Bendrovė „Tonearms.lt“ šiemet kovą nurungę daugiau nei keturis tūkstančius projektų iš 58 valstybių laimėjo prestižinį Vokietijos asociacijos „Design Zentrum Nordrhein Westfalen“ įsteigtą „red dot design award“ geriausio dizaino apdovanojimą už jų įmonės gaminamus „Reed 3P“ tonarmų modelius.
© Bendrovės nuotr.

KTU „StartupSpace“ organizuotame tradiciniame „Insp1re Session“ renginyje svečiuose apsilankęs Marius Triukas, „Reed“ prekės ženklą valdančios įmonės „Tonearms.lt“ rinkodaros vadovas, pasidalino savo patirtimi ir papasakojo, kaip jiems pavyko Lietuvoje pradėjus netradicinį verslą išplatinti savo prekę visame pasaulyje.

- Kokį produktą gaminate ir kiek laiko dirbate šioje srityje?

- Gaminame tonavimo prietaisus, dar vadinamus tonarmais, skirtus pritvirtinti patefono galvutę su adata prie patefono rankenos. Šie produktai yra itin nišinis gaminys, o jų kaina vidutiniškai siekia nuo dvejų iki penkių tūkstančių eurų.

Pati „Tonearms.lt“ įmonė jauna, o šiame versle esame bemaž visiškai žali. Dirbame tokioje rinkoje, kurioje šie įtaisai buvo gaminami jau daugiau nei trisdešimt metų. Nuo pirmojo mūsų pagaminto prototipo dirbame penktus metus ir šiuo metu kasmet pagaminame per šimtą produktų pardavimui.

- Ar galite plačiau papasakoti apie „red dot design award“ apdovanojimą?

- Mūsų darbą vertino „Design Zentrum Nordrhein Westfalen“ asociacijos suburta 30 žmonių komisija. Šie žmonės laikomi dizaino korifėjais. Džiaugiamės, kad mus pripažino. Ši organizacija per savo penkiasdešimt gyvenimo metų tuo pačiu apdovanojimu yra įvertinę tokius gaminus kaip BMW ar „Porsche“ automobiliai.

- Papasakokite apie savo studijų laikus?

- Jeigu žvelgtume iš šalies, tai viskas praėjo gerai. Aš nepraleidau nei vienų metų, nebuvau išėjęs akademinių atostogų. Pirmiausia aš baigiau KTU gimnaziją ir man teko laimė be konkurso įstoti į KTU universitetą rekomendacijos dėka.

Kalbant apie patį universitetą, vieną iš didžiausių patirčių – įgauti įgūdžiai ar sugebėjimas išvengti ir susitarti su idiotais. Ką reiškia idiotas? Tai yra savotiškas žmogus. Jums teks susidurti su žmonėm, kurie yra nelabai malonūs ir mąsto visiškai kitaip nei jūs. Patariu išmokti su jais susidoroti universitete.

- Kada supratote, kad nori kurti savo verslą?

Iš tikro, apie savo verslą aš negalvojau universitete. Šiais lakais žmonės labai smarkiai skuba, to daryti nereikėtų. Vertėtų išmokti padaryti klaidas ant kažkieno kito kailio. Tu gali mokytis naudodamas kito žmogaus pinigus, kuomet nenudegi, bet išmindai visus grėblius.

Apie savo verslą galvojau nebent ketvirtame kurse, tačiau sumanymų nerealizavau. Partneris, kurį norėjau įtraukti, nesiryžo eiti drauge. Visgi nepaisant to, aš niekada iki šios dienos nedirbau darbo, kuris man nebuvo įdomus. Aš paprastai dirbdavau kompanijoje po keturis metus, kol pajausdavau, kad nei aš kompanijai, nei kompanija man nieko daugiau neduos.

- Kokios buvo pirmos verslo idėjos? Kokio brandumo? Kaip jos evoliucionuoja?

Tonarmas
© Bendrovės nuotr.

- Mano pirmoji verslo mintis buvo sąžiningai apeidinėti apsaugos sistemas. Nueiti į biurą ir parodyti, kad jų tinklas skylėtas ir mes pasivogėme iš jų dokumentų. Tokiu būdu siūlyti apsaugos gerinimo paslaugas.

Dutūkstantaisiais metais ši idėja atrodė ne taip jau blogai. Deja, vėlgi, žmogus, kuris turėjo įgūdžius apeiti apsaugos tinklus, nenorėjo palikti savo darbo ir teko atsakyti sumanymo.

Po to sekė labai ilgas patirties kaupimo etapas. Vėliau norėjome užsiimti programinės įrangos gamyba. Nepaisant to, niekada nebuvo taip, kad norėjau daryti savo verslą – aš norėjau daryti tai kuo aš degu.

- Ar kuriant savo verslą buvo užtektinai palaikymo?

- Pernelyg daug palaikymo neieškojau. Tu turi idėją, parengi planą kaip ją įgyvendinsi ir imiesi darbo. Idėja be plano visiškai nieko verta. Planas yra viskas. Asmeniniame gyvenime taip pat būtina planuoti. Robertas Williams sakė: „Įsimylėjęs, sukurk planą, kaip paliksi žmogų“.

Tos verslo idėjos ankstyvosiomis dienomis numirdavo dar neišsiaiškinus, kas man gali padėti. Taip, aš rinkdavau informaciją, bet tai nėra viskas. Aš turėjau mintis, klausdavau, ar darom? Deja, mano idėjos pražūdavo per anksti.

- Kaip versle padėjo draugai ir jūsų artimiausi žmonės?

- Mano paskutinis verslas plėtojamas su artimiausiais žmonėmis. Mano tėvas Vidmantas yra mūsų viską žinanti galva , atliekanti inžinerinius darbus. Kitas žmogus taip pat artimas – tai mano žmona (šypsosi – aut. pastaba).

Paprastai verslą dariau su šeimos nariais ir bičiuliais. Tačiau su draugais aš niekada nenorėjau daryti verslo, nes mūsų interesai buvo labai skirtingi. Po to yra problemų išsiskiriant. Turi būti labai brangi draugystė, kad nesutarus tave galėtų lengvai paleisti, nes priimti gali net ir prastas draugas, o be pykčių paleisti – ne.

- Kokia buvo pirma kompanija? Projektinė veikla, kuri jus uždegė? Pirmasis „startupas“?

- Aš to nepavadinčiau „startupu“. Tai nebuvo mano kompanija ir aš pakankamai ilgą laiką dirbau samdomą darbą. Tą darau iki šiol ir siūlau darbo nesibaidyti. Aš visada dirbau mylimą darbą ir tuomet viską dariau puikiai.

Pirmasis mano darbas devyniems mėnesiams mane pasodino į programuotojo kėdę. Sukūriau ką reikėjo, o vėliau dirbau „Lietuvos Ryto“ žurnale „Kompiuterija“. Pirmiausia dirbau žurnalistu, vėliau redaktoriaus pavaduotoju.

- Grįžtame prie pirmųjų veiklų? Kas atvedė iki „Reed“ produktų?

- Idėja gaminti tonarmus buvo ne mano, o tėvo. Jis turėjo inžinerinius įgūdžius, tačiau nemokėjo anglų kalbos, stokojo žinių apie verslą. Aš buvau reikalingas šioje įmonėje, nes vienas mano darbas išmokė gražiai kalbėti, kitas – taupyti pinigus, trečiasis – kaip svarbu planavimas. Aš ėjau, dirbau savo samdomą darbą ir bandžiau pasiimti viską, kol pasirodė galimybė ir manęs paklausė, ar aš noriu tai daryti? Atsakiau: „Pirmyn“!

Tiesa, tik studentai imasi verslų labai paprastai – bare po šešto bokalo jie vienbalsiai sutaria „imam ir darom“, bet vyresniame amžiuje tai vysta lėčiau, įsitraukimas vyksta brandžiau ir man kelias į „Reed“ prasidėjo nuo stalo virtuvėje. Kuomet tėvas pasiūlė daryti tokį produktą, aš pirmiausia paklausiau ar jis kvailas? Svarsčiau, ar išvis yra tokia rinka? Vėliau teko atsiimti žodžius.

- Kada supratote, kad verta tai daryti?

- Na, rinkos tyrimą galima pasidaryti pačiam. Pasinaudoji elektronine „Ebay“ parduotuve, kurioje gali parduoti savo sukurtą produktą. Pardavęs vieną kitą prekę, trečiai parduoti ieškai geresnio būdo.

- Kiek laiko trunka kelias nuo idėjos iki produkto?

- Aš manau, kad nuo idėjos iki pardavimų praeina metai. Mūsų inžinerinis sprendimas buvo sukurtas per metus ir kainavo apie trisdešimt tūkstančių litų. Aišku vėliau jis buvo tobulintas.

Viskas pirmiausia prasidėjo nuo brėžinių, kuriuos padarėme rūsyje. Atskirų detalių gamybai samdome gamyklas ir patys užsiimame tik surinkimu. Detales gaminame trijose kompanijose. Tonarmų padengimas taipogi daromas Lietuvoje.

Produktas, už kurį mes gavome apdovanojimą, buvo naujovė pagaminta taikant ankstesnes žinias. Apdovanojimą laimėjęs produktas buvo ištestuotas ir tikrai mus džiugino jo išvaizda, todėl nutarėme sudalyvauti konkurse.

- Kas sukūrė apdovanojimą laimėjusį dizainą?

Mano tėvas Vidmantas. Norint padaryti gerą ir puikiai atrodantį daiktą, neužtenka tik žinių. Reikia ir pojūčio, kaip šis turėtų atrodyti. Jam teko studijuoti ir mokytis meno subtilybių, šiek tie stažuotis Italijoje. Tai leido sukurti puikios išvaizdos tonarmą.

- Kaip radote pirmuosius klientus?

- Mums išties sekėsi. Neturėjome idėjų kaip galima platinti produktą ir nesitikėjome, kad tokį gaminį galima parduoti Lietuvoje. Tiesą sakant, mes nieko nebuvome pardavę Lietuvoje. Padėjome prekę į „Ebay“ ir žiūrėjome, kam to reikia.

Pirmas mūsų pirkėjas buvo į pensiją išėjęs olandas advokatas. Jis be abejonės buvo netradicinio mąstymo pirkdamas šį gaminį, tačiau jis kolekcionavo patefonų galvutes ir jam reikėjo minėtos detalės. Be to, jis paliko išties daug gerų patarimų, kaip patobulinti produktą.

Ketvirtas klientas taipogi mums labai padėjo tobulėjant, kol galop atsirado žmonių, norėjusių prekiauti mūsų tonarmais savo šalyje. Šiuo metu turime atstovus 22 pasaulio šalyse.

- Kokia sėkmės formulė?

- Svarbu planavimas ir taupymas. Aš vaikštau su pigiu „Nokia“ mobiliuoju ir tuo didžiuojuosi. Man „iPhone“, tai į savo verslą neinvestuoti pinigai.

Taip pat svarbu tikėti tais žmonėmis su kuriais dirbi. Savo partneriais pasirinkti protingus žmones, su kvailiais dirbti neapsimoka. Man neteko dirbti kvailam vadovui iš kurio būčiau nieko neišmokęs. Reikia žmonių su kurias gali eiti į produktyvų konfliktą.

Susidūrus su pinigų problema, siūlau imti pinigus iš tų žmonių, kurie su jumis dirbs drauge. Bankas tai nėra gera vieta pasiskolinti. Rizikos kapitalo investuotojas – jis duos pinigų, bet jausi spaudimą jam sumokėti grąžą, todėl geriausia turbūt mama.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eurostatas: Lietuvos BVP augimas antrąjį ketvirtį – vidutiniškas

Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas antrąjį šių metų ketvirtį prilygo visos Europos...

Nedarbas Didžiojoje Britanijoje pasiekė žemiausią lygį nuo 1975 m.

Nedarbo lygis Didžiojoje Britanijoje antrąjį šių metų ketvirtį krito nuo 4,5 proc. iki 4,4...

ECB: „Brexit“ besiruošiantys britų bankai atsilieka nuo grafiko

Į Europos Sąjungą ( ES ) po „Brexit“ planuojantys persikelti britų bankai pasiruošimo etape...

Lanksčių darbo sutarčių paradoksas: britai prašo daugiau darbo

Pagal vadinamąsias lanksčiąsias sutartis dirbantys Jungtinės Karalystės gyventojai maldauja...

Vyriausybė naikina Konsultavimo ir ekspertizių centrą (1)

Vyriausybė trečiadienį nusprendė naikinti viešąją įstaigą „Konsultavimo ir ekspertizių...

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (19)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (251)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (127)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (160)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

Ukrainos gynybos ministras pranešė apie pasirengimą galimam Rusijos įsiveržimui (27)

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas pranešė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (270)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (20)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (244)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (13)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...