© Shutterstock nuotr.

Graži sūrio pradžia

Kamambero autorė – prancūzaitė ūkininkė iš Normandijos regiono – Marie Harel. Per Prancūzijos revoliuciją ši mergina pagelbėjo ir savo namuose slėpė nuo politinių persekiotojų besislapstantį dvasininką, kilusį iš Brie apylinkių, kurios, kaip žinia, garsėjo kokybišku bri sūriu. Dvasininkas, norėdamas atsidėkoti savo pagalbininkei, išmokė ją gaminti sūrį ir atskleidė šio proceso subtilybes.

Apie Kamambero miestelyje gyvenusios Marie sūrius pradžioje žinojo tik vietiniai gyventojai, tačiau, kai 1862 m. geležinkelis sujungė Paryžių su Alençon miestu (Normandijoje), kamambero sūrį greitai pamėgo visa Prancūzija. Jo populiarumą lėmė ir dar viena XIX a. pabaigoje sūrininkės sugalvota gudrybė. Ji sūrį pakavo į medinį rėmelį, kuris apsaugodavo šį transportuojamą produktą.

Anuomet Marie tikrai negalėjo numatyti, kad jos sūris garsins ne tik Normandiją, bet ir visą Prancūziją, maža to – jos sūrio receptą bandys atkartoti kiti Prancūzijos bei pasaulio sūrio gamintojai. Dėl tokio populiarumo 1983 m. kamambero sūriui buvo suteikta kilmės nuoroda.

Kamamberas – sūris išsišokėlis
© hdlife.lt

Koks yra kamamberas

Kamambero skritulėlis pagaminamas vos per 16 dienų, tačiau brandinamas jis 30-35 dienas. Brandinimo porcesas yra labai svarbus, nes nulemia sūrio kokybę. Ant subrendusio kamambero baltos pelėsio žievelės (ypač ant jos kraštų) matomos rausvos/rusvos dėmelės, o sūrio vidus yra skystai minkštas, gelsvas ir labai kvapnus.

Jei sūris yra per mažai brandintas, dėmelių nesimatys, o jei per ilgai – jos bus labai ryškios. Manoma, jog geriausi sūriai pagaminami nuo ankstyvos vasaros iki rudens vidurio.

Jaunas, tik pagamintas, sūris yra saldaus pieniško skonio, o ilgiau brandintas – įgauna stipresnį aromatą, turtingesnį skonį (sakoma, jog toks sūris turi kvepėti vaisiais). Ilgiau pastovėjęs kamamberas gali šiek tiek kvepėti amoniaku. Kai kurie maisto žinovai bandys ginčytis, jog būtent toks sūris ir yra tinkamas valgyti, nors daugelis sūrio megėjų tokio kvapo greičiausiai baidytųsi.

Kamamberas – sūris išsišokėlis
© hdlife.lt

Kaip ir su kuo derinti kamamberą

Idealiausia kamamberą laikyti 8 laipsnių temperatūros sandėliuke arba šilčiausiame šaldytuvo skyriuje. Prieš valgant, reikėtų nors valandą jį palaikyti kambario temperatūroje. Sūrio aromatai ir skonis geriausiai atsiskleidžia maždaug 18 laipsnių temperatūroje.

Kamamberas pjaustomas gabalėliais, kaip pyragas, o valgomas paprastai su paprasta arba prieskoniais ar džiovintais vaisiais gardinta duona. Sūrį taip pat galima paskaninti džemu ar medumi.

Prie jo dera lengvi, mažiau taninų turintys vynai: Alzaso gewurztraminer ar riesling. Sūris taip pat puikiai derės su tame pačiame regione gaminamu sidru ar kalvadosu.

Kamamberą galima naudoti ir gaminant kitus patiekalus. Lengvai tirpstantis sūris bus puikus padažo pagrindas (jį papildyti galima grietinėle, paskaninti pipirais, druska, garstyčiomis).

Aperityvui kamamberas patiekiamas supjaustytas stambesniais gabalėliais, kurie mirkomi į saldžiarūgščius padažus.

Kitas labai populiarus būdas „gaminti“ kamamberą – jį kepti. Sūris kepamas su savo mediniu rėmeliu ir patiekiamas su žaliomis salotomis, duona ir obuoliais. Kamamberas taip pat derinamas ir su migdolais, graikiniais riešutais, medumi, spanguolėmis, serbentų džemu, keptu česnaku, rozmarinais ar čiobreliais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujausi recepetai