© Shutterstock nuotr.

Astūrija – sidro namai

Normandijos (Prancūzija) ir Astūrijos (Ispanija) regionuose nuo seno auga daug obelų ir kriaušių. Įdomu tai, kad Normandijoje, vieninteliame Prancūzijos regione, neauga vynuogės, tačiau jis visame pasaulyje garsėja dėl kalvadoso. O juk pastarasis gaminamas iš sidro (ne visa jo produkcija paverčiama kalvadosu).

Astūrijos regionas labiau žinomas dėl sidro produkcijos, o čia gaminamu obuolių brendžiu dažniausiai mėgaujasi gamintojų šeimos nariai ir vietiniai miestelio gyventojai. Tad ir paties sidro kultūra čia kur kas stipresnė.

Žiemą Astūrijoje visi renkasi į pirmąjį sidro (prieš jo išpilstymą į butelius) ragavimą. Gamintojų šeimos ir artimieji su džiaugsmu rengia bendrą vakarienę, per kurią degustuoja pirmąjį statinės sidrą. Kiekvienas sidro gamintojas labai brangina savo darbą ir produkciją. Svarbiausia sidro bendruomenės taisyklė – šis gėrimas visuomet geriamas tik komapnijoje. Kaip teigia patys astūriečiai, sidras pakelia nuotaiką, „atriša“ liežuvius ir nuspalvina pašnekesius.

Neįvertintas sidras
© Shutterstock nuotr.

Sidro ritualas

Vietiniai sidrą geria iš paprastų, didelių stiklinių. Labai svarbu teisingai sidrą įpilti: reikia paimti sidro butelį ir plačiu mostu pakelti aukštyn (aukščiau galvos), kitoje, nuleistoje, rankoje reikia laikyti stiklinę. Į ją iš aukštai pakelto butelio reikia pilti sidrą (taip jis suputoja).

Astūriečiai tikina, jog tik taip įpiltas sidras atskleidžia tikrąjį savo skonį ir aromatą. Sidro stiklinė yra pripildoma ne visa, nes išgertas nedidelis sidro kiekis vėl papildomas šviežiu, putojančiu.

Paprastai, geriant sidrą, užkandžiaujama tapais – žuvies patiekalais (keptomis sardinėmis, menke) ar tradiciniu Astūrijos pupų troškiniu. Sidrą astūriečiai plačiai naudoja ir maisto gamyboje: su juo ruošia čoriso dešrą; sidre troškina moliuskus; naudoja jį desertų gamyboje.

Neįvertintas sidras
© Shutterstock nuotr.

Autentiškas sidras – natūralus produktas

Tikras, namūdinis Astūrijos (šiaurinės Ispanijos regionas) sidras, kurį dažniausiai gamina nedideli gamintojai, žymimas užrašu sidra natural. Šis užrašas liudija, kad gėrimas subrandintas tik natūraliu būdu ir kad jį gaminant nebuvo naudota jokių papildomų priedų. Jo skonis paprastai būna rūgštesnis, labiau vaisiškas. Natūralų sidrą reikėtų išgerti greitai, nelaikykite jo ilgiau nei metus.

Sidra gasificada – pavadinimas žymi industriniu būdu pagamintą sidrą. Į jį yra įdėta cukraus ir angliarūgštės, o pats gėrimas stabilizuotas didelėse plieno statinėse. Šis sidras yra saldesnis už natūralų, todėl neišgertas gali stovėti kur kas ilgesnį laiką. Sidra gasificada paprastai eksportuojamas į kitus šalies regionus, nes vietiniai vertina tik natūralų produktą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujausi recepetai