© Shutterstock nuotr.

Anksčiau buvo manoma, kad juodieji pipirai tinkami prie tamsių mėsų, baltieji – prie šviesios mėsos, žuvies, daržovių, kur dėl estetinių sumetimų nederėtų tamsūs juodųjų pipirų taškeliai. Dabar linkstama drąsiau eksperimentuoti. “Santa Maria” prieskonių ekspertas A. Braslauskas pataria gaminant virtuvėje patiems išsiaiškinti, kokie pipirai tinkamiausi.

„Nebijokite ieškoti! Svarbiausia išsigryninti, koks pipirų skonis. Tuomet dėti, kur jums labiausiai tinka“, – ragina A. Braslauskas. Pavyzdžiui, kepant žuvies kepsnelius galima išbandyti skirtingų pipirų derinius su žuvimi. Vieną gabaliuką pabarstyti juodais, kitą – žaliais, baltais pipirais. Vėliau šeima prie stalo degustuoja, išrenka geriausią skonį”.

Virtuvės meistro teigimu, stipresniu aromatu pasižymės kokybiškas pipiras, kuriame išlikę daugiausiai eterinių aliejų. Vien tik jaučiamas kartumas ir aštrumas rodo žemesnę kokybę. O patikimiausias vertintojas visuomet yra skonio receptoriai.

Renkantis pipirų rūšį universalių taisyklių nėra, tačiau priklausomai nuo gaminamo patiekalo reikėtų atkreipti dėmesį į struktūrą. Žirneliai tinkamesni konservuojant – kvapas ir skonis skleidžiasi iš lėto. Kepsniams, troškiniams pabarstyti rekomenduojami malti, grūsti pipirai – jie suteikia momentinį efektą. Verdant sriubą, padažą, smulkius prieskonius derėtų berti virimo pabaigoje.

Jeigu per ilgai prieskonius virsite - visa jų teikiama nauda išeis pro gartraukį. Todėl visas prieskonines žoleles, pipirus, kitus prieskonius reikia dėti baigiant patiekalą ruošti. Jei patiekalą troškinate - prieskonius berkite proceso metu. Išvirus sriubą ar troškinį cinamono lazdeles, kvapiuosius pipirus, lauro lapelius siūlyčiau nepatingėti iš patiekalų išimti. Jeigu marinuojate mėsą, pipirais ją gardinkite dar paruošimo metu - tuomet visas jų aromatas pereis į mėsą. Marinuokite kambario temperatūroje. Tik sūdyti mėsą patartina arba prieš pat kepimą, arba jau beveik iškepusią.

Penkių pipirų mišinyje pipirų proporcijos viena kitą papildo. Gaunamas išraiškingas prieskonių mišinys. Druska pipirams padeda atskleisti aromatą. „Tai ne universalus dalykas, tiesiog autentiškas prieskonių variantas. Visos skoninės savybės sudėtos į vieną malūnėlį – gauname šeštą pipirų skonį“, – sakė prieskonių ekspertas.

Subtilaus aromato pipirai suteikia ir desertui. Juodieji pipirai naudojami šokoladui, kavai pagardinti, kvapieji – kepiniams suteikia pikantiško skonio. Kvapieji, rausvieji pipirai, gvazdikėliai gali suteikti subtilaus poskonio meduoliams, keksiukams...

Liaudies medicinoje gerai žinomi pipiriniai antpilai - kiekviename kaime tokių receptų galima išgirsti. O į arbatą tikrai galima lašelį pipirų eterinio aliejaus įsilašint. Taip pat į aviečių kompotą įdėti kvapiųjų juodųjų pipirų žirnelių - suteiks ypatingo aromato, lengvo specifinio poskonio. Juodieji pipirai taip pat dedami ne dėl aitrumo, o dėl aromato.

Prieš perkant A. Braslauskas rekomenduoja atidžiai peržvelgti ant pakelio parašytą sudėtį, galiojimo laiką. Kokybę galima įvertinti ir vizualiai. Prieskonių gamintojai daro permatomus langelius, kad pirkėjai galėtų matyti, kas yra viduje. Atkreipkite dėmesį, ar pipirų grūdeliai sveiki, nesulūžę, nepakeitę spalvos. Laikant pipirus namuose, reikėtų stengtis, kad į pakuotę pakliūtų kuo mažiau oro, drėgmės, saulės spindulių. Atidarius pakuotę reikia juos sunaudoti, nes pasenę pipirai neskanūs.

„Prieskonių skoninės savybės žymiai svarbesnės, nei kiti ingridientai – jie suteikia mums skonį, – akcentuoja specialistas. – Pipiras labiausiai vertinamas dėl savo aromato. Aštrinti patiekalus naudojamos kitos paprikų rūšys“.

Pasak „Santa Maria“ eksperto, patiekalo skonį lemia kokybiškos žaliavos ir žmogus, suprantantis ką su tuo daryti: „Kaip neperkame batų jų nepasimatavę, taip ir su pipirais – nebarstysime jų bet kur, prieš tai nepasidomėję, kur jie tinka“.

|Populiariausi straipsniai ir video

Naujausi recepetai