Naftos sektoriaus ekspertai nemano, kad Rusijos naftos kompanijos "Yukos" patiriamos problemos trumpalaikės trukmės perspektyvoje turės neigiamą įtaką jos gavybai ir eksportui, nors pačios "Yukos" vadovybė apie tai ne kartą įspėjo. Analitikai motyvuoja tuo, kad Rusijos valdžia suinteresuota išlaikyti dabartinį naftos gavybos lygį, praneša "Wall Street Journal".
Naftos milžinės “Yukos” apsaugos darbuotojas mėgina uždengti fotoaparato objektyvą. Šioje centrinėje bendrovės būstinėje ketvirtadienį atlikta krata.
© AFP/Scanpix
Praėjusį mėnesį "Yukos" atstovai įspėjo, jog kompanijai stinga finansinių išteklių, ir ji gali nutraukti savo veiklą, jei jos sąskaitų areštas nebus panaikintas. Būgštavimai dėl galimų tiekimo sunkumų dar labiau padidino naftos kainas ir paskatino JAV administraciją kelių telefoninių skambučių į Kremlių metu išsakyti savo nerimą dėl "Yukos" bylos. Kinija, kuriai naftą iš Rusijos tiekia tik "Yukos", taip pat siekia gauti garantijų, kad naftos eksportas išliks stabilus.

"Manau, jog rusai supranta, kaip svarbu, kad "Yukos" ir toliau išgautų naftą", - praėjusią savaitę sakė JAV iždo sekretorius Johnas Snow (Džonas Snou). Tuo tarpu Rusija, besibaiminanti tarptautinės kritikos dėl 2 proc. pasaulinės naftos išgaunančios "Yukos" bylos, siekia išsklaidyti nerimą dėl galimų tiekimo problemų. Tiek "Rusijos geležinkeliai", tiek valstybinė naftotiekių monopolininkė "Transneft" pabrėžė, kad "Yukos" gali ir toliau transportuoti naftą, net jei jos sąskaitos yra areštuotos.

Tačiau net be Rusijos valdžios atstovų pastangų nuraminti tarptautines rinkas dauguma ekspertų netiki "Yukos" įspėjimais. Pasak "Wall Street Journal", Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) naujausioje kas mėnesį leidžiamoje ataskaitoje teigė nemananti, kad 1,7 mln. barelių naftos per dieną "Yukos" gavyba bus nutraukta. "Rusijos valdžiai nenaudinga riboti naftos gavybą ir eksportą, ypač atsižvelgiant į šalies priklausomybę nuo energijos eksporto pajamų", - teigė IEA.

Naftos kainos išlieka aukštos, todėl Rusijos valdžia yra suinteresuota ir toliau išgauti naftą. Pagal dabartinę mokesčių sistemą Rusijos valdžiai tenka didžioji dalis pajamų, gaunamų naftą pardavus brangiau nei po 25 JAV dolerius už barelį. Šiuo metu naftos barelis kainuoja daugiau nei 43 JAV dolerius. Augančios naftos kainos didina biudžeto pajamas, ir todėl Rusija padidino bendrojo vidaus produkto prieaugio prognozę šiems metams nuo 2,4 iki 3,6 proc. Naftos eksportas šiais metais turėtų išaugti iki 5,2 mln. barelių per dieną, palyginti su pernykščiu 4,3 mln. barelių naftos per dieną lygiu.

Naftos rinkos ekspertai taip pat abejoja "Yukos" įspėjimais apie galimą staigų bankrotą. Jei bus paskelbtas bankrotas, visi "Yukos" sąskaitų ir turto apribojimai bus panaikinti, o tai reiškia, kad valstybė bus priversta atsisakyti savo planų parduoti "Yukos" naftos gavybos padalinį "Yuganskneftegaz". Net jei "Yukos" iš tikrųjų paskelbs bankrotą, naftos gavyba vargu ar bus nutraukta, nes pagal Rusijos įstatymus bankrutuojančios kompanijos valdymą iš generalinio direktoriaus perima paskirtas administratorius, kuris parengia skolų sureguliavimo planą.

Nepaisant bendros naftos ekspertų nuomonės, jog "Yukos" gavybai kompanijos problemos neigiamos įtakos neturės, yra įrodymų, kad bendrovės skandalas ilgam paveiks užsienio investuotojų pasitikėjimą. Praėjusią savaitę du Europos bankai - "ING Groep NV" padalinys "ING Bank" bei "Societe Generale SA" - atsisakė suteikti paskolų bendrai Didžiosios Britanijos ir Rusijos naftos milžinei TNK-BP. "Societe Generale SA" atstovas sakė, jog bankas "jautė, kad tam nebuvo tinkamas laikas", pranešė "Wall Street Journal". Laikraštis citavo TNK-BP artimą šaltinį sakant, jog toks bankų sprendimas atspindėjo ne sumažėjusį kompanijos kredito reitingą, bet tai, kad abu bankai yra suteikę paskolų "Yukos" ir todėl nenorėjo įdėti daugiau lėšų į Rusijos rinką, kol neišspręsta "Yukos" byla.

Štai kodėl investuotojai nori, kad "Yukos" byla kuo greičiau pasibaigtų, net jei tai reikštų "Yukos" turto išpardavimą valstybei paklusnioms bendrovėms. "Wall Street Journal" savo straipsnį baigia "MDM Financial Group" analitiko Scotto Semeto (Skoto Semeto) žodžiais, kurie primena rusišką patarlę: "Geriau siaubinga pabaiga nei nesibaigiantis siaubas".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (4)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Apklausa: 6 iš 10 pažįstamiems atskleidžia, kokią algą gauna (6)

Dauguma darbuotojų sutinka, kad darbo užmokesčio duomenys yra privatus klausimas ir labai jautri...

„Lemon Gym“ žengia į Kauną (1)

Sporto klubų tinklas „ Lemon Gym “ atvėrė duris Kaune, Šilainių mikrorajone. Čia kauniečių...

„Lietuvos draudimas“ pirmąjį pusmetį uždirbo 6,4 mln. eurų grynojo pelno (10)

Didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „ Lietuvos draudimas “ pirmąjį šių metų...

„Foksitai“ neleidžiama vystyti jėgainės projekto (1)

Energetikos ministerijoje svarstomas bendrovės „ Foksita “ prašymas pradėti tarnybinį...

Top naujienos

G. Paluckas rėžė koalicijos partneriams: reikia ne naikinti, o kurti (77)

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas sukritikavo penktadienį...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (48)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (51)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (142)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Pasiruoškite: vaizdas sostinės gatvėse skirsis kaip diena ir naktis (33)

Pirmąsias rugsėjo savaites eismas sostinėje taps kur kas intensyvesnis – į gatves išvažiuos...

(Ne)laimingoji turistė išgyveno jau trečiąją teroro ataką (6)

Po Europą keliaujanti jauna Australijos pilietė buvo įvykių epicentre, kai teroristai surengė...

Kas nutinka, kai po žeme sprogsta atominė bomba (4)

Egzistuoja daug būdų, kaip žemėje iškasti milžinišką duobę, tačiau neabejotinai pats...

Ar tai jau ženklas? „Valstiečių“ ministerijoje atsirado postas buvusiai V. Tomaševskio bendražygei (95)

Žemės ūkio ministro, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovo Broniaus...

Dvejus metus laukta „Karklė“ prasidėjo: festivalininkai į linksmybes neskuba (8)

Penktadienio vidurdienį festivalis „ Karklė “ pagaliau atvėrė vartus. Ir nors palapinių...

Turistai iš JAV ir Vokietijos atvyksta į Lietuvą dėl neįprastos pramogos (9)

Jeigu artimiausią sekmadienį ir pirmadienį – rugpjūčio 20 dieną Vilniuje ir rugpjūčio 21...