Sveiki maisto produktai
© Fotolia nuotr.

Pradėti sveikiau maitintis nėra lengva, nes reikia keisti daugelį įpročių ir laikytis tikslo. Tinkamas maistas gali numalšinti ar net išgydyti ne vieną negalavimą. Jei kasdienį valgiaraštį papildysite tam tikrais produktais, sustiprėsite, pagražėsite ir užtikrinsite gerą savijautą. Sveika mityba – tai subalansuotas baltymų, riebalų, vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekis.

Tad kuo reiktų maitintis, kad plaukai, oda, dantys, nagai būtų gražūs ir niekada nestigtų energijos?

Maistas vešliems plaukams: kiaušiniai ir kepenėlės (daug vitamino A), žaliosios lapinės daržovės, morkos ir saldžiosios bulvės (padeda įsisavinti beta karoteną, kurį organizmas paverčia vitaminu A); augaliniai aliejai, riešutai ir riebios žuvys, kuriose gausu riebalų rūgščių; kiaukutiniai (moliuskai, vėžiagyviai), raudona mėsa ir moliūgų sėklos turi daug cinko.

Maistas gražiai odai: augaliniai aliejai. Ypač daug vitaminų A, D, E, K ir F turi alyvuogių aliejus; kepenėlės (gyvulių ir paukščių) turi daug vitamino A ir skatina odą atsinaujinti. Taip pat kepenėlėse yra visų B grupės vitaminų, geležies ir cinko; jogurtas gerina virškinimą ir teigiamai veikia odą. Tai puikus kalcio ir fosforo šaltinis.

Maistas dailiems nagams: raudonoje mėsoje ir paukštienoje daug geležies; žuvys, ankštinės daržovės, riešutai, subproduktai ir kiaukutiniai – puikus cinko ir seleno šaltinis; citrusiniuose vaisiuose ir sultyse gausu vitamino C.

Maistas tvirtiems kaulams ir dantims: kalcio turintys produktai: pienas, jogurtas, sūris ir kiti pieno produktai. Kalciui įsisavinti reikalingas vitaminas D, kurio gausu riebiose žuvyse. Kalcio turi kaulingos žuvys, pavyzdžiui, Atlanto silkės ir šprotai; žaliosios daržovės, kuriose gausu kalcio. Jo ypač daug brokoliuose, briuseliniuose kopūstuose, daržinėse pupelėse, špinatuose, žirneliuose. Taip pat juose gausu kalio ir vitamino K, trukdančių kalciui pasišalinti iš kaulų. Daug kalio turi ir bananai; žaliosios lapinės daržovės, sezamų sėklos, švieži vaisiai ir daržovės (daug vitamino C); morkos ir žaliosios lapinės daržovės, taip pat apelsinų sultys, turinčios vitamino A, kuris ypač reikalingas vaikų dantims stiprinti; mėsa, žuvys ir kiaušiniai turi fosforo; visadalių grūdų duona, špinatai ir saldžiosios bulvės turi magnio, kuris padeda įsisavinti kalcį.

Maistas gerai nuotaikai ir puikiai savijautai: daug vitamino B turintys maisto produktai, pavyzdžiui, visadalių grūdų produktai, rudieji ryžiai, žuvys ir žaliosios daržovės. Visadalių grūdų produktuose daug folio rūgšties; bent 70 proc. kakavos turintis šokoladas veikia kaip natūralus antidepresantas. Šokolade yra nuotaiką pakeliančios medžiagos, kuri tiesiogiai stimuliuoja smegenų centrus, atsakingus už juslinius pojūčius. Valgant šokoladą išsiskiria endorfinai, kurie ir sukelia laimės pojūtį; kiaušiniuose esanti aminorūgštis triptofanas sintetina serotoniną (vadinamąjį laimės hormoną), kuris skatina gyvybingumą ir padeda atsilaikyti prieš gyvenimo sunkumus; bananuose taip pat yra nuotaiką pakeliančio serotonino.

|Populiariausi straipsniai ir video

Naujausi recepetai