Kultūros paveldo departamentas susirėmė su stambiais investuotojais Vilniaus senamiestyje: viešbutį statantys verslininkai nori statyti dviem aukštais aukštesnį statinį, nei jiems yra leidžiama. Tuo metu Klaipėdos institucijos neužtikrina senamiesčio išsaugojimo, mat ten istorinius, vertingus pastatus verslininkai griauna vieną po kito, praneša LTV „Panorama“.
Vilniaus senamiestis
© DELFI
Kultūros paveldo departamentas susirėmė su stambiais investuotojais Vilniaus senamiestyje. Viešbutį statantys verslininkai nori statyti dviem aukštais aukštesnį statinį, nei jiems yra leidžiama.

Įmonių grupė „AAA“ prieš 7 metus įsigijo buvusį telegrafo pastatą prie Katedros aikštės ir šiuo metu jame įrenginėja „Kempinski“ viešbutį. Praėjusiais metais investuotojai pradėjo minti visų svarbiausių valdžios institucijų slenksčius ieškodami landų, kaip gauti sutikimą iki keturių aukštų paaukštinti vidiniame kieme stovintį dviejų aukštų pastatą.

„Pagal Vilniaus Senamiesčio reglamentą, yra tiktai rekonstravimas nedidinant aukščio“, – sako Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vedėjas Rimantas Bitinas.

Patiria spaudimą

Vilniaus pilių teritorijoje esančio istorinio namo darkyti neleidžiantys paveldo specialistai teigia susiduriantys su nuolatiniu spaudimu. Praėjusiais metais, ieškant kompromiso, investuotojams leista statyti didžiulį trijų aukštų su mansarda priestatą šalia buvusio telegrafo pastato ugniasienės. Jame bus įrengti prezidentiniai numeriai. Statytojai spaudžia paveldo specialistus teigdami, kad vidinio kiemo pastato aukštis derėtų prie kitų, jų sklype statomų.

AAA įmonių grupės valdybos pirmininko Marius Jakulis Jasonas „Panoramai“ tikina, kad įmonė nedidins viešbučio.

„Aš manau, kad nėra konflikto dėl to, kad yra suprantama, kad mums yra leidžiama statyti, kiek jau yra ten pastatyta. Mes neaukštinsime to pastato priestato. Ir mes turim savo žmones, kurie mūsų poziciją palaiko“, – sako M. Jasonas.

Investuotojai nepasotinami

„Šita kalba dėl jų noro, tiesą sakant, jau pradeda atsibost, nes apie tai buvo kalbėta ir savivaldybėje, ir Kultūros ministerijoje. Sakau, aš suprantu investuotojų norą turėti kiek galima didesnes patalpas, bet tiesiog reikia laikytis įstatymų.

Paminklosaugine prasme šitoje vietoje statyti negalima, tai yra vienareikšmiškai – ne. Ir aš tiktai labai džiaugiuosi, kad mano kolegos sugeba atlaikyti šitą spaudimą“, – teigė Kultūros paveldo departamento direktorius Albinas Kuncevičius.

Didėjantis apetitas ir noras apeiti įstatymus stebina Kultūros paveldo departamentą, nes esą jau pirkdami pastatą investuotojai žinojo, kokio jis dydžio ir kiek kambarių jame bus įrengta.

Klaipėdoje – skandalingi griovimai

Tuo metu Valstybinė kultūros paveldo komisija konstatavo, kad Klaipėdos miesto savivaldybė bei Kultūros paveldo departamento teritorinis padalinys nepakankamai rūpinasi senamiesčio išsaugojimu, o naujos statybos planuojamos nepaisant paminklosaugos reikalavimų. Komisija siūlo minėtoms institucijoms nederinti uostamiesčio bendrojo plano, kol iš jo nebus išbrauktas tilto į Kuršių Neriją projektas.

Kultūros paveldo komisijos posėdyje pateikta skandalingų faktų apie darkomus ir net griaunamus seniausio Lietuvoje Klaipėdos senamiesčio pastatus.

Niokoja brutaliai

Šią savaitę vienos nekilnojamojo turto bendrovė „Kleta“ savavališkai nugriovė Ferdinando aikštės istorinį pastatą. Pasak paveldo eksperto Algimanto Gražulio, lyg po karo atrodo ir nemažai kitų valstybės saugomų vertybių.

„Tilžės gatvėje, senamiestyje, istorinio malūno raudonų plytų akcentas nugriautas iki pusės. Gyventojai pradėjo protestuoti, pristabdė, tai dabar viskas ir palikta.

Istorinėje miesto dalyje, anapus Dangės upės, H. Manto gatvėje, nugriautas pastatas, valstybės saugoma vertybė, geros būklės pastatas. Ir nugriautas brutaliai, nes ten planuota statyti daugiaaukščius garažus. Dabar privertė atstatyti, vyksta darbai, bet greta jau yra keturių aukštų garažai “, – „Panoramai“ pasakoja A. Gražulis, architektas paveldosaugininkas.

Taip pat darkomas miesto vaizdas, kai greta senamiesčio ir kitų istorinių pastatų kyla dangoraižiai. Beje, Klaipėda turi aukščiausią Lietuvoje – net 34 aukštų – pastatą, ir jis išdygęs vos už pusantro kilometro nuo Kuršių Nerijos.

Nesirūpina Vyriausybės institucijos

Be to, komisijos posėdyje paaiškėjo, kad iš Klaipėdos bendrojo plano, kurį rengiamasi tvirtinti, iki šiol neišbrauktas tilto į Kuršių Neriją projektas.

„Tai visai nepriimtina iš UNESCO pusės. Nes dar prieš planuojant, rengiant projektus, tikrai reikėtų tai pateikti UNESCO pasaulio paveldo komitetui“, – stebisi Asta Dirvaitė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė.

Kultūros paveldo komisija atkreipė dėmesį, kad paveldo išsaugojimu Klaipėdoje tinkamai nesirūpina Vyriausybės institucijos.

Taip pat Paveldo komisija pabrėžia, kad priežiūros institucijos turėtų taikyti įstatymuose numatytas sankcijas už žalą paveldui ne tik jo griovėjams, bet ir projektuotojams bei valdininkams, derinusiems abejotinus projektus, skelbia „Panorama“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasitraukė Lietuvos pašto valdyba

Šiandien atsistatydino AB Lietuvos pašto valdyba. Valstybei nuosavybės teise priklausančių AB...

D. Trumpas perspėja: gali nutraukti NAFTA sutartį

JAV prezidentas Donaldas Trumpas perspėjo apie galimybę nutraukti Šiaurės Amerikos laisvosios...

Euras svaro atžvilgiu pakilo iki 8 metų maksimumo (1)

Išsiskiriančios euro zonos bei Didžiosios Britanijos ekonominės perspektyvos trečiadienį eurą...

Vyriausybė nusprendė žemės ūkio atašė perkelti iš Rusijos į Japoniją (1)

Vyriausybė trečiadienį nusprendė žemės ūkio atašė pareigas perkelti iš Rusijos į Japoniją....

ECB prezidentas: centriniai bankai susiduria su spragomis suvokiant naujas realijas (1)

Nestandartinė pinigų politika buvo sėkminga, tačiau Europos centrinis bankas ( ECB ) vis dar...

Top naujienos

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (163)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (39)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Signalas išvykusiems: Lietuvoje verslas neranda 20–30 tūkst. darbuotojų (518)

„Mes turime dažniau klausyti jaunimo. Dažnai galvojame, kad vyresni – protingesni ir daugiau...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (24)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (69)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

Apmaudi klaida: įvaikinto, o vėliau biologiniam tėvui grąžinto kūdikio gyvenimas baigėsi tragiškai (2)

Vienai porai buvo priteista 3,25 mln. dolerių kompensacija, kai jų įvaikintą kūdikį nužudė...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ namuose atliko kratą, pareikšti įtarimai (141)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Didi diena: atidengtas paminklas A. Komskio nušautam pareigūnui Ramziui (75)

Trečiadienį Vilniaus rajone, Mickūnuose, atidengta skulptūra, skirta tarnybos metu žuvusiems...

Į Vilnių grįžęs „Dinner in the Sky“ vilios estiškais patiekalais ir gražiausiomis savaitės asmenukėmis (10)

Trečiadienį prasidėjo šeštoji gurmaniška „Dinner in the Sky“ viešnagė Vilniuje....

Ar naršyti internete darbo metu – nusikaltimas? (24)

Kas naujo internetinėse parduotuvėse? Kas rašoma „Facebook`e“? Gal atsirado naujų pasiūlymų...