailio kaina siekė 31 EUR. Rekordinė „Vilkijos ūkio“ vieno kailio kaina 2016 m. kovo aukcione buvo 105 EUR už rudas audines, kurios yra pigesnės už baltas.

Auginti blogomis sąlygomis nuostolinga

Helsinkio kailių aukciono SAGA FURS atstovas Baltijos šalyse Paulius Gabinaitis lankytojus mokė, kaip atskirti kokybišką kailį nuo nekokybiško ir pasakojo apie savo darbo specifiką.

„Aukštos kokybės ir pakankamo dydžio kailis būna tuomet, jei gyvūnas laikomas tinkamomis sąlygomis, nepatiria streso. Auginti žvėrelius blogomis sąlygomis nuostolinga, nes kailio kaina bus mažesnė už pašarų kainą”, - teigia P. Gabinaitis. Jei ūkis nesusitvarko su jam keliamais reikalavimais, aukcionas neapsiima parduoti jo produkcijos.

Paklaustas apie šios šakos uždraudimą, P. Gabinaitis juokdamasis prisiminė, kad nors 2005 m. kailinių žvėrelių auginimas Jungtinėje Karalystėje uždraustas (JK buvo 7 ūkiai), Londonas ir toliau lieka vienu iš svarbiausių kailių prekybos centru.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Linksmos

Spalio mėnesio horoskopas visiems zodiako ženklams (1)

Ruduo visiems žada permainų vėjus, kad ir kokie jie būtų. Vieniems užplūdusi energija padės įveikti bet kokius sunkumus, kitiems vertėtų stabtelėti ir įsiklausyti į savo kūno skleidžiamus signalus.

RUGSĖJO HOROSKOPAS: ko laukti ir tikėtis pirmą rudens mėnesį visiems 12 Zodiako ženklų

Koks bus pirmas rudens mėnuo? Ko laukti ir tikėtis? Ko saugotis? Kam būti pasiruošus? Štai atsakymai į visus rūpimus klausimus ir rugsėjo mėnesio horoskopas visiems Zodiako ženklams.

Meilės, pinigų ir karjeros horoskopas rugpjūčio mėnesiui

Nors katik aplankė tikrieji vasariški orai atsipalaiduoti nereikėtų. Astrologai pranašauja, kad rugpjūtis bus aktyvus mėnuo. Tingumas gali sukelti nenumatytų problemų darbe.

Meilės, pinigų ir karjeros horoskopas liepos mėnesiui (2)

Permainingas liepos mėnuo atneš naujų vėjų į jūsų gyvenimą. Pasistenkite nesielgti neapgalvotai, nes tai gali turėti neigiamų pasekmių.

Moteriški drabužiai, kurie vyrams kelia juoką, o ne susižavėjimą (47)

Saulė vis karščiau – sijonai vis trumpiau. Miestų gatvės ir vėl tampa grožio bei madų podiumu, kur moterys rungiasi stiliaus ir seksualumo kategorijose. Vienos apsiriboja ryškesnėmis spalvomis, suknelėmis ir dideliais akiniais nuo saulės. Kitos pajungia sunkiąją artileriją: sijonus-diržus, gilias iškirptes ir plikas bambas.

Birželio mėnesio horoskopas: išsamiai apie darbą, pinigus, sveikatą ir santykius (4)

Nors vasarą prasideda atostogų metas atsipalaiduoti nereikėtų. Astrologai pranašauja, kad birželis bus aktyvus mėnuo. Tingumas gali sukelti nenumatytų problemų darbe.

Žavingai atrodančios mamos ir dukros atrodo tarsi seserys (36)

Linkime ne tik atrodyti tarsi seserims su savo mamomis, bet ir jaustis geriausiomis draugėmis!

Gegužės mėnesio horoskopas visiems zodiako ženklams (1)

Pavasaris visiems žada permainų vėjus, kad ir kokie jie būtų. Vieniems užplūdusi energija padės įveikti bet kokius sunkumus, kitiems vertėtų stabtelėti ir įsiklausyti į savo kūno skleidžiamus signalus.

9 psichologinės gudrybės, kaip tapti charizmatišku žmogumi (15)

Jeffas Hadenas, vienas iš įtakingiausių ir populiariausių žmonių „Linkedln“ tinkle, parašęs daugiau nei 30 knygų verslo ir komunikacijos klausimais, paaiškino, kaip kai kuriems žmonėms lengvai pavyksta pelnyti visų pasitikėjimą ir susikurti teigiamą įvaizdį.

ZODIAKO ŽENKLAI: kokia veikla Jums atneš sėkmę ir vidinę laimę

yvename tokiu laikmečiu, kuomet vis labiau akcentuojama savirealizacijos būtinybė. Teigiama, jog žmogus gali jaustis laimingu ir pilnaverčiu tik tuomet, kai gali realizuoti savo potencialą.

Labiausiai kolegas darbe erzina... iškirptės ir trumpi sijonai! (46)

Pavasarį visos moterys skuba nusirengti storas pėdkelnes ir iš kelnių šokti į sukneles ar sijonus. Daugelis ir megztinius aukštu kaklu keičia į palaidines giliomis iškirptėmis. Ką apie tai mano jūsų kolegos?

Balandžio mėnesio horoskopas visiems zodiako ženklams (5)

Antrasis pavasario mėnuo gali pažerti staigmenų. Išsamus horoskopas visiems Zodiako ženklams apie tai, ko laukti ir tikėtis santykių sferoje, karjeroje, kokia bus sveikata.

Kur Jūsų Zodiako ženklui geriausia ieškoti gyvenimo meilės (9)

Jei kasdien tavo galvoje sukasi mintys, kad visos draugės jau ištekėjo, o tavo meilės horizonte seniai nebuvo jokių vyriškosios lyties apraiškų, imiesi desperatiškų veiksmų. Stop! Laikas susiimti ir kiekvieno naujai sutikto vyro nepaversti potencialiu jaunikiu. Štai Jums meilės kelrodis pagal zodiako ženklą.

Kaip mėnulio fazės veikia Jūsų organizmą, kokios ligos paūmėja? (10)

Gana seniai pastebėta ir įrodyta, kad Mėnulis stipriai veikia gamtos reiškinius ir žmogaus emocijas bei instinktus.

Astrologė: atėjo santykių patikrinimo laikas, kuris labiausiai paveiks moteris (1)

Nuo 2017 metų kovo 4 dienos grožio, harmonijos, estetikos planeta pakeitė judėjimo kryptį. Vietoj įprasto judėjimo į priekį, ji ims judėti atbulai. Tai tęsis iki balandžio 15 dienos.