Šią savaitę sutartį su AB “Panevėžio stiklas” dėl stiklo pakuočių perdirbimo pasirašiusi bendrovė “Žaliasis taškas” (ŽT) tikisi ne tik padėti stiklo pakuotes naudojančioms įmonėms įgyvendinti Vyriausybės nustatytas užduotis, bet ir kartu su perdirbėjais ir surinkėjais plėtoti ir skatinti stiklo dūžio surinkimą, sakoma pranešime spaudai.
Nuo šių metų sausio 1-osios Lietuvoje įsigalioję Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo bei Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymai numato, kad supakuotų gaminių gamintojai ir importuotojai yra atsakingi už į rinką išleistų gaminių pakuočių atliekų tvarkymą ir turi sumokėti už jas nustatytą mokestį arba sutvarkyti nustatytą kiekį pakuočių.

Šiemet turi būti perdirbta 25 proc. vienkartinės stiklinės pakuotės, 13 proc. prekinės popieriaus, kartono ir kombinuotos pakuotės, po 5 proc.- prekinės plastikinės, metalinės ir kitos (medis, tekstilė, keramika) pakuotės. Panaudotų pakuočių tvarkymą Lietuvoje organizuojančios bendrovės “Žaliasis taškas” generalinė direktorė Jurga Kęsminavičienė pripažįsta, kad iš visų pakuotės rūšių vienas problematiškiausių šiandien yra stiklo pakuotės atliekų tvarkymas.

“Šiemet reikia perdirbti net 25 proc. į rinką išleidžiamos stiklo pakuotės atliekų, Lietuvos mastu tai sudaro apie 12-15 tūkst. tonų, tačiau vietinės stiklo dūžio panaudojimo galimybės ribotos, o nepakankamas stiklo dūžio surinkimas neleidžia net ir jų išnaudoti efektyviai”, - sako ji.

ŽT vadovės duomenimis, šiemet Lietuvoje bus sutvarkyta tik apie 8-9 tūkst. tonų stiklinės pakuotės atliekų, todėl daliai įmonių kitų metų pradžioje teks mokėti pakuotės mokestį už stiklinę pakuotę.

Pasak J.Kęsminavičienės, pasirašydamas sutartį su “Panevėžio stiklu”, “Žaliasis taškas” užsibrėžia tikslą ateityje ne tik padėti stiklo pakuotes naudojančioms įmonėms įgyvendinti Vyriausybės nustatytas užduotis, bet ir kartu su perdirbėjais ir surinkėjais plėtoti ir skatinti stiklo dūžio surinkimą.

“Kitais metais įmonėms reikės perdirbti jau 35 proc. stiklo pakuotės atliekų, todėl stiklo pakuotės surinkimo didinimas yra ypač aktualus. Priešingu atveju, kitais metais dar didesniam skaičiui įmonių pakuotės mokestis taps vienintele išeitimi”, - sako ji.

AB “Panevėžio stiklas” generalinis diretorius Algis Balkonis sutinka, kad įvykdyti Vyriausybės įmonėms nustatytas užduotis bus įmanoma tik tuomet, kai bus sukurta efektyvi stiklo dūžio surinkimo sistema. “Dėl neefektyvaus stiklo dūžio surinkimo mums šiuo metu nuolat stinga šios žaliavos ir mes neišnaudojame visų perdirbimo pajėgumų”, - sako jis.

Lietuvoje stiklą perdirba tik dvi gamyklos – AB “Panevėžio stiklas” ir Aleksoto stiklo fabrikas. Šiais metais realiai veiklą pradėjusi bendrovė “Žaliasis taškas” klientams siūlo perimti jų pareigą sutvarkyti Vyriausybės nustatytą pakuočių atliekų kiekį ir visą su tuo susijusią atsakomybę mažesnėmis nei nuo šių metų įsigaliojęs pakuotės mokestis išlaidomis.

Aplinkos ministerijos ekspertų vertinimu, jei visos šalies bendrovės netvarkytų atliekų, o rinktųsi mokėti pakuotės mokestį, jis per metus sudarytų apie 60 mln. litų. Tuo tarpu panaudotas pakuotes su “Žaliojo taško” pagalba tvarkantys šalies gamintojai bei importuotojai sutaupo nuo 35 iki 95 proc. pakuotės mokesčio sumos.

Per spalį ir pirmąsias dvi lapkričio savaites su ŽT sutartis dėl pakuočių atliekų tvarkymo organizavimo pasirašė dešimtys žinomų Lietuvos įmonių, tarp jų - UAB “Eugesta”, UAB “Prince of House Lietuva”, UAB “Mineraliniai vandenys”; AB “Stumbras”, UAB “Odmė ir partneriai”, UAB “Kauno grūdai”, UAB “Ogmios pulsas”, UAB “Avon Cosmetics”, UAB “Li Sadolin”, UAB “Oriflame kosmetika”, AB “Klaipėdos baldai” ir kt.

ŽT klientai yra deklaravę per 26 tūkst. tonų į rinką išleidžiamos prekinės pakuotės. Netvarkydami atliekų, ŽT klientai turėtų sumokėti daugiau kaip 18 mln. litų pakuotės mokesčio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eurostatas: Lietuvos BVP augimas antrąjį ketvirtį – vidutiniškas

Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas antrąjį šių metų ketvirtį prilygo visos Europos...

Nedarbas Didžiojoje Britanijoje pasiekė žemiausią lygį nuo 1975 m.

Nedarbo lygis Didžiojoje Britanijoje antrąjį šių metų ketvirtį krito nuo 4,5 proc. iki 4,4...

ECB: „Brexit“ besiruošiantys britų bankai atsilieka nuo grafiko

Į Europos Sąjungą ( ES ) po „Brexit“ planuojantys persikelti britų bankai pasiruošimo etape...

Lanksčių darbo sutarčių paradoksas: britai prašo daugiau darbo

Pagal vadinamąsias lanksčiąsias sutartis dirbantys Jungtinės Karalystės gyventojai maldauja...

Vyriausybė naikina Konsultavimo ir ekspertizių centrą (1)

Vyriausybė trečiadienį nusprendė naikinti viešąją įstaigą „Konsultavimo ir ekspertizių...

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (19)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (251)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (127)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (160)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

Ukrainos gynybos ministras pranešė apie pasirengimą galimam Rusijos įsiveržimui (27)

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas pranešė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (270)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (20)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (244)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (13)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...