Priešlaikinė ejakuliacija – santykių griūties pranašas seksologo interviu

 (38)
Per greitai pasibaigęs lytinis aktas tampa vis opesne problema daugeliui vyrų. Tuo pačiu kenčia ir moterys, kadangi nespėja patirti orgazmo kartu su partneriu.
© Shutterstock nuotr.

Apie tai, kas lemia ejakuliacijos sutrikimus ir kaip tai išgyvena vyrai, kalbėjome su individualiosios psichologijos analitiku seksologu Viktoru Šapurovu.

Ar ejakuliacijos sutrikimai yra dažnas vyrų negalavimas? Ar daug vyrų, turinčių šį sutrikimą, kreipiasi pagalbos į specialistus, gydytojus seksopatologus?

Ejakuliacijos sutrikimų turintys vyrai sudaro kokį trečdalį visų seksopatologinių pacientų, o iš pacientų vyrų – apie 60 proc. Ejakuliacijos sutrikimai būna kelių tipų, dažniausias – vadinamoji priešlaikinė ejakuliacija. Rečiau pasitaiko vėlyvoji ejakuliacija arba visiškas ejakuliacijos nebuvimas.

Kokio amžiaus vyrai dažniausiai kreipiasi dėl priešlaikinės ejakuliacijos?

Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad dėl priešlaikinės ejakuliacijos dažniausiai kreipiasi jauni arba vidutinio amžiaus, vidutiniškai 18 – 35 metų, vedę arba su nuolatine partnere gyvenantys vyrai. Ateina ir vyresnių vyrų, bet daug rečiau. Priešlaikinė ejakuliacija gali varginti bet kokio tipo vyrus – ir silpnus, emociškai labilius, linkusius į depresiją, ir dvasiškai tvirtus, atkaklius, ryžtingus.

Ne paslaptis, kad, pavyzdžiui, erekcijos sutrikimai vyrams sukelia didžiulę įtampą, nerimą, depresiją, nevisavertiškumo pojūtį, į erekcijos sutrikimus vyrai reaguoja labai skausmingai. O kaip vyrai priima ejakuliacijos sutrikimus?

Ejakuliacijos sutrikimus vyrai priima lengviau, ne taip skausmingai, kaip erekcijos susilpnėjimą ar praradimą. Tai galima suprasti: ejakuliacijos sutrikimas ne toks „akivaizdus“, ne taip pastebimas partnerės, be to, neužkerta kelio atlikti lytinį aktą, nors, suprantama, gali labai pabloginti jo kokybę.

Ejakuliacijos sutrikimų turinčius vyrus pagal jų reakciją suskirstyčiau į dvi grupes. Mažesnioji pacientų dalis šį negalavimą priima kaip rimtą smūgį vyriškumui, menkinantį jo, kaip lytinio partnerio, vertę. Tačiau didžioji dalis vyrų atvyksta ne savo iniciatyva, o „spaudžiami“ partnerės, nepatenkintos lytinio akto kokybe, trukme ar pan.

Ar dėl ejakuliacijos sutrikimų labiau nukenčia vyro, ar jo lytinės partnerės seksualinis gyvenimas, lytinis pasitenkinimas? O gal dėl to kenčia abu?

Tai priklauso nuo daugelio dalykų. Jei moters orgazmas yra vaginalinio tipo, dėl vyro priešlaikinės ejakuliacijos ji praras daugiau, nes labai sumažės jos galimybės patirti orgazmą. Jau nekalbu apie tuos atvejus, kada vyro sėkla išsilieja nespėjus įstumti varpos į makštį. Vyrai taip pat dažniausiai būna nepatenkinti per trumpu lytiniu aktu, nes jiems, kaip ir moterims, malonumą teikia ne tik sueities kulminacija ejakuliacijos metu, bet ir pats lytinis aktas, varpos judesiai makštyje, frikcijos.

Jei lytinis aktas dėl priešlaikinės ejakuliacijos labai sutrumpėja, prarandamas svarbus lytinio malonumo, pasitenkinimo seksu komponentas. Be to, vyras supranta ir jaučia, kad dėl priešlaikinės ejakuliacijos ir sutrumpėjusio lytinio akto lieka nepatenkinta jo partnerė, ir tai žeidžia jo vyriškas ambicijas, menkina savivertę. Taigi, priešlaikinė ejakuliacija neišvengiamai neigiamai paveikia abu lytinius partnerius, trikdo tarpusavio santykių harmoniją. Priešlaikinė ejakuliacija anksčiau ar vėliau veda į lytinių santykių disharmoniją. Vyras pradeda jaustis seksualiai nevisavertis, nenorėdamas nuvilti partnerės ir savęs, pradeda vengti lytinių santykių, o tai tik pagilina bendravimo krizę. Tokia situacija praktiškai yra partnerių santykių pabaigos pranašas.

Kaip dažniausiai vyrai elgiasi tokioje situacijoje?

Elgiasi labai įvairiai, tai priklauso nuo vyro asmenybės tipo. Vieni dėl nenusisekusių lytinių santykių kaltina save, ima vengti lytinio kontakto, užsisklendžia, panyra į depresiją. Kiti reaguoja atvirkščiai: dėl nesėkmės kaltina partnerę – esą ji kažką daranti „ne taip“. Įdomu, kad dalis vyrų, nepaisant ejakuliacijos sutrikimų, yra visiškai patenkinti savo seksualiniu gyvenimu, o į gydytojus kreipiasi tik paraginti nepatenkintų savo moterų, lytinių partnerių.

Kokios priešlaikinės ejakuliacijos priežastys? Kokias galimas šio negalavimo priežastis nurodo patys pacientai?

Kiek esu pastebėjęs, priešlaikinė ejakuliacija dažniausiai būna sutrikimas nuo jaunystės, lydintis vyrą nuo pirmųjų seksualinių bandymų. Tačiau vidutiniškai kas trečias vyras nurodo priežastį, dėl kurios galimai prasidėjo šis negalavimas. Tai gali būti sukrečiantis gyvenimo įvykis, stiprus pergyvenimas, konfliktas šeimoje ar kivirčas su partnere. Pasitaiko, kad su viena partnere vyro lytiniai santykiai būna normalios trukmės, o su kita įvyksta priešlaikinė ejakuliacija. Tai rodo, kad ejakuliacijos laikas, lytinio akto trukmė priklauso nuo daugelio veiksnių. Labai svarbus partnerių psichologinis ir emocinis atitikimas, jų bendravimas, tarpusavio santykiai apskritai, ne tik lovoje.

Koks biologinis priešlaikinės ejakuliacijos mechanizmas? Kodėl vieni vyrai „baigia“greitai, o kiti gali „tęsti“ ilgiau ar net labai ilgai?

Ejakuliacijos, kaip ir erekcijos fiziologiniai mechanizmai sudėtingi, nulemti neurogeninių, neurohumoralinių ir psichoemocinių veiksnių. Varpos sukietėjimą, erekciją „prižiūri“ parasimpatinė sistema, ejakuliacijos metu „persijungia“ simpatinė autonominė grandis. Už viso to stovi psichoemocinis fonas. Psichoanalizės būdu dažniausiai pavyksta išsiaiškinti, kad priešlaikinė ejakuliacija yra tam tikras, iš pasąmonės kylantis vyro noras greičiau „pabėgti“ nuo moters, kurios giliai viduje, pasąmonėje, jis bijo. Tai gali būti labai aktyvi, agresyvi, atkakliai lytiškai pasitenkinti siekianti moteris. Vyrą tai gąsdina, neramina ir jis stengiasi būti su ja kuo trumpiau, nuo jos „bėga“, ankstindamas ejakuliaciją ir trumpindamas lytinį aktą. Tuo tarpu kantri, tolerantiška moteris sukuria vyrui emocinio komforto būseną, kuria vyras mėgaujasi, nesistengia „pabėgti“, todėl ejakuliacija įvyksta normaliu laiku. Priešlaikinė ejakuliacija gali pasireikšti kaip vienintelis epizodas gyvenime ir daugiau nesikartoti, bet gali varginti nuolat arba epizodiškai. Dėl vienintelio gyvenime „nepavykusio karto“ joks vyras nesikreips į specialistus, todėl šių pavienių epizodų priežastys dažniausiai lieka nežinomos, bet veikiausiai jos yra psichoemocinės.

Ar priešlaikinės ejakuliacijos atsiradimui įtakos gali turėti partnerių lytinių organų anatominiai, fiziologiniai ypatumai, pavyzdžiui, varpos dydis, makšties siaurumas, dirginimo intensyvumas ir panašiai?

Suprantama, tai irgi turi įtakos. Pavyzdžiui, jei moters makštis po gimdymo išplatėjusi, priešlaikinės ejakuliacijos tikimybė bus mažesnė, negu mylintis su moterimi, kurios makštis siaura. Kuo stipriai vyro varpa spaudžiama makšties, kuo intensyviau dirginama, tuo greičiau gali įvykti ejakuliacija. Kiti veiksniai, greitinantys, priartinantys ejakuliaciją – jaunas vyro amžius, ilgesnės pertraukos tarp lytinių aktų, vyro nepasitikėjimas savimi, baimė būti atstumtam ar nerimas, dažnai pasąmoningas, kad partnerė nepastotų.

Kaip dažnai priešlaikinės ejakuliacijos priežastis būna urologinės ligos – prostatitas, uretritas, priešinės liaukos hiperplazija ir kt.?

Šios ligos priklauso urologų kompetencijai. Seksologas imasi gydyti pacientą tik tuomet, kai urologas konstatuoja, kad vyras, urologiniu požiūriu, yra sveikas.

Ar dėl priešlaikinės ejakuliacijos sutrikimų kreipiasi gėjai, ar šis negalavimas kelia rūpesčių tik heteroseksulioms poroms?

Kol kas nė vienas gėjus dėl ejakuliacijos sutrikimų pagalbos į mane nėra kreipęsis.

Kaip dabartiniu metu gydoma priešlaikinė ejakuliacija?

Gydoma veikiant dviem esminėmis kryptimis: taikoma psichoterapija ir medikamentinis gydymas. Psichoterapija ypač indikuotina esant ryškių neurozinio sutrikimo požymių ir reikiamai paciento motyvacijai. Dažniausiai pasirenkamas analitinės psichoterapijos metodas. Toks gydymas trunka ilgai, gali tęstis metus ar ilgiau, tačiau dažniausiai garantuoja visišką pasveikimą. Šiuo metodu siekiama sukurti vyro sugebėjimą užmegzti ir palaikyti kokybiškus psichologinius ir seksualinius santykius su lytine partnere. Kita galima psichoterapinio gydymo kryptis – specialių seksoterapinių metodikų taikymas. Seksoterapijos antrojo etapo metu gydymo procese dalyvauja ir vyro lytinė partnerė.

Kokia tikimybė taikant šiuolaikinius metodus ir vaistus pacientui visiškai pasveikti?

Pasveikimo tikimybė priklauso nuo daugelio aplinkybių – priešlaikinės ejakuliacijos formos, trukmės, taikomų metodų, paciento motyvacijos, partnerės palaikymo ir kt. Analitinės psichoterapijos efektyvumas labai didelis, ypač esant pakankamai paciento motyvacijai. Jei pavyksta pakeisti tam tikrus ligonio asmenybės aspektus, pasveikimas praktiškai garantuotas: išgydytas vyras ateityje sugebės užmegzti visaverčius psichologinius ir seksualinius kontaktus ne tik su dabartine partnere, bet, prireikus, ir su kitomis jo sutiktomis moterimis. Labai veiksminga ir seksoterapija, kai kuriems vyrams užtenka vien jos. Seksoterapijos efektas gali trukti visą gyvenimą, nors kartais jos kursą tenka kartoti.

Vis dėlto, vienas populiariausių išlieka medikamentinis priešlaikinės ejakuliacijos gydymas – jis nesudėtingas, lengviau prieinamas, nereikalingas ypatingų paciento ir jo partnerės pastangų ar didelių laiko sąnaudų. Dauguma vyrų, turinčių priešlaikinę ejakuliaciją, renkasi būtent medikamentinį gydymą. Nuo 2013 metų lapkričio 1 dienos Lietuvoje tapo prieinamas pirmasis specialiai priešlaikinei ejakuliacijai gydyti skirtas trumpo veikimo SSRI klasės vaistas. Kiekvieno naujo veiksmingo vaisto atsiradimas yra svarbus, nes padidina pasirinkimo galimybes ir gydytojui, ir pacientui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Karštos

INTYMU: sekso pozos, kurios sustiprins emocinį ryšį (10)

Akių kontaktas, bučiniai, glamonės, visiškas atsidavimas partneriui – tai elementai, sustiprinantys poros emocinį ryšį. Yra sekso pozų, kurios visus juos apjungia ir leidžia pamilti partnerį iš naujo.

Kodėl vyrai nenori sekso? Ekspertai skambina pavojaus varpais (182)

Statistika byloja, kad vyrai apie seksą galvoja kas 7 sekundes. Bet ir jiems būna dienų, kai to sekso nesinori.

5 moterų nerekomenduojamos sekso pozos (32)

Kiekvienas kūnas yra skirtingas. Kaip ir kiekvieno mėgavimasis seksu. Tačiau kiekviena tikrai žinome, kokių pozų nemėgstame...

Lengvai pastebimi požymiai, kad JIS bus puikus meilužis (57)

Kai kuriems vyrams tiesiog neverta suteikti galimybės: amžinas nusivylimas ir nė vieno orgazmo. Kaip tai iš anksto išsiaiškinus?

Moterų išpažintys: ko negali pakęsti vyrų išvaizdoje? (109)

Paplitusi nuomonė, kad iš vyrų daug reikalauti nereikia: gražesnis už beždžionę, ir gerai. Tačiau moterys užginčija šią tiesą.

Suviliok JĮ be žodžių: flirto patarimai (54)

Nebūtina likti dviese, kad patrauktum JO dėmesį. Flirto menas yra slidus, tačiau padeda moteriai pasijusti galinga ir įtakinga.

Sekso numerologija: JO skaičius ir elgesys (7)

Norite kuo greičiau sužinoti, kokius seksualius žygdarbius gali atlikti jūsų vyras?

4 būdai pagyvinti pabodusias sekso pozas (26)

Kažkodėl, kai kalbama apie seksą, žodis "klasika" ima asocijuotis su "nuoboduliu". Tačiau galime jus pradžiuginti - "Misionierius" nėra jau toks nekaltas...

Internete plinta nauja mada - nuogų užpakaliukų nuotraukos gamtoje (FOTO) (92)

Visi puikiai žino, kad keliaujant reikia fotografuotis ir kelti nuotraukas į socialinius tinklus, kitaip niekas nesužinos, kad kažkur buvai. Dabar žaibiškai ėmė plisti įdomi mada - gražių peizažų fone rodyti ne savo veidą, o... užpakalį.

Analinio sekso pozos, kurios patiks ir moterims (482)

Toms poroms, kurios nori drauge mėgautis egzotiškesniais pojučiais, atrinkome moterims maloniausias analinio sekso pozas. Šalin senas ir dažnai neracionalias baimes ir pasimėgaukite kartu.

11 priežasčių, kodėl vis daugiaų moterų nenori gimdyti vaikų (203)

Visuomenė dažnai bando primesti savo laimės, gyvenimo prasmės suvokimą, todėl vaduotis iš tų pančių, kaip voratinklio gijų, tenka per kiekvieną šeimos susiėjimą.

Vyrų tinkamai neįvertinta moters kūno vieta, kuri padeda JAI pasiekti orgazmą (55)

Moterys jau nebeneigia, kad sportuodamos gali patirti kūniško malonumo ekstazę. Tačiau vyras gali išlydyti moterį, net nenumovęs jai kelnaičių.

Vyro sėdmenys - jo charakterio ir ydų veidrodis (34)

Pasirodo, kad vyro charakterį išduoda ne tik lūpos, akys, smakras, bet ir ta vieta iš kurios kojos dygsta.

Miegamajame darosi nuobodu? 10 patarimų kaip patobulinti savo seksualinį gyvenimą (7)

Vienuoliktą vakaro jus labiau domina per televiziją rodomos laidos, nei aistringos akimirkos su savo antrąja puse? Ir net jeigu atsiduodate kūniškiems malonumams, seksas atrodo toks nuspėjamas. Susijaudinimas ir aistra – dingę be žinios...

Urologas B. Dainys: kodėl daugėja vyrų negalinčių patirti orgazmo ir kaip tai spręsti (14)

Orgazmo nebuvimas – tai nemaloni tiesa, kurią slepia su šia problema susiduriantys vyrai. „Kasdien mano kabinete pasirodo vis daugiau vyrų kamuojamų uždelstos ejakuliacijos sutrikimo dėl vartojamų antidepresantų. Bet tai ne vienintelė priežastis, kodėl vyras gali nepatirti orgazmo,“ – teigia garsus urologas, medicinos mokslų daktaras Balys Dainys.