„Rinkliavos už kavinėse, restoranuose, viešbučiuose, klubuose, kitose viešose vietose skambančią muziką, radijo ir televizijos programas – neskaidrios, o viešbučio kambarių televizorių apmokestinimas iš viso nesuprantamas, jam priešinamasi ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse“, - DELFI teigė Viešbučių ir restoranų asociacijos vykdančioji direktorė Eglė Dilkienė.
© Corbis
Didžiausius mokesčius už muziką Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūrai (LATGA-A) ir atlikėjų bei fonogramų gamintojų teises ginančiai Lietuvos gretutinių teisių asociacijai (AGATA) moka klubų savininkai.

E.Dilkienės duomenimis, penkias dienas per savaitę 150-200 kvadratinių metrų klube pasilinksminimus rengiantys verslininkai už gyvai atliekamą muziką agentūrai LATGA-A kas mėnesį sumoka po 525 litus. Jei klube skamba muzikos įrašai, per mėnesį AGATA renka po 472 litus, už tą patį autorių teises ginančiai agentūrai LATGA-A tenka pridėti dar 236 litus.

Mažiausiai mokesčiai už intelektinę nuosavybę atsieina mažų kavinių savininkams, nes Lietuvoje jie renkami nuo ploto, tačiau tik tuomet, jei muzika foninė.

Kambarys – vieša erdvė?

Televizija, televizorius, media
© Corbis/Scanpix

Mokesčių autoriams, atlikėjams ir fonogramų gamintojams neišvengia net radijo klausantys kavinių, viešbučių ar parduotuvių darbuotojai.

E.Dilkienės nuomone, toks radijo programų apmokestinimas – papildomas, nes honorarus kūrėjams, atlikėjams ir fonogramų gamintojams moka transliuotojai.

„Tiesa, dėl to jau nebediskutuojama, dabar mums labai svarbu, kad pinigai nebūtų renkami už televizorius viešbučių kambariuose, kurie, mūsų supratimu, ne vieša, o privati erdvė“, - akcentavo Viešbučių ir restoranų asociacijos direktorė.

DELFI pašnekovė pripažino, kad autorinės teisės - verslininkams specifinė sritis. Atėję rinkti mokesčių specialistai mojuoja konvencijomis, tačiau tik pradėjusiems verslą sunku suprasti, kaip iš jų pinigų bus atsilyginta Michaeliui Jacksonui ar Madonnai, arba kodėl už muziką mokesčius renka skirtingi žmonės – LATGA-A, o paskui – dar AGATA atstovai.

Asociacijos nuomone, rinkliavos už muziką turėtų būti supaprastintos, o agentūros susitarti, kuri iš jų už tai prisiima atsakomybę.

Mokesčių tarifai – primesti

Litai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Nepasitenkinimą dėl autorinio honoraro rinkimo kėlė ne tik Viešbučių ir restoranų asociacija, bet ir Alytaus, Kauno smulkaus verslo asociacijos. Tai rodo, kad kažkas nelabai gerai“, - DELFI pripažino Kultūros ministerijos Autorių teisių skyriaus vedėja Nijolė Janina Matulevičienė.

Atsisakyti pinigų rinkimo už muziką negalima, nes intelektinė nuosavybė yra privati ir muzikos kūrėjai be užmokesčio neleis ja naudotis. „Tačiau mūsų užduotis – pasiekti, kad tarp muzikos naudotojų ir autorių, atlikėjų bei leidėjų atstovų vyktų derybos, nes dabar agentūros tą tarifą tarsi primeta. Kita pusė už tokią kainą muziką perka arba ne“, - pripažino ministerijos atstovė.

Anot N. J. Matulevičienės, rinkos ekonomikos sąlygomis tarifas nustatomas šalių susitarimu.

„Kai kalbama apie muzikos kūrinių panaudojimą viešbučiuose kavinėse ar klubuose, jos naudotojams atstovauja įmonės, o kitai pusei – LATGA-A ir AGATA. Įstatyme numatyta, kad šalys turėtų tartis, ir pvz., kolektyvinėse derybose apsispręsti pagal kokius kriterijus ir reikalavimus bus renkamas mokestis už muzikos kūrinius“, - sakė Autorių teisių skyriaus vedėja.

Mokestį lemia viešbučio dydis arba kategorija

Lovos, kambarys
© Corbis/Scanpix

Kultūros ministerijos parengta mokesčių už muziką analizė parodė, kad skirtingose Europos Sąjungos valstybėse taikomi skirtingi tarifai už muzikos kūrinių viešą atlikimą ir skelbimą.

Apibendrinus 14 ES valstybių (tarp jų ir Lietuvos) pateiktus duomenis apie autorinių ir gretutinių teisių administravimą paaiškėjo, kad daugelyje šalių tarifai už kūrinių panaudojimą nustatomi šalių susitarimu. Kolektyvinio administravimo asociacijos juos nustato tik Čekijos Respublikoje, Jungtinėje Karalystėje, Kipre ir Lenkijoje.

Šešiose ES valstybėse atlyginimo už viešą kūrinių paskelbimą viešbučiuose dydžiai nustatomi pagal kambarių skaičių, o Lietuvoje ir pagal viešbučio faktinį apgyvendinimą.

Dviejose bendrijos narėse tarifą lemia lovų skaičius viešbučiuose, Graikijoje – jų kategorija.

Ginčus sprendžia ne tik teismuose

Atlyginimo už viešą kūrinių atlikimą ir viešą paskelbimą restoranuose ir kavinėse tarifai nustatomi pagal restorano ar kavinės plotą (4 ES valstybėse), pagal restorano ar kavinės plotą ir klientams skirtų vietų skaičių (Jungtinėje Karalystėje), pagal kavinės ar restorano plotą ir kavinės ar restorano dislokacijos vietą (Latvijoje), pagal klientams skirtų vietų skaičių ir kavinėje ar restorane įrengtų garsiakalbių skaičių (Lenkijoje), pagal kavinėje ar restorane įrengtų garsiakalbių ir kitos įrangos skaičių (Čekijos Respublika), ir 2 valstybėse pagal klientams skirtų vietų skaičių.

Graikijoje atlyginimo tarifai nustatomi atsižvelgiant į visus paminėtus kriterijus. Liuksemburgas restoranų ir kavinių mokamo atlyginimo tarifams nustatyti taiko tokius pat principus, kaip ir nustatant viešbučių mokamo atlyginimo tarifus. Austrija ir Švedija konkrečių duomenų nepateikė.

Visose apklaustose ES valstybėse kilus ginčams dėl tarifų dydžio jie gali būti sprendžiami arbitražuose, tarpininkavimo institucijose, teismuose.

„Įvertinus kitų Europos Sąjungos valstybių patirtį, Lietuvoje galima būtų patobulinti viešo muzikos kūrinių atlikimo ir paskelbimo administravimo sistemą. Tikimės, kad pateikta lyginamoji analizė verslo asociacijoms padės parengti savo derybines pozicijas“, - sakė Kultūros ministerijos autorių teisių skyriaus vedėja N. J. Matulevičienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Boso valanda su S. Jovaišu”: oro uostų generalinis direktorius G. Almantas apie procesų vadybą valstybinėje įmonėje

Rugpjūčio 17 d. vidurnaktis – data, kuomet, kaip teigiama Lietuvos oro uostų pranešime, visi...

„Facebook“ ir „Google“ apgaule įtariamą E. Rimašauską išsigabeno JAV pareigūnai (27)

Lietuvos pilietis Evaldas Rimašauskas, kaltinamas per suklastotus elektroninius laiškus iš JAV...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (215)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

„Alibaba“ pajamos antrąjį ketvirtį augo 56 proc.

Kinijos elektroninės prekybos milžinas „ Alibaba “ ketvirtadienį pranešė apie Volstrito...

SEB bankas uždaro vieną skyrių Gedimino prospekte Vilniuje (7)

Didžiausias šalyje komercinis SEB bankas uždaro vieną iš savo klientų aptarnavimo skyrių...

Top naujienos

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (75)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Populiariausioje Barselonos gatvėje sunkvežimis rėžėsi į minią nuolat pildoma (38)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (215)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Dviejų vaikų mama mirė dėl to, kad laikėsi jai netikusios dietos

Liepos 19 d. savo namuose Mandūroje, Vakarų Australijoje, buvo rasta be sąmonės parkritusi...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (51)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...

G. Kirkilas sugalvojo planą koalicijai su „valstiečiais“ gelbėti (22)

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas inicijuoja partijos susitarimą su...

Pirmosios Bundeslygos istorijoje teisėjos moters netrikdo keisti F. Ribery pokštai

Po dešimtmečio Vokietijos antrame futbolo divizione Bibiana Steinhaus taps pirmąja moterimi...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (115)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (541)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...