Panašu, kad Lietuva greitai gali tapti tokia šalimi, kur bedarbystė ir gyvenimas iš pašalpų daugeliui atrodys patrauklesnis, nei menkai apmokamas sunkus darbas.
Money
Trečiadienį Vyriausybė pritarė Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projektui, kuris sudarys galimybę ieškantiems darbo asmenims gauti užtektinas gyvenimui pajamas. Projekte numatyta, kad nedarbo draudimo išmoka priklausys ne tik nuo darbo stažo, kaip yra dabar, bet ir nuo gauto atlyginimo.

Seimui bus siūloma, kad įstatymas įsigaliotų nuo 2005 metų. Daugelio Klaipėdos įmonių vadovai jau dabar teigia, jog ieškodami darbuotojų, jau seniai nebesikreipia į Darbo biržą. Esą ši įstaiga jau nebegali pasiūlyti tinkamų kandidatūrų, mat daugelis klaipėdiečių ten registruojasi tik dėl pašalpų. Negana to, darbdaviai tikina, kad daugelis bedarbių specialiai vengia darbo, nes, pasirodo, iš pašalpų įmanoma pragyventi ne ką blogiau nei iš minimalaus atlyginimo.

Todėl galima manyti, kad iš tiesų nedarbo lygis Klaipėdoje yra ne 8 procentai, kaip skelbiama oficialiai, o kur kas mažesnis. Darbo biržos specialistai pripažįsta, kad iš visų užsiregistravusių biržoje asmenų šiuo metu tik 16 procentų yra pasirengusių darbo rinkai.

Investuoja į naujokus

"Klaipėdoje gerų specialistų nė su žiburiu nesurasi. Dažniausiai mūsų įmonės administracijoje įsidarbina žmonės iš kitų Lietuvos miestų, - pasakojo bendrovės "Klaipėdos baldai" personalo skyriaus vadovė Virginija Pūraitė. - Neseniai ieškojome ekonomisto. Į šią vietą sulaukėme net 70 norinčiųjų. Deja, daugelis jų visai neatitiko mūsų keliamų reikalavimų. Ši vieta atiteko ekonomistei iš "Mažeikių naftos". Be to, pas mus dirba labai daug vadybininkų iš Kauno, nes tų klaipėdiečių, kurie į mus kreipėsi, kvalifikaciniai sugebėjimai mūsų netenkino".

Vadovė minėjo, kad labai sunku surasti ir paprastų darbininkų. Dažniausiai kreipiasi savamoksliai, arba darbo patirties neturintys darbininkai. Ypač sunku rasti gerų operatorių, kurie gerai išmanytų įmonėje esančių įrengimų specifiką. "Atvirai sakant, priėmus darbuotoją į darbą, į jį reikia dar labai daug investuoti. Tenka siųsti į įvairius kursus, išmokyti jį dirbti. O į Darbo biržą mes jau seniai nebesikreipiame. Ten nieko nerasi, nei suvirintojo, nei šaltkalvio, nei elektriko. Matyt, Darbo biržoje visi registruojasi tik tam, kad gautų pašalpas", - sakė V. Pūraitė.

Geriausi pabėgo į užsienį

Ypač kvalifikuotų specialistų stinga statybinėse įmonėse. Vaikydamiesi didesnio uždarbio, dauguma gerų statybininkų išvažiuoja dirbti į užsienį, mat ten už tą patį darbą mokama net keliskart daugiau. Baiminamasi, kad Lietuvai įstojus į Europos sąjungą, ją paliks ir paskutiniai kvalifikuoti darbininkai.

"Dabar užsakovai reikalauja statyti pigiai, gerai ir greitai. Tačiau tai neįmanoma neturint aukštos kvalifikacijos darbininkų. Tą darbą, kurį puikiai atliktų specialistas, dažnai daro keli prasčiau savo darbą išmanantys darbininkai. Kuo daugiau darbuotojų, tuo mažesnis atlyginimas - uždaras ratas", - pasakojo statybinės bendrovės "Ranga" direktorius Arvydas Juozaitis.

Direktorius patvirtino, kad Klaipėdoje apskritai labai trūksta žmonių, kurie norėtų rimtai dirbti, todėl jų ieškoma kaimyniniuose miesteliuose ir kaimuose. Pasak jo, staliai, dailidės, mūrininkai - pats didžiausias deficitas. "Tokių, kurie kreipiasi iš Darbo biržos ir nori padirbti kelis mėnesius tik tam, kad būtų pratęstas pašalpų mokėjimas, eina šniūrais. Tačiau užtenka pasižiūrėti į jų Socialinio draudimo pažymėjimus ir pamatysi, kad darbovietės keičiamos kas keli mėnesiai. Tačiau tikrai gerų specialistų per penkerius mano vadovavimo metus iš Darbo biržos neteko gauti nė vieno", - tikino direktorius.

A. Juozaitis sakė sprendžiantis šią problemą įdarbindamas įmonėje ką tik profesines mokyklas baigusius jaunuolius ir bandydamas užsiauginti savo specialistus. Tačiau baiminasi, kad ir jie vieną gražią dieną gali pakelti sparnus.

Iš pašalpų per mėnesį surenka 800 Lt

Klaipėdos darbo biržos direktorius Andrius Adomaitis įsitikinęs, kad tol, kol nebus pakeisti įstatymai, bedarbiai piktnaudžiaus pašalpomis. Pasak jo, pašalpas iš Darbo biržos gauna tik 20-25 procentai čia užsiregistravusiųjų. Tačiau daugelis bedarbių dar gauna pašalpas ir iš Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinės rūpybos skyriaus, be to, daugelis jų atleidžiami nuo tam tikrų mokesčių.

"Galima teigti, kad trečdalį Darbo biržoje užsiregistravusių asmenų tenkina bedarbio statusas. Labai dažnai pasitaiko, kad tokie asmenys padirba du mėnesius viešuosius darbus ir, nors darbdavys leidžia jiems ir toliau dirbti, jie atsisako. Kodėl? Todėl, kad pakanka padirbti du mėnesius, kad bedarbis galėtų pretenduoti į socialinę pašalpą. Yra tekę girdėti, kad su visomis pašalpomis bei atleidimais nuo mokesčių bedarbis gali per mėnesį susirinkti net 800 Lt. Tai kam jam dirbti už minimalų atlyginimą?", - svarstė A. Adomaitis.

Be to, daugelis Darbo biržoje užsiregistravusių "bedarbių" dirba nelegaliai, todėl jiems pasiūlius nuolatinį darbą, retas kuris apsidžiaugia. Tačiau pagal Bedarbių rėmimo įstatymą, Darbo biržoje užsiregistravę asmenys tik du kartus per metus gali atsisakyti siūlomo darbo ir tiek pat kartų - mokytis. Priešingu atveju darbo paieškos jiems bus nutrauktos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (115)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Fipronilo skandalas Olandijos paukštininkystės sektoriui kainavo mažiausiai 33 mln. eurų (5)

Europą apėmęs fipronilu užkrėstų kiaušinių skandalas Nyderlandų paukštininkystės sektoriui...

Siekiama sugrąžinti senąjį Nidos švyturio žibintą (7)

Beveik prieš metus užgesinus senąjį švytuoklinį Nidos švyturio žibintą, jo šviesos pasiilgę...

Italijoje tiriant fipronilo skandalą konfiskuota tūkstančiai kiaušinių ir vištų (5)

Italijos policija trečiadienį pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26...

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių (3)

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Top naujienos

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (2)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (321)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (122)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Ragina būti atsargius: stiprus vėjas prilaužė medžių (4)

Ugniagesiai ketvirtadienio rytą gavo šešis iškvietimus šalinti nuvirtusių medžių.

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (115)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (84)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (72)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

Traumos padariniai: neišvengiami M. Kalniečio viršvalandžiai ir alternatyvos (19)

Tai turėjo būti metai, kai Lietuvos rinktinė pagaliau nebūtų turėjusi bėdų įžaidėjų...

Provincijos turguje vaikinas susikūrė naują įvaizdį ir tai kainavo visai nedaug (32)

DELFI Stilius vėl apsilankė Raseinių turguje ir šį kartą žvalgėsi, kokių drabužių čia...

Pigu ir kokybiška: egzotiškesnės alternatyvos pabodusiai Turkijai (12)

Visame pasaulyje viena iš populiariausių žmones apsėdusių manijų tampa kelionių manija....