Valstybė turėtų daugiau dėmesio skirti problemoms, kurios trukdo naujų naftos telkinių paieškas ir eksploatavimą - po apsilankymo Lietuvos naftos gavybos verslovėse pripažino Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas.
A.Paulauskas
© DELFI
Penktadienį, lankydamasis pajūryje, Seimo Pirmininkas apžiūrėjo Mostaičių ir Vėžaičių naftos gavybos aikšteles, susitiko su šalies naftos gavybos įmones kontroliuojančios AB "Geonafta" vadovais.

Kaip sakė "Geonaftos" generalinis direktorius Antanas Jasas, parlamento vadovui buvo pateikta išsami informacija apie šalies naftos gavybos verslą. Taip pat naftininkai atkreipė dėmesį į problemas, trukdančias naujų naftos telkinių paieškoms ir eksploatavimui, praneša ELTA, remdamasi ryšių su visuomene kompanijos "Publicum" pateikta informacija.

Anot A.Jaso, visi dešimt šiuo metu Lietuvoje eksploatuojamų naftos telkinių yra atrasti dar iki 1992 metų ir visos vėlesnės paieškos baigėsi nesėkmingai - nepavyko aptikti nė vieno naujo naftos telkinio.

"Naftos paieškos - labai brangi ir rizikinga veikla, - teigia "Geonaftos" vadovas. - Pagal pasaulinę praktiką, ieškant naftingų struktūrų, sausumoje būna sėkmingas tik kas 4-5 gręžinys, o jūroje - kas 10-12".

2000 metais beveik 2 mln. litų kainavusį paieškinį gręžinį išgręžė UAB "Troba", tačiau naftos nerasta. Nesėkme baigėsi ir 2001 metais vykę UAB "Manifoldas" naftos paieškos darbai - išgręžus 2 mln. litų kainavusį gręžinį naftos taip pat nerasta.

A.Jaso teigimu, 2001 metais "Geonaftai" naftos gavybos didinimo darbai ir naujų išteklių paieškos atsiėjo 12,6 mln. litų, o šiemet, jei Vyriausybė nedelsdama imsis spręsti licencijų naftos paieškai naujuose plotuose išdavimo klausimus, planuojamos 44 mln. litų investicijos.

Lietuvos energetikų sąjunga jau pareiškė viešą susirūpinimą, jog, valstybei nepradėjus skatinanti rizikingų investicijų į strateginiu pripažintą naftos gavybos ūkį, po kelerių metų Lietuvoje šio verslo gali nebelikti.

Energetikų teigimu, dabar Lietuvoje pasiektas didžiausias įmanomas naftos gavybos lygis ir artimiausiu metu jis pradės mažėti. Šiuo metu jokia institucija Lietuvoje nenagrinėja paraiškų dėl licencijų naftos darbams ar kitų reikalų, susijusių su naftos paieškomis ir gavyba.

Būtinų didelių investicijų į rizikingas naujų telkinių paieškas neskatina ir vienas didžiausių pasaulyje žemės išteklių mokestis - 20 proc. įmonės pajamų. Dar 9 proc. pajamų sumokami kaip kompensacinis mokestis, eksploatuojant tuos telkinius, kurių paieška vyko dalyvaujant valstybei (tokie yra visi šiuo metu Lietuvoje eksploatuojami naftos telkiniai).

Tuo tarpu Rusijoje, kuri yra viena turtingiausių nafta šalių pasaulyje, žemės išteklių mokestis siekia tik 6 proc., kaimyninėje Lenkijoje - 9 proc., Vokietijoje - 5 proc., Čekijoje - 10 proc.

A.Paulauskas pripažino, kad šiuo metu valstybė strategiškai svarbiam naftos gavybos ūkiui skiria per mažai dėmesio. Pasak jo, būtina skatinti naujų naftos telkinių paieškas.

Šiuo metu Seime svarstomos Lietuvos žemės išteklių mokesčio įstatymo pataisos, o rudenį, prasidėjus Seimo sesijai, parlamentarams ketinama pristatyti naują Nacionalinės naftos paieškos ir gavybos strategiją.

Siūloma, kad už dabar eksploatuojamus telkinius toliau būtų mokamas 29 proc. naftos ir dujų mokesčio tarifas. Tuo tarpu 20 proc. pagrindinį tarifą siūloma mažinti tokia suma, kokią įmonės per metus skirs investicijoms į naujų telkinių paiešką, tačiau ne daugiau 50 proc. per metus apskaičiuotos mokesčio sumos.

"Dėl šios pataisos valstybės pajamos faktiškai nesumažėtų, - teigia A.Jasas. - Žemės išteklių mokesčio sumokėtume truputį mažiau, bet šį skirtumą padengtų dėl žvalgybos ir paieškos veiklos suaktyvėjimo sumokami didesni pelno, fizinių asmenų, kiti mokesčiai. Be to, atsirastų pajamų už naftos gavybą naujuose telkiniuose".

Priėmus Seime svarstomas pataisas, už įstatymui jau įsigaliojus surastus naftos telkinius būtų taikoma lankstesnė mokesčių sistema. Priklausomai nuo išgaunamų naftos telkinio atsargų, būtų mokamas 13-15 proc. mokestis.

Taip diferencijuoti mokestį siūloma atsižvelgiant į 1997 metais Vyriausybės užsakymu atliktą šalies mokesčių sistemos naftos sferoje tyrimą. Ši studija buvo finansuota PHARE lėšomis.

Seimo Pirmininkas buvo informuotas, kad valstybei vidutiniškai atitenka 33 proc. naftos gavybos bendrovių pajamų, 43 proc. tenka veiklos sąnaudoms ir tik 24 proc. lieka pačiai bendrovei.

Vien "Geonafta" 2001 metais valstybei sumokėjo 25 mln. litų įvairių mokesčių. Visos šalies naftos gavybos įmonės 2001 metais valstybei sumokėjo apie 110 milijonų litų įvairių mokesčių už darbus, susijusius su nafta.

2001 metais Lietuvoje išgauta 579 tūkst. kubinių metrų naftos. Per pirmąjį šių metų pusmetį 233,3 tūkst. kubinių metrų naftos - 20 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį (buvo išgauta 194,6 tūkst. kubinių metrų).

Geologų teigimu, Lietuvos žemėje gali būti apie 55,5 mln. kub. metrų išgaunamos naftos, mūsų šaliai priklausančiame jūros šelfe - dar apie 36-72 mln. kub. metrų naftos.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Loterijų asociacija: nauji reikalavimai gali užkirsti kelią Lietuvoje rengti loterijas „Eurojackpot“ ir „Vikinglotto“ (23)

Nauji reikalavimai loterijų organizatoriams, kuriais siekiama mažinti loterijų prieinamumą ir...

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (13)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (9)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Kas nulemia lyderio sėkmę: mitai ir tiesa (2)

Siekdama išsiaiškinti, kas nulemia lyderio sėkmę, amerikiečių lyderystės konsultavimo paslaugų...

Top naujienos

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (100)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (10)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (202)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Mokykla tėvus gąsdina labiau nei vaikus (39)

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems ir mokyklinio amžiaus atžalų turintiems lietuviams ruduo...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (35)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (23)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Kvapą gniaužiančios vestuvės: prabanga, 3 metrų šleifas ir seksualus nuotakos šokis

Dainininkė, šokėja bei aktorė Rochelle Pangilinan ištekėjo už aktoriaus bei modelio Arthuro...

Šių laikų Romeo ir Džiuljeta: tragiška paauglių meilės istorija (15)

Trijų paauglių santykiai, įsipainioję į meilės trikampį, baigėsi tragiškai visiems: vienas...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (150)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (21)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...