Statistikos departamento duomenimis, realusis darbo užmokestis auga visos šalies ūkyje, o sparčiausiai - Kauno apskrityje - 12,2 proc. Stambieji darbdaviai jau veržiasi diržus planuodami kitų metų biudžetą - ne mažiau algas teks didinti ir kitąmet.
Litai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Prie sienos spaudžia, pasak jų, plati darbo pasiūla, minimalaus darbo užmokesčio augimas, kvalifikuotos darbo jėgos nutekėjimas į Vakarų rinkas.

Kas eis į valstybės tarnybą?

Kauno apskrities viršininko administracijos sekretorius Virmantas Pipinė darbo rinkos augimą sieja su gausiomis investicijomis, pramonės plėtra regione.

“Verslo plėtra didžiulė, todėl ir darbo netrūksta. Panašu, kad kvalifikuotos darbo jėgos paklausa daugeliui bendrovių tampa galvos skausmu. Emigracijos lygis didžiulis, to jau nenuslėpsi”, - pabrėžia valdininkas. Išsaugoti darbuotoją nelengva, nes Vakarų Europoje beveik visų sričių specialistai uždirba kelis kartus daugiau.

V.Pipinė sako, kad verslo struktūros turi daugiau galimybių didinti algas, kur kas sudėtingesnė situacija valstybės tarnyboje, kur atlyginimai nustatyti Vyriausybės ir negali būti didesni, nei numatyta biudžete.

“Norime gerų specialistų, bet jau vargiai tokių galime įpirkti. Kas eis į valstybės tarnybą už 1000-1500 litų? Daugiau pasiūlyti negalime, o specialistų pradeda trūkti, ypač teritorijų planuotojų, juristų”, - problemą nurodo valdininkas. Pasak jo, kai kurioms institucijoms pavyksta išsikovoti didesnius bazinius darbo užmokesčius.

“Policininkai, Kauno miesto savivaldybės darbuotojai uždirba žymiai daugiau”, - skaičiuoja V.Pipinė.

Statistikos departamentas praneša, kad realusis darbo užmokestis 2005 m., palyginti su 2004 m., šalies ūkyje, įskaitant individualias įmones, padidėjo 6,8 %, valstybės sektoriuje - 7,1 %, privačiame sektoriuje - 7,2 %. Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje, įskaitant individualias įmones, 2005 m. sudarė 1276,2 lito (+11 %), valstybės sektoriuje - 1413,6 lito (+11,2 %); privačiame sektoriuje - 1194 litai (+11,6%).

Kaunas lenkia Vilnių

Vidutinis mėnesinis darbo užmokestis 2005 m., palyginti su ankstesniais metais, sparčiausiai augo Kauno apskrityje - 12,2 %, mažiau - Vilniaus (12,0 %), Klaipėdos (11,6 %), o lėčiausiai - Telšių apskrityje (7,4 %).

Labiausiai didėjo statyboje - 19,8 %, sveikatos priežiūros ir socialinio darbo srityje - 19,4 %, nekilnojamojo turto, nuomos ir kitame versle - 15,4 % dirbančių žmonių atlyginimai. Daugiausiai uždirbo finansinio tarpininkavimo darbuotojai - 2764,7 lito, viešojo valdymo ir gynybos; privalomojo socialinio draudimo - 2024,1 lito, elektros, dujų ir vandens tiekimo ekonominės veiklos darbuotojai - 1861,9 lito. Mažiausios algos - viešbučių ir restoranų (732,2 lito), žemės ūkio, medžioklės ir miškininkystės (972,7 lito), žuvininkystės (1045,7 lito) darbuotojų.

Statistikos departamento duomenimis, darbo užmokesčio didėjimui daugiausia įtakos turėjo nuo 2005 m. liepos 1 d. padidinta minimalioji mėnesinė alga ir minimalusis valandinis atlygis, padidintas darbo užmokestis sveikatos priežiūros ir socialinio darbo, statybos ir kitų ekonominių veiklų darbuotojams.

Iš rezultatų matyti, kad daugiausia uždirbo darbuotojai Vilniaus apskrityje - 1487,2 lito, Klaipėdos apskrityje - 1255,8 lito, Telšių apskrityje - 1247,6 lito, Utenos apskrityje - 1230,9 lito, o mažiausiai - Tauragės apskrityje - 936,1 lito.

Galimybės ribotos

Rimantas Baumilas, A.R. Baumilų tekstilės gaminių įmonės vadovas, sako, kad dėl gerų specialistų tenka kovoti. Darbo jėgos paklausą didina ne tik stiprėjančios vietos įmonės, bet ir būrys naujų užsienio gamyklų, perkėlusių veiklą į Lietuvą dėl pigesnės, bet ne mažiau kvalifikuotos darbo jėgos.

“Vakaruose paprastas darbininkas per mėnesį uždirba apie 1000 eurų, o čia tas pats darbas atliekamas už 2000 litų. Užsienio kapitalo fabrikai turi daugiau rezervų didinti atlyginimus”, - konkurentų pranašumą pripažįsta Kauno tekstilės bendrovės vadovas.

Šalia tokių konkurentų, sako jis, dirbti nelengva, nes darbo našumo galimybės ribotos. Naujausių mechanizmų diegimas, investicijos ne visada gelbsti.

“Stengiamės nepanikuoti, visi žinojome, kad darbo jėga brangs. Tenka ieškoti pigesnės žaliavos, bandyti sukurti daugiau pridėtinės vertės”, - sako 250 darbuotojų įmonės vadovas.

Atlyginimų augimas neaplenkė ir maisto pramonės. AB “Kauno duona” generalinis direktorius Robertas Jankauskas baiminasi, kad pernelyg brangstant žaliavai atlyginimus didinti tiek, kiek planuojama, gali būti sudėtinga.

“Sunku ką nors prognozuoti, mes labai priklausomi nuo žaliavos. Dėl sausrų brango miltai - net du kartus, todėl labai išaugo gaminių savikaina”, - dalijasi rūpesčiais kepyklos direktorius. Pasak jo, dėl to produkcijos kainas teko didinti iki 40 proc.

“Tačiau maisto, ypač duonos, pramonėje didindamas kainas problemų neišspręsi. Rinka jautri, kyla didelis triukšmas, kai duona brangsta”, - sako R. Jankauskas.

Konkurentas – Airija

Etikečių ir pakuočių gamybos bendrovės “Aurika” rinkodaros vadovė Jurgita Ramonienė pasakoja, kad per pastaruosius metus darbuotojų kaita itin padidėjo.

“Turime didelį konkurentą - Airiją, - emigracijos problemą konstatuoja įmonės atstovė. Gamybininkams sunku suturėti darbininkus, tęsia ji, nes Vakarų valstybių fabrikuose panašus darbas apmokamas geriau.

“Ačiū Dievui, dar yra norinčiųjų dirbti, mūsų situacija ne pati prasčiausia”, - įsitikinusi J.Ramonienė.

“Aurikoje” nuolat dirba maždaug 160 žmonių, vidutinis darbo užmokestis sudaro apie 2000 litų. Rinkodaros vadovė skaičiuoja, kad per metus, iki šio spalio, atlyginimai padidėjo 20 procentų, planuojama juos didinti ir kitąmet.

Prienų rajone įsikūrusi Giedriaus Kaminsko lentpjūvė 200 darbuotojų susikvietė iš visos apskrities.

“Į kaimą dirbti prisikviesti žmones dabar nelengva, nes ir mieste darbo netrūksta, be to, Kaune algos didesnės”, - sako Dominykas Vizbaras, įmonės komercijos vadovas.

Verslininkas skaičiuoja, kad per 2006 metus darbo užmokestis įmonėje padidėjo 47 procentais. Kitąmet, anot D.Vizbaro, lentpjūvės darbininkų pajamos išaugs dar 6 - 10 procentų.

“Buvome susidūrę su aukštos kvalifikacijos vadovų trūkumu, tačiau pavyko atrasti gabių darbuotojų savoje gamykloje, o kai kuriuos naujus specialistus teko prisivilioti pinigais”, - sako medienos sektoriaus atstovas.

Pasak jo, įmonėje nuolatos trūksta kvalifikuotų staklininkų. Geriems specialistams įmonė pasiryžusi mokėti ir per 3000 litų.

“Svarbiausia, kad žmonės turėtų ne tik kvalifikacijos pažymėjimus, bet ir atsakomybės jausmą dirbdami su įrengimais, kad tausotų darbo priemones”, - sako D.Vizbaras.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (1)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (4)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (5)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (34)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Apklausa: 6 iš 10 pažįstamiems atskleidžia, kokią algą gauna (14)

Dauguma darbuotojų sutinka, kad darbo užmokesčio duomenys yra privatus klausimas ir labai jautri...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (25)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (24)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (76)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...