"Williams" atsipūsti dar anksti

 (6)
1999 metais Mažeikių naftos perdirbimo gamykla dėl žaliavos trūkumo kelis kartus stovėjo. Pasak straipsnio autorių, tai buvo ne kas kita, o "LUKoil" siekių įgyti "Mažeikių naftos" kontrolę išraiška.

"Niekam nėra paslaptis - "LUKoil" atrodo, jog Mažeikiai priklauso jiems. Tačiau mes prisiėmėme ilgalaikius įsipareigojimus Lietuvai ir tai mūsų nenustebino", sakė "Williams Lietuva" generalinis direktorius Randy Majorsas.

"Williams" perėmus "Mažeikių naftos" kontrolę, nedelsiant teko spręsti naftos tiekimo klausimus: atsiskaityti su naftos tiekėjais ir ieškoti kitų Rusijos bendrovių, galinčių tiekti naftos.

Tačiau užsitikrinti naftos tiekimą iš Rusijos nespėta, todėl "Mažeikių nafta" per Būtingės naftos terminalą turėjo įsivežti Šiaurės jūros naftos.

Nors "Mažeikių naftai" geriau būtų pirkti naftą iš Rusijos, gamykla dirbtų pelningai net ir naudodama Šiaurės jūros naftą, tvirtina straipsnio autoriai.

"Mažeikių nafta" dar tebesidera su "LUKoil" dėl ilgalaikio naftos tiekimo - pasiekti susitarimai dėl naftos perdirbimo Mažeikiuose ir naftos produktų pardavimo, tačiau pagrindinis susitarimas dėl naftos tiekimo dešimčiai metų dar nepasirašytas.

"LUKoil" norėtų tokios pat "Mažeikių naftos" dalies, kaip ir "Williams", tačiau Rusijos koncernui siūloma ne daugiau nei 10 proc. Lietuvos naftos koncerno akcijų.

"LUKoil" pozicijos yra tvirtos - Rusijos bendrovė yra pagrindinis "Mažeikių naftos" tiekėjas, tačiau Lietuvos vyriausybė be "Williams" pritarimo negalės Rusijos bendrovei parduoti jai priklausančių "Mažeikių naftos" akcijų, teigia straipsnio autoriai.

Tačiau kur kas didesnės reikšmės turi naftos perdirbimo gamyklos pertvarkymas. "Williams" planuoja pradėti 500 mln. JAV dolerių investicijų programą, kuria siekiama naftos perdirbimo pajėgumus padidinti nuo 7 mln. iki 15-16 mln. tonų per metus.

Be to, ketinama gerinti ir "Mažeikių naftos" produkcijos kokybę, kad ši atitiktų Europos Sąjungos reikalavimus.

Tai, pasak straipsnio autorių, atvers ir Lenkijos bei Vokietijos rinkas, todėl nieko keista, kad "Williams" įsipareigojo neatleisti iš darbo daugelio iš beveik 4000 naftos perdirbimo gamyklos darbuotojų, nors panašioje gamykloje Jungtinėse Valstijose dirbtų apie 400 žmonių.

Toks didelis darbuotojų skaičius Lietuvoje, kur atlyginimai nėra dideli, yra net labiau parankus nei išplėtotas automatizuotų sistemų naudojimas, sakė R. Majorsas. Be to, pasak jo, Vakaruose panašios gamyklos dalį darbų paveda atlikti kitoms įmonėms, o Lietuvoje tokios galimybės nėra.

Darbuotojų skaičius Mažeikių gamykloje bus sumažintas, kai gamykla bus modernizuojama, tačiau, R. Majorso teigimu, reikia tikėtis, kad iki tol į Lietuvą ateis tos įmonės, su kuriomis "Williams" pagal kontraktą dirbo ir JAV.

Tokiu atveju "Mažeikių nafta" mažins veiklos kaštus, o atleistiems darbuotojams atsiras kito darbo, sakė jis.

Straipsnio autorių teigimu, tokia veiklos strategija "Williams" pelnė palaikymą regione, nors Lietuvoje "Mažeikių naftos" pardavimas sukėlė nemažai diskusijų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Rekordinių santaupų prikaupę verslai dairosi, kur investuoti (10)

Verslo įmonių santaupos pasiekė rekordą – sąskaitose turimų indėlių suma perkopė daugiau nei 4 mlrd. eurų.

Lietuva smuktelėjo Pasaulio banko reitinge (18)

Pasaulio banko reitinge „Doing Business 2017“ Lietuva užėmė 21-ąją poziciją tarp 190 šalių - tai viena vieta žemiau, nei pernai.

Valonai pyksta ir grasina nutraukti ES ir Kanados derybas (21)

Belgijoje Valonijos regionas nutrauks derybas, kuriomis stengiamasi išgelbėti ES ir Kanados prekybos sutartį, jeigu jis gaus daugiau ultimatumų, pareiškė antradienį Valonijos lyderis Paulis Magnette.

Prieš jus – vienas turtingiausių Lietuvos žmonių (129)

Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis laikomas ir vienu turtingiausių šalies gyventojų. Kiek iš tikrųjų jis turi pinigų ir turto?

Briuselyje ruošiamas susitarimas su „Gazprom“, kuris nepatiks Lietuvai (259)

Briuselis neilgai trukus gali pasirašyti su Rusijos gamtinių dujų milžine „Gazprom“ susitarimo projektą, kuris užbaigs penkerių metų trukmės antimonopolinį patikrinimą dėl per didelių kainų nustatymo. Ši žinia gali sulaukti nepalankaus įvertinimo iš Rytų Europos valstybių, pykstančių dėl galimybės „Gazprom“ išsisukti nuo baudos.