Prekybininkai ir gėlių augintojai tikisi ketvirtadienį Lietuvoje parduoti apie milijoną tulpių. Vien parduotuvės jų užsisakė dešimtimis tūkstančių. Jau keletą metų Tarptautinei moters dienai vis daugiau gėlių pasiūlo vietiniai augintojai. Jų išauginti žiedai jau konkuruoja su atvežtiniais.
Tulpės
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Kelios dienos prieš Kovo 8-ąją gėlių augintojams ir prekeiviams buvo neramios. Pirmieji skubėjo kuo greičiau nuskinti visas užaugintas tulpes, jas išvežioti po Lietuvą. Į mūsų šalį riedėjo dešimtys sunkvežimių su tūkstančiais gėlių iš užsienio. Gėlių salonų darbuotojai dirbo ir naktimis, kad tik spėtų pasirengti šios dienos prekybai.

Vakar šiltnamiuose buvo skinami paskutiniai žiedai. “Kauno diena” lankėsi Kėdainiuose, kur jau keletą metų užauginama šimtai tūkstančių tulpių. Šiltnamių darbuotojos vakar jau galėjo ramiau atsikvėpti po kelias dienas trukusio spartaus darbo, tačiau vis dar pakavo ir į dėžes krovė paskutines gėles.

Poreikis didėja

Lietuvoje yra keli dideli šiltnamių ūkiai, kuriuose auginama šimtai tūkstančių tulpių. Didžiausią konkurenciją jiems sudaro Lenkijos ūkininkai, sugebantys tulpes užauginti pigiau.

Gėles importuojančios bendrovės “Vaidrena” atstovai sakė, kad šiemet iš Olandijos į Lietuvą tulpių bus atvežta nedaug. “Vietos augintojai atsigauna, jie tapo stiprūs mūsų konkurentai, todėl iš užsienio atsivežėme labai nedaug gėlių”, - sakė bendrovės atstovai.

Lietuvos dekoratyvinių augalų ir gėlių augintojų draugijos vadovo Alvido Lukoševičiaus paskaičiavimais, kol kas vietiniai augintojai patenkina apie 20 proc. poreikių. “Didžioji dalis gėlių importuojama iš Lenkijos, Olandijos”, - sakė jis. A.Lukoševičius mano, kad šiandien Lietuvoje bus parduota tikrai ne mažiau kaip 1 milijonas tulpių.

UAB “Kėdainių šiltnamiai” vienas vadovų Andrius Valevičius teigė, kad tulpių poreikis kasmet didėja. “Sovietiniais laikais Lietuvoje jų buvo užauginama daug, ir iš niekur nereikėjo įsivežti. Tačiau, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Tarptautinė moters diena buvo sumenkinta, o tulpės neteko paklausos. Kai ši šventė pradėjo atsigauti, augintojai vėl prisiminė tulpes.

Prieš 6-7 metus mes taip pat ėmėmės auginti tulpes, tačiau užsimojome per plačiai, todėl dalį gėlių turėjome išmesti. Tačiau pastaruosius 2-3 metus jos vėl gerai perkamos”, - sakė A.Valevičius.

Prekybininkai pabrangina dvigubai

Vien “Kėdainių šiltnamiai” šiemet užaugino 250 tūkstančių tulpių. Jų sezonas prasideda sausį ir baigiasi kovo pradžioje. “Maždaug 60 proc. tulpių parduodame prieš kovo 8-ąją. Turime stiprių konkurentų. Punioje, Alytaus rajone, ūkininkas augina labai daug tulpių, jas tiekia prekybos tinklams. Mes su jais nebendradarbiaujame, nes keliami dideli reikalavimai, o kaina nėra labai viliojanti”, - pasakojo A.Valevičius.

Pastaraisiais metais tulpių kainos beveik nesikeičia. “Mes jas parduodame po 0,8-1 litą. Patys vežiojame po visos Lietuvos parduotuves, kuriose gėlės kainuoja jau 2-2,5 lito”, - teigė pašnekovas.

Pasak A.Valevičiaus, Olandijoje ir Lenkijoje tulpių galima nusipirkti pigiau. “Lenkijoje šilčiau keliais laipsniais, įrengti geresni šiltnamiai, dėl didesnės rinkos ir kainos mažesnės. Lietuvoje maža rinka. Čia per sezoną parduodama daugiau kaip 3 mln. tulpių, neskaičiuojant tų močiučių, kurios augina po kelis šimtus tulpių”, - teigė A.Valevičius. Bendrovėje dirba dar du jo broliai ir tėvas.

Populiariausios - raudonos

Šiuo metu Kėdainiuose auginama apie 30 rūšių tulpių.

“Galima pasiūlyti visas populiariausias. Turime “Linksmųjų našlių”, kurios buvo etalonas sovietmečiu. Dabar itin populiarios veislės “Barcelona” ir “Strong Gold”. Kovo 8-ajai dažniausiai pageidaujama raudonų tulpių, o kitu metu populiarios geltonos ir oranžinės”, - sakė agronomė Daiva Pranckevičienė.

Šiltnamyje palaikoma 18-20 laipsnių temperatūra. Jeigu ji sumažėja, augimo procesas užsitęsia. “Gėlės skinamos dar nepražydusios. Jas saugojant 5 laipsnių šilumos temperatūroje, galima išlaikyti 2 savaites”, - tvirtino A.Valevičius.

Kol kas pagrindinis “Kėdainių šiltnamių” verslas yra agurkai. “Gal kada nors baigsime su agurkais, auginsime tik gėles. Dabar gėlės tik pagalbinis verslas, kad galėtume žiemą duoti darbo savo darbuotojams, ir jie neišsibėgiotų”, - neslėpė A.Valevičius.

Parduotuvė užsisakė 20 tūkstančių tulpių

Kauno salono “Tarp gėlių” vienas vadovų Aidas Gaidys sakė, kad tulpių poreikis kasmet didėja. “Net ir didžiausi šventės oponentai mato, kad aplinkiniai dovanoja moterims gėles, todėl ir jie neatsilieka”, - sakė A.Gaidys.

Bendrovė tulpes vežasi iš Olandijos. Šiemet užsakyta 20 tūkstančių žiedų. Pernai parduota maždaug tiek pat.

“Perkame Olandijoje, nes ten didesnis pasirinkimas. Be to, mes negalime importuoti iš Lenkijos, tai daro smulkesni prekeiviai, kuriems nebūtini pirkimo dokumentai”, - sakė bendrovės tiekėjas Mindaugas Kvietinskas.

“Svarbu ne gėlių skaičius, bet tai, kaip jos įteikiamos. Pavyzdžiui, mes siūlome įteikti gėles grojant smuikininkui. Jis galėtų pagroti visoms, o paskui kiekvienai įteiktų po gėlelę. Tulpės kainuoja iki 3 litų. Bet tokia dovanėlė moteriai tikrai patiktų”, - šypsosi Aidas.

Požiūris į šventę skiriasi

Etiketo žinovas Arminas Lydeka vyrams pataria Kovo 8-ąją nesveikinti moterų. Anot jo, moteris, sulaukusi sveikinimų šios dienos proga, turėtų įsižeisti. “Tai gėdingas faktas. Moterys, gavusios gėlių šia proga, turėtų pasijusti lyg socialinės atskirties grupės atstovės. Tai primena AIDS, neįgaliųjų dienas”, - sakė jis. Seimo narys priminė, kad kažkada ši diena buvo skirta ne tik moterims, bet ir juodaodžiams.

Anot A.Lydekos, Kovo 8-oji minima visame pasaulyje. “Bet ši šventė populiari tik ten, kur gaji komunizmo ideologija. Ši šventė gali atrodyti priimtina, tik neišanalizavus jos ištakų “, - teigė jis.

Tuo tarpu garsi šokių trenerė Jūratė Norvaišienė mano, kad vyrai turėtų sveikinti moteris. “Jie paprastai būna labai užsiėmę darbu, verslu, o Kovo 8-oji yra proga prisiminti moteris. Joms nesvarbu, kokia proga dovanojamos gėlės”, - nusijuokė moteris.

Anot J.Norvaišienės, šią šventę daug metų lietuviai ignoravo todėl, kad ji atėjo iš sovietmečio. “Buvo metas, kai mes atmetėme viską, kas susiję su anais laikais. Dabar jau atsirenkame, kas buvo blogai, kas gerai”, - sakė trenerė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (11)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (50)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (31)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (19)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (28)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (85)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1119)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (52)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (64)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...