Kavines steigiantys verslininkai tapo įstatymo raidei be jokios logikos paklūstančios Panevėžio miesto savivaldybės įkaitais. Prieš porą metų Tarybos patvirtinta licencijų prekiauti alkoholiu išdavimo tvarka stebina absurdiškumu.
© Corbis
Tame pačiame pastate vos per du metrus viena nuo kitos įsikūrusioms prekybos vietoms taikomi skirtingi reikalavimai – vienai leidžiama prekiauti alkoholiu, o kitai Savivaldybė uždeda griežtą tabu.

Norėjo kavinės

Liepų alėjoje greta Senvagės pagrindinės mokyklos ir rajono poliklinikos panoręs atsidaryti kavinę Arūnas Šateika jaučiasi patekęs į valdininkų spąstus. Praėjusių metų spalį nutraukus veiklą buvusiam kavinės šeimininkui, A.Šateika, išsinuomojęs likusias tuščias patalpas, sumanė jose įrengti viešojo maitinimo įstaigą, kurioje būtų prekiaujama ir alkoholiniais gėrimais.

Kad galėtų negauti leidimo jais prekiauti, vyriškiui nė mintis negalėjo kilti, nors kitoje gatvės pusėje – Senvagės pagrindinė mokykla, greta – rajono poliklinika. Tačiau jau daugybę metų A.Šateikos išsinuomotose patalpose veikė kavinė, už vos žingsnio platumo koridoriaus – maisto prekių parduotuvė, kurioje taip pat galima nusipirkti svaigiųjų gėrimų. Negana to, kitame pastato gale – dar viena kavinė, prekiaujanti alkoholiu.

Sąlygos nevienodos

Kad būtų garantuotas, A.Šateika dar persiskaitė Savivaldybės tinklalapyje esančią atmintinę norintiesiems įsigyti licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais.

„Ten aiškiai parašyta, kad tokia įmonė privalo pateikti Savivaldybei patvirtinimą, kad prekybos vieta įrengta ne laisvės atėmimo, karinės ir sukarintos tarnybos, policijos ir kitose statutinėse, sveikatos priežiūros, ugdymo įstaigose ir jų teritorijose, taip pat ne prie šių įstaigų ir maldos namų. Apie privaloma prekybos vietos atstumą nuo šių įstaigų – nė žodžio neužsiminta. Net nepagalvojau, kad negalėsiu prekiauti alkoholiu, nors tame pačiame pastate esančioms kavinei ir parduotuvei tai leidžiama“, – „Sekundei“ pasakojo verslininkas.

Įsitikinęs, kad kliūčių atidaryti kavinę nebus, vyriškis ėmėsi veiklos – suremontavo išsinuomotąsias patalpas, įsigijo įrenginius, iš įvairiausių institucijų susirinko leidimus prekiauti vietoje gaminamu maistu.

Galų gale gruodžio pradžioje pateikė prašymą miesto Savivaldybei leisti savo kavinėje prekiauti alkoholiniais gėrimais. Tačiau po kelių savaičių iš Savivaldybės gautas atsakymas verslininką pribloškė: kadangi nuo jo kavinės iki mokyklos – 32 metrai, o nuo rajono poliklinikos – 28 metrai, prekiauti alkoholiniais gėrimais jam neleidžiama.

Prieš porą metų miesto Tarybos patvirtinta licencijų prekybai alkoholiu išdavimo tvarka numato, kad nuo alkoholinių gėrimų prekybos vietos iki statutinių, sveikatos, švietimo įstaigų bei maldos namų turi būti didesnis nei 50 metrų. Tačiau ši tvarka negalioja dar iki jos patvirtinimo licencijas nors ir neribotam laikui išsiėmusioms įmonėms.

„Visiškas absurdas! Vadinasi, į mano kavinę atėjusieji pasigers, o jau už pusės metro prekiaujančioje alkoholiu – ne? Jei tokią tvarką valdininkai patvirtina, tegul suvienodina sąlygas: arba visiems verslininkams leidžia prekiauti, arba – nei vienam“, – nesuvokė teisinių dokumentų painiavos A.Šateika.

Ruošiasi išsikraustyti

Po tokio Savivaldybės akibrokšto į kavinę investavęs mažiausiai 10 tūkstančių litų neskaitant kelis mėnesius mokėto patalpų nuomos mokesčio, A.Šateika nebeketina tęsti verslo. „Prekiaujant cepelinais neatsipirktų netgi tai, ką investavau, apie kokį dar pelną galima galvoti? Valgykla su penkiais staliukais – nieko nereiškia“, – pabrėžė vyriškis.

Tame pačiame pastate, kuriame verslą norėjo pradėti A.Šateika, jau 12 metų veikiančios kavinės „Metų laikai“ savininkė Laima Jankevičienė taip pat miesto Tarybos nustatytoje licencijų išdavimo tvarkoje neįžvelgė logikos.

„Koks skirtumas – 50 ar 200 metrų? Nenusipirks alkoholio vienoje – nueis į kitą“, – kalbėjo verslininkė. L.Jankevičienė neabejoja, kad, panorusi parduoti savo dabartinės kavinės patalpas, susidurtų su rimtomis problemomis. „Kas norės įsigyti kavinę su visa įranga, jei joje negalės prekiauti alkoholiu? O čia kurti nors ir kirpyklą reikėtų papildomų nemenkų investicijų“, – teigė L.Jankevičienė.

Laikosi įstatymo raidės

Savivaldybės valdininkai pripažįsta, kad tokia tvarka yra absurdiška, tačiau tikina patys patekę į Seimo priimto Alkoholio kontrolės įstatymo pinkles.

Savivaldybės Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos Šlivinskienės teigimu, licencijų išdavimo tvarkoje nurodyti atstumą įpareigoja prieš porą metų Seimo patvirtinta įstatymo pataisa. „Šis įstatymas buvo priimtas be jokios logikos. Po jo pasirodymo mes kreipėmės į Alkoholio kontrolės tarnybą, Ūkio ministeriją teiraudamiesi, ar būtina nurodyti prekybos vietos atstumą nuo įstaigų. Tai buvo būtina! Galų gale ką reiškia įstatymas? Jis turi būti šventai vykdomas – pagal raidę“, – aiškino K.Šlivinskienė.

Kodėl Savivaldybė nustatė būtent 50 metrų atstumą, nors įstatyme konkretus skaičius ir nenurodytas, anot K.Šlivinskienės, dabar niekas nebeatsakys.

Valdininkė neslepia abejonių, ar toks įstatymas iš teisų tautą pavers blaivesne. „Nežinau, ar mažiau pirks alkoholio, jei prekybos vieta ne už 50, o 100 metrų bus. Manau, toks atstumas nuo tam tikrų įstaigų turėtų būti aktualus alaus barams, kur visi žinome, koks kontingentas renkasi. Bet ar to reikia kavinėms?“ – svarstė K.Šlivinskienė.

Tačiau Panevėžio miesto savivaldybei griežtai laikantis įstatymo raidės ir taip užkertant kelią verslininkams, kiti miestai neskuba priiminėti logikos stokojančių apribojimų. Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Bernotienė pripažino, kad pas juos nėra nustatyto konkretaus atstumo nuo alkoholiu prekiaujančios vietos iki specialiųjų įstaigų. „To neprireikė padaryti. Mes aiškinomės su Ūkio ministerija, kad tai nėra būtina“, – teigė K.Bernotienė.

.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Siekiama sugrąžinti senąjį Nidos švyturio žibintą (1)

Beveik prieš metus užgesinus senąjį švytuoklinį Nidos švyturio žibintą, jo šviesos pasiilgę...

Italijoje tiriant fipronilo skandalą konfiskuota tūkstančiai kiaušinių ir vištų (5)

Italijos policija trečiadienį pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26...

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių (1)

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (4)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

Vanilės deficitas pasaulyje ir rekordinės kainos kelia grėsmę ledų gamybai (13)

Dėl vanilės pasiūlos pasaulio rinkoje deficito jos kainos rekordiškai padidėjo, dešimtis kartų...

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (148)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (56)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (21)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (8)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

O gerti kefyrą naktį – normalu? (13)

Apie naudingąsias šio gėrimo savybes daug prirašyta. Net autoritetingiausi mokslininkai šiam...

Atskleista, kaip atsirado virusai (5)

Įdomus Antarktidos mikrobas gali pateikti užuominų apie vieną iš pačių didžiausių evoliucijos...

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (22)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (134)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Ženklai, jog patys to nežinodami galite sirgti skrandžio opalige (1)

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenys rodo, kad skrandžio opa kada nors gyvenime...

Diskusijas kursto viena įtartina filmo „Valkirija“ scena: T. Cruise'as dėvi figūrą formuojančius apatinius? (7)

Tomas Cruise'as sulaukė vaiduoklių iš praeities. Socialiniame tinkle „Twitter“ gerbėjai...