Gyventojai, nekilnojamojo turto agentūroms patikėję parduoti “svajonių namą” arba surasti nuomojamą būstą, gali stipriai nusivilti. Jų nusiskundimų pagrįstumu įsitikino ir “Kauno diena” žurnalistinio eksperimento metu.
Monetos, pinigai, monetų piramidė, verslas
© Corbis/Scanpix
Kaune net keturios bendrovės vieną ir tą patį namą siūlė pirkti visiškai skirtingomis kainomis - nuo 820 tūkst. iki pusantro milijono litų. Tuo tarpu už nuomojamo būsto paiešką agentūrai sumokėję studentai skundžiasi, jog, paskambinus nurodytais telefono numeriais, pasirodo kad buto niekas nenuomoja.

Kaina skyrėsi 730 tūkst. litų

Prabangus dviejų aukštų namas Savanorių prospekte, kaip ir dauguma kitų namų Kaune, pardavinėjamas jau kelis mėnesius. 370 kvadratinių metrų ploto būste ištaigingai įrengtas žiemos sodas, yra 3 miegamieji kambariai. Jame įrengta priešgaisrinė sistema, apsaugos signalizacija, o aplinka stebima vaizdo kameromis.

Šį 1999 m. pastatytą namą “Kauturtos” nekilnojamojo turto agentūra dar vakar siūlė įsigyti už 1,55 mln. Lt. Bet ne ji viena norėjo namą parduoti. “Ober-Haus” agentūroje tas pats namas Žaliakalnio mikrorajone buvo įvertintas net 400 tūkst. Lt mažiau ir kainavo 1,15 mln. Lt.

Atidžiau pasidomėjus profesionalių architektų įrengtu namu paaiškėjo, jog jį ieškantiesiems “svajonių namo” siūlė dar dvi agentūros. “Latmas” už minėtą pastatą prašė 850 tūkst. Lt ,arba 700 tūkst. Lt pigiau negu “Kauturta”. Galiausiai mažiausią kainą nurodė “InReal” agentūra - 820 tūkst. Lt. “Tačiau galima derėtis”, - paaiškino prekybos agentas.

Dirba išvien

Apsimetus pirkėju paaiškėjo, jog namas jau parduotas. “Ober-Haus” agentė Natalija Rėkuvienė tikino, jog už namą praėjusią savaitę buvo sumokėti rankpinigiai. Ji nepasakė, už kokią sumą objektas parduotas. “Tai pardavėjo, brokerio ir pirkėjo reikalas”, - teigė N.Rėkuvienė. “Kauturtos” vadybininkas Irmantas iš pradžių aiškino, jog pastatas dar neparduotas, bet jo kaina bus mažesnė, nei nurodyta interneto svetainėje (1,55 mln. Lt). “Kaina sieks apie milijoną litų”, - sakė jis. Vėliau Irmantas paskambino ir tikino, esą namui pirkėjas atsirado prieš savaitę.

Galiausiai skambučio sulaukėme ir iš “InReal”, siūliusios namą įsigyti pigiausiai. “Deja, namas parduotas, - teigė agentas. - Savininkai pirkėją rado patys”.

Kai kurie agentai tikino, jog informacija tinklalapiuose pasenusi. Tačiau nupirktas namas jau po pusvalandžio buvo išimtas iš “Kauturtos” svetainės. Antra vertus, lyginant mažiausią ir didžiausią kainas, brangiausiai sumokėjęs klientas iš tikrųjų galėjo nusipirkti beveik du lygiaverčius namus.

Nesutapimų yra ir daugiau

Kaune agentūros pardavinėja ir daugiau objektų stebėtinai skirtingomis kainomis. Tai yra tiesioginis įrodymas, kad rinkoje būsto kainos yra iškreipiamos. Tarp įdomesių pasiūlymų išsiskiria dviejų aukštų namas Savanorių pr., prie “Hyper Maxima” prekybos centro. “Nidulus” už namą prašo 1,3 mln. Lt, tuo tarpu “Triptiko” kaina yra net 200 tūkst. Lt mažesnė. Narsiečiuose, Būrio gatvėje, 200 kv. m neįrengtą namą pardavinėja ir Kauno nekilnojamojo turto agentūra, ir “Triptikas”. Vienur namas kainuoja 265000 Lt, kitur - 270000 Lt.

Daugiau tokių nesutapimų yra interneto vartuose “namai.info”. Jame 10 agentūrų siūlo pirkti iš viso 118 individualių namų Kaune. Tikėtina, jog kainų šuolių gausu pardavinėjant butus, kotedžus bei sklypus ne tik Kaune, bet ir kituose Lietuvos miestuose.

Sutartyse su klientais agentūros siekia nekilnojamąjį turtą parduoti išskirtinėmis sąlygomis, nes už trečiųjų asmenų įsikišimą į agentūros ir kliento santykius grasinama 1-2 proc. netesybų baudomis nuo sutartyje nurodytos parduodamo objekto kainos.

Dėl kainos įsipareigoja tik pardavėjas

“Ober-Haus” Kauno biuro gyvenamojo departamento vadovė Eglė Norkienė pripažino, jog kainų nesutapimai agentūrose iškreipia nekilnojamojo turto rinką bei “labai pakerta pasitikėjimą agentūromis”.

“Su namo Savanorių prospekte savininku sudarėme išskirtinės teisės pardavimo sutartį, bet objektas po kurio laiko pasirodė ir kitų bendrovių interneto svetainėse, - sakė E.Norkienė. - Kiek man žinoma, namas parduotas už maždaug 700 tūkst. Lt”.

E.Norkienės teigimu, situacija rinkoje pasidarė žiauri, nes kai kurie agentai objektus pardavinėja jų net nematę. Agentas, pasisiūlęs parduoti namą, su pardavėju sutaria dėl mažesnių komisinių. Tokiu atveju objekto kaina pakeliama 20-30 tūkst. Lt. Kai kada net namo savininkas nežino, ką tarpusavyje susitarė skirtingų agentūrų agentai. “Situacija rinkoje žiauri - juo toliau, juo blogiau”, - teigė E.Norkienė.

Standartinėse agentūrų sutartyse tik klientas įsipareigoja parduoti namą arba butą, tiksliai nurodydamas kainą. Agentūros paprastai gauna 2-4 proc. komisinių nuo galutinės turo pardavimo kainos. “Kauno dienos” turimoje sutartyje nėra nė žodžio nurodyta apie tai, kad agentūra įsipareigoja nepadidinti pardavimo kainos.

Pasipiktino paslaugomis

Tačiau pasitikėjimą agentūros praranda ir siūlydamos išsinuomoti būstą. Prieš kelias dienas į redakciją kreipėsi studentė L.K. “Laikraščiuose radau skelbimų apie išnuomojamus butus, bet paskambinus atsiliepdavo agentūrų atstovai, siūlantys “savo pagalbą”, - teigė studentė. - Už “pagalbą” reikėjo sumokėti 100 Lt, bet kaina priklauso nuo agentūros”. Pastarųjų atstovai, pasak L.K., duoda netikslius potencialių nuomotojų telefonų numerius, ir net tų, kurie apskritai butų nenuomoja. “Sumokėtų pinigų taip pat negrąžina”, - tikino studentė.

Vakar “Kauno dienos” eksperimente, ieškant nuomojamo būsto, dalyvavo ir Vytauto Didžiojo universiteto antrakursis Rimvydas. Jis apsilankė aštuoniose Kauno nekilnojamojo turto agentūrose. “Artėjant rudeniui su draugais vis tiek ieškosime buto”, - sakė jis.

Tikslių atsakymų negavo

Vienos agentūros, pasak Rimvydo, iš tikrųjų reikalauja 100 Lt. “Agentūra vieną mėnesį ieško buto, o jei nesuranda, sutartį galima pratęsti, bet pinigų negrąžina. Be to, su kitomis agentūromis reikalaujama nepasirašyti sutarties”, - pasakojo studentas.

Kitose agentūrose už paslaugą prašoma apie 190 Lt, dar kitur reikalaujama vieno mėnesio nuompinigių. Pastaruosius tektų sumokėti, jei agentūra rastų pageidaujamą studentui variantą. Vis dėlto Rimvydas tikino negavęs agentūrose tikslių atsakymų, kaip jos ieškos buto.

Vienų agentūrų atstovai aiškino paskambinsią ir pasakysią nuomotojų telefonų numerius, kiti tikino turį su jais pasirašę ilgalaikes sutartis. “Turbūt kur kas lengviau pačiam susirasti būstą arba tai daryti klausinėjant pažįstamų”, - sakė VDU studentas. Be komunalinių mokesčių, šiuo metu dviejų kambarių butą Kaune galima išsinuomoti už 200-300 Lt per mėnesį.

Pardavimų apimtys smunka

Užvakar viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų agentūra “TNS Gallup” paskelbė, esą pirkti ar parduoti būstą per artimiausius dvejus metus ketina 8 proc. gyventojų. Tokios išvados padarytos apklausus 500 gyventojų.

Pasak “TNS Gallup” projektų vadovės Renatos Bernatavičiūtės, 44 proc. iš artimiausiu metu planuojančiųjų pirkti ar parduoti nekilnojamąjį turtą ketinama pasinaudoti nekilnojamojo turto agentūrų paslaugomis. Tai - 15 procentinių punktų daugiau nei per pastaruosius dvejus metus, kai į tarpininkus kreipėsi trečdalis žmonių.

“Kauno dienai” R.Bernatavičiūtė teigė, jog tyrimas atliktas “TNS Gallup” iniciatyva. “Mūsų įmonė domisi ypač augančiomis sritimis”, - apklausos priežastį akcentavo ji.

“TNS Gallup” rinkodaros direktorius Edmundas Bražėnas pripažino, jog dėl panašių tyrimų į bendrovę ne kartą kreipėsi nekilnojamojo turto agentūros, siekdamos išsiaiškinti, kokie yra gyventojų poreikiai, kokius butus žmonės perka, kiek ketina investuoti į nekilnojamąjį turtą.

Valstybės įmonės “Registrų centras” duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį parduotų namų valdų žemės objektų apimtys smuko 6,5 proc., iki 8,011 tūkst., šalyje parduotų butų skaičius šiemet sumažėjo 2,8 proc., iki 15,396 tūkst. (pernai per pusę metų parduota 15,839 tūkst. butų).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Loterijų asociacija: nauji reikalavimai gali užkirsti kelią Lietuvoje rengti loterijas „Eurojackpot“ ir „Vikinglotto“ (48)

Nauji reikalavimai loterijų organizatoriams, kuriais siekiama mažinti loterijų prieinamumą ir...

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (13)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (10)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (28)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (338)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...