Didelės storos GRAIKIŠKOS VESTUVĖS: keistenybės, su kuriomis susiduria ne tik filmo herojai

 (1)
2002 metais pasaulio simpatijas užkariavo romantinė komedija “Mano didelės storos graikiškos vestuvės”. Viena pelningiausių visų laikų romantinių komedijų atkreipė dėmesį į tai, kokios neįtikėtinos yra Graikijoje vykstančių tuoktuvių tradicijos. Vienas svarbiausių aspektų yra tai, jog jos visuomet privalo būti “didelės bei storos”.
Kadras iš ilmo “Mano didelės storos graikiškos vestuvės 2”
Kadras iš ilmo “Mano didelės storos graikiškos vestuvės 2”

Tai darkart bus įrodyta ir jau kovo 25 dieną kino teatruose pasirodysiančioje antroje komedijos dalyje. Premjeros proga surinkome pačias keisčiausias šios pietų Europos šalies vestuvių tradicijas. Esame tikri, kad jas sužinoję, dar gerai pagalvosite, ar verta savo antrąja puse pasirinkti graiką ar graikę. Geriau jau iš jų papročių pasijuokti kino teatruose.

- Visame pasaulyje įprasta, kad vaikinas mylimąjai pasiperša priklaupęs ant vieno kelio ir ant piršto jai užmauna žiedą su kokiu brangakmeniu. Tuo tarpu Graikijoje sužadėtuvės vyksta dalyvaujant visai šeimai. Gavę šeimos galvos sutikimą, būsimi jaunavedžiai apsikeičia auksiniais žiedais, kuriuos vėliau mūvi ant kairės rankos. Toliau seka audringas sužadėtuvių vakarėlis. Tiesa, verta paminėti tai, jog šie žiedai ir yra tie, kuriais pora puošis visą likusį gyvenimą. Per vestuves jie bus pašventinami ir užmaunami ant dešinės rankos.

- Yra datos, kuriomis graikams draudžiama tuoktis. Pagal ortodoksų tikėjimą, tai – pirmos dvi rugpjūčio savaitės (jos skiriamos mergelei Marijai), taip pat šventė nerengiama 40 dienų iki Kalėdų bei 40 dienų iki Velykų. Vestuvės negali vykti ir rugpjūčio 29, rugsėjo 14.

Kadras iš ilmo “Mano didelės storos graikiškos vestuvės 2”
Kadras iš ilmo “Mano didelės storos graikiškos vestuvės 2”

- Prieš pat vestuves šeima bei draugai padeda jaunavedžiams įrengti namus. Nuotaka ir kitos dailiosios lyties atstovės pakloja lovą, o jaunikis turi ją apžiūrėti ir duoti oficialų pritarimą. Tuomet patalai apiberiami pinigais (kad jų niekad netrūktų) ir ryžiais (kad santuoka būtų vaisinga). Vėliau ant lovos paguldomas kūdikis. Papročiai byloja, jog šio kūdikio lytis sutaps su poros pirmagimio lytimi.

- Jaunikį vestuvių ceremonijai ruošia bičiuliai. Vyriausiasis pabrolys, vadinamas “koumbaro”, nuskuta netrukus prie altoriaus žengsiantį vyrą. Tai rodo jų tarpusavio pasitikėjimą. Kiti pasiskirsto: vienas užsagsto marškinius, kitas užriša peteliškę. Jaunajai pasipuošti šventei padeda pamergės.

- Ant nuotakos batelių padų užrašomi netekėjusių pamergių vardai. Tos, kurių vardai nebesimato po šventės, netrukus ištekės.

Didelės storos <strong>GRAIKIŠKOS VESTUVĖS</strong>: keistenybės, su kuriomis susiduria ne tik filmo herojai
© Shutterstock nuotr.

- Prieš ceremoniją į mylimojo šeimą įsiliejanti jaunoji privalo atsisukusi pažvelgti į tėvų namus: tikima, kad tuomet ji niekuomet nenusigręš nuo savo šeimos ir ja rūpinsis iki gyvenimo galo.
- Vestuvių metu labai svarbūs yra simboliai. Privaloma turėti nuo pavydo, pykčio ir nesėkmių apsaugančią “akį”. Jei kažkas pasako netinkamų linkėjimų, nuotaka turi simboliškai nusispjauti tris kartus ir jie neišsipildys. Daugelis nuotakų prie altoriaus žengia kojinėje įsipylusios cukraus, kad vedybinis gyvenimas būtų saldesnis, o į batelį įsidėjusios po monetą – kad gyvenimas būtų sotus. Jaunikis į kišenę įsideda kažka geležinio, kad apsisaugotų nuo blogos akies.

- Po tuoktuvių ceremonijos ateina laikas švęsti. Anksčiau jaunavedžiai daužydavo lėkštes, dabar šiam papročiui parenkami pigūs ir specialiai daužymui skirti indai, kad nenutiktų traumos. Vėliau einama šokti. Pagrindiniai šokiai – Tsamiko, Kalamatianos arba Zeibekiko, priklausomai nuo regiono, kuriame tuokiamasi. Šokama ratu, susikibus rankomis, laikrodžio rodyklės kryptimi. Paskutinis šventės šokis priklauso jaunavedžiams. Tuo metu, kai jie šoka, svečiai kiša pinigus jiems į drabužius.

- Graikiškos vestuvės laikomos didelėmis bei storomis dėl to, jog jose dalyvauja ne tik visa giminė, bet ir visi aplinkiniai gyventojai. Kiekvienas ateidamas ne tik susimoka už dalyvavimą, bet ir atneša nelyginį skaičių migdolų. Migdolų forma primena kiaušinį, o tai reiškia vaisingumą.

Tad ar visų šių tradicijų bus paisoma, kai į šeimą įsimaišo užsieniečių? Naujus žymiosios graikų šeimos nuotykius ir vėl organizuojamas vestuves pamatysime dukart linksmesnėje komedijoje “Mano didelės storos graikiškos vestuvės 2”, kuri į Lietuvą atkeliauja jau kovo 25 dieną. Štai juostos anonsas:

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Linksmos

Spalio mėnesio horoskopas visiems zodiako ženklams (1)

Ruduo visiems žada permainų vėjus, kad ir kokie jie būtų. Vieniems užplūdusi energija padės įveikti bet kokius sunkumus, kitiems vertėtų stabtelėti ir įsiklausyti į savo kūno skleidžiamus signalus.

RUGSĖJO HOROSKOPAS: ko laukti ir tikėtis pirmą rudens mėnesį visiems 12 Zodiako ženklų

Koks bus pirmas rudens mėnuo? Ko laukti ir tikėtis? Ko saugotis? Kam būti pasiruošus? Štai atsakymai į visus rūpimus klausimus ir rugsėjo mėnesio horoskopas visiems Zodiako ženklams.

Meilės, pinigų ir karjeros horoskopas rugpjūčio mėnesiui

Nors katik aplankė tikrieji vasariški orai atsipalaiduoti nereikėtų. Astrologai pranašauja, kad rugpjūtis bus aktyvus mėnuo. Tingumas gali sukelti nenumatytų problemų darbe.

Meilės, pinigų ir karjeros horoskopas liepos mėnesiui (2)

Permainingas liepos mėnuo atneš naujų vėjų į jūsų gyvenimą. Pasistenkite nesielgti neapgalvotai, nes tai gali turėti neigiamų pasekmių.

Moteriški drabužiai, kurie vyrams kelia juoką, o ne susižavėjimą (47)

Saulė vis karščiau – sijonai vis trumpiau. Miestų gatvės ir vėl tampa grožio bei madų podiumu, kur moterys rungiasi stiliaus ir seksualumo kategorijose. Vienos apsiriboja ryškesnėmis spalvomis, suknelėmis ir dideliais akiniais nuo saulės. Kitos pajungia sunkiąją artileriją: sijonus-diržus, gilias iškirptes ir plikas bambas.

Birželio mėnesio horoskopas: išsamiai apie darbą, pinigus, sveikatą ir santykius (4)

Nors vasarą prasideda atostogų metas atsipalaiduoti nereikėtų. Astrologai pranašauja, kad birželis bus aktyvus mėnuo. Tingumas gali sukelti nenumatytų problemų darbe.

Žavingai atrodančios mamos ir dukros atrodo tarsi seserys (36)

Linkime ne tik atrodyti tarsi seserims su savo mamomis, bet ir jaustis geriausiomis draugėmis!

Gegužės mėnesio horoskopas visiems zodiako ženklams (1)

Pavasaris visiems žada permainų vėjus, kad ir kokie jie būtų. Vieniems užplūdusi energija padės įveikti bet kokius sunkumus, kitiems vertėtų stabtelėti ir įsiklausyti į savo kūno skleidžiamus signalus.

9 psichologinės gudrybės, kaip tapti charizmatišku žmogumi (15)

Jeffas Hadenas, vienas iš įtakingiausių ir populiariausių žmonių „Linkedln“ tinkle, parašęs daugiau nei 30 knygų verslo ir komunikacijos klausimais, paaiškino, kaip kai kuriems žmonėms lengvai pavyksta pelnyti visų pasitikėjimą ir susikurti teigiamą įvaizdį.

ZODIAKO ŽENKLAI: kokia veikla Jums atneš sėkmę ir vidinę laimę

yvename tokiu laikmečiu, kuomet vis labiau akcentuojama savirealizacijos būtinybė. Teigiama, jog žmogus gali jaustis laimingu ir pilnaverčiu tik tuomet, kai gali realizuoti savo potencialą.

Labiausiai kolegas darbe erzina... iškirptės ir trumpi sijonai! (46)

Pavasarį visos moterys skuba nusirengti storas pėdkelnes ir iš kelnių šokti į sukneles ar sijonus. Daugelis ir megztinius aukštu kaklu keičia į palaidines giliomis iškirptėmis. Ką apie tai mano jūsų kolegos?

Balandžio mėnesio horoskopas visiems zodiako ženklams (5)

Antrasis pavasario mėnuo gali pažerti staigmenų. Išsamus horoskopas visiems Zodiako ženklams apie tai, ko laukti ir tikėtis santykių sferoje, karjeroje, kokia bus sveikata.

Kur Jūsų Zodiako ženklui geriausia ieškoti gyvenimo meilės (9)

Jei kasdien tavo galvoje sukasi mintys, kad visos draugės jau ištekėjo, o tavo meilės horizonte seniai nebuvo jokių vyriškosios lyties apraiškų, imiesi desperatiškų veiksmų. Stop! Laikas susiimti ir kiekvieno naujai sutikto vyro nepaversti potencialiu jaunikiu. Štai Jums meilės kelrodis pagal zodiako ženklą.

Kaip mėnulio fazės veikia Jūsų organizmą, kokios ligos paūmėja? (10)

Gana seniai pastebėta ir įrodyta, kad Mėnulis stipriai veikia gamtos reiškinius ir žmogaus emocijas bei instinktus.

Astrologė: atėjo santykių patikrinimo laikas, kuris labiausiai paveiks moteris (1)

Nuo 2017 metų kovo 4 dienos grožio, harmonijos, estetikos planeta pakeitė judėjimo kryptį. Vietoj įprasto judėjimo į priekį, ji ims judėti atbulai. Tai tęsis iki balandžio 15 dienos.