Sutrikimai įvedus naują Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą nemenkai sujaukė ne vieno Lietuvos gyventojo įprastinę rutiną. Su DELFI susisiekusi skaitytoja pasidalijo savo patirtimi, kaip užblokuota sąskaita ją privertė panikuoti.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Marijampolėje gyvenanti Asta (vardas pakeistas - red.) pasimetusi: jau nuo šeštadienio ji negali pasinaudoti savo banko sąskaitose turimais pinigais. Be grynų eurų likusi moteris teigė, kad jai net gi teko skolintis iš savo pensininkės mamos.

Primename, kad užblokuotas sąskaitas pastebėjo dalis buvusių ar esamų skolininkų. Praėjusią savaitę pristatyta Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema (PLAIS) skirta užtikrinti vienodas galimybes valstybės institucijoms, įmonėms ir fiziniams asmenims atgauti skolas.

Asta teigė prieš porą metų pradėjusi per antstolius išsimokėti turėtą 12 tūkst. litų skolą. Šią vasarą jai buvo likę dar apie 1,3 tūkst. eurų skolos.

Apie tai, kad Asta nebegali naudotis savo banko kortele, o banko sąskaita užblokuota, moteris sužinojo antradienį (rugsėjo 15 d.), kai nusprendė į banko sąskaitą įnešti grynųjų pinigų.

„Turėjau išleisti vyrą į užsienį, turėjau sumokėti už kelionę, įnešiau tuos pinigus ir likau be jų“, - pasakojo moteris.

Pasak marijampolietės, jos sąskaitoje matyti, kad buvusi ir jau dalis išmokėtos 12 tūkst. Lt skolos pavirto 12 tūkst. eurų skola. Įnešus 200 eurų grynųjų, 12 tūkst. minusas sumažėjo įnešta suma.

„Šią savaitę dar ir atlyginimą turi pervest, tai bijau, kad ir tie pinigai dings“, - kalbėjo išsigandusi pašnekovė.

Antradienio žinios apie užblokuotą sąskaitą buvo nemaloni Astai gimtadienio dovana. Šventę sugadino aiškinimosi, kas nutiko su sąskaita ir pinigais, vargai.

Moteris pasakojo, kad pamačius, kad negali naudotis savo pinigais sąskaitoje iškart puolė skambinti antstoliams, tačiau šie negalėjo niekuo padėti ir informavo, kad taip nutiko dėl naujai įdiegtos sistemos. Taip pat pabrėžė, kad Asta nėra vienintelė, kurią ištiko tokia bėda.

„Parašyta, kad sąskaita užblokuota Marijampolės apylinkės teismo. Kitą dieną skambinau į teismą. Teismas pasakė, kad nieko neblokavo ir pasiūlė vėl skambinti antstoliams, tačiau ir jie nieko negalėjo padaryti. Dar bandžiau skambinti į banką, bet ir čia sakė, kad padėti negali ir nukreipė į hipoteką, o ten niekas neatsiliepė. Šiandien (ketvirtadienį, rugsėjo 17 d. - red.) skambinau į Teisingumo ministeriją davė kažkokios vedėjos numerį, ten vėl niekas neatsiliepia. Šiandien jau ketvirtadienis, o reikalai nepajudėję“, - su nerimu kalbėjo pašnekovė.

Palietė tūkstančius asmenų ir įmonių

Registrų centras, kuris administruoja naujai įdiegtą PLAIS, informuoja, kad nepatogumų dėl piniginių lėšų apribojimo bankų sąskaitose patyrė apie 2 tūkst. asmenų ir įmonių.

Užblokuotos sąskaitos košmaras: nebežino, kur kreiptis
© A.Didžgalvio nuotr.

Registrų centras apie naujos sistemos sutrikimus visuomenę informavo antradienį (rugsėjo 15 d.). Trečiadienio rytą, registrų centro teigimu, antstoliai galėjo tęsti savo darbą įprastiniu režimu. Kol bus išspręstos naujosios Antstolių informacinės sistemos (AIS) diegimo problemos, antstoliai darbą tęs sau įprastoje ankstesnės versijos informacinėje sistemoje. Antstoliai taip pat tebeturi galimybę tiesiogiai per Turto arešto aktų registrą (TAAR) inicijuoti arba nutraukti piniginių lėšų apribojimą, kaip tai buvo daroma paskutiniu metu. Per TAAR pateikus naujus antstolių nurodymus, jie Piniginių lėšų apribojimų informacinėje sistemoje (PLAIS) įvykdomi automatiškai, informuoja Registrų centras.

„Verta pažymėti, jog pastarosiomis dienomis plačiai aptariamus PLAIS sutrikimus lemia ne programinės įrangos klaidos, o informacinei sistemai pateiktų duomenų kokybė. Daugumą užfiksuotų problemų su netikėtais ir besidubliuojančiais asmenų ir įmonių piniginių lėšų apribojimais lėmė ligšiolinė antstolių darbo praktika, kuomet įvykdyti antstolių reikalavimai nebuvo panaikinami Turto arešto aktų registre (TAAR), kurį tvarko Centrinė hipotekos įstaiga prie Teisingumo ministerijos. Ilgus metus, kol antstolių ir kitų institucijų sistemos veikė nepriklausomai viena nuo kitos, šios neužbaigtų darbų „uodegos“ liko nepastebėtos, tačiau diegiant PLAIS, kuomet buvo integruoti 19 skirtingų institucijų duomenys apie skolas ir jų išieškojimą, TAAR duomenys apie „neuždarytus“ sąskaitų areštus lėmė pakartotinį buvusių skolininkų piniginių lėšų apribojimą“, - nesklandumų priežastis nurodė Registrų centro atstovas Aidas Petrošius.

Registrų centras, asmenims bei įmonių atstovams, kurie susidūrė su netikėtu ar besidubliuojančiu lėšų apribojimu, rekomenduojama kreiptis į aptarnaujantį banką, kuris suteiks informaciją apie lėšų apribojimo iniciatorių bei apribojimo priežastis. Dėl tolimesnių veiksmų sprendžiant kiekvieną atskirą atvejį derėtų konsultuotis su lėšų apribojimą inicijavusiu antstoliu arba kita institucija.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sviesto kainos Europoje nesiliauja augti, bet lietuviai moka mažiau (15)

Nors sviesto kainos visose Europos Sąjungos (ES) šalyse nesiliauja augusios, Lietuvos vartotojai...

Po akcizų didinimo alkoholiui verslininkai suka galvas (15)

Nuo šių metų kovo mėnesio, kai buvo padidinti akcizai alkoholiniams gėrimams, buvo praktiškai...

„Lidl“ Didžiosios Britanijos mažmenininkų sąraše pakilo į 7 vietą (2)

Vokietijos mažmenininkas „Lidl“ padidino savo rinkos dalį Didžiojoje Britanijoje iki 5,2...

Gaivinamas siūlymas leisti naudoti nelietuviškas raides įmonių pavadinimuose (7)

Vyriausybėje vėl gaivinama idėją leisti registruoti įmonių ir organizacijų pavadinimus visomis...

Tyrėjų akiratyje – kredito unijos, kurios be klientų žinios pervedinėjo pinigus (8)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ( FNTT ) tiriamos kredito unijos „Baltija“ ir Namų...

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (101)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (14)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

K. Girnius. Ar lietuviai buvo sovietų genocido auka? (28)

Mėnesio pradžioje JTO tyrimo komisija dėl Sirijos pareiškė, kad Islamo valstybė jau trejus metus...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (97)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (8)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą (3)

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

Pasigedusi iššūkių metė pelningą profesiją: naują darbą būtų sutikusi dirbti už dyką (1)

Lietuvoje ryškėja nauja nemaloni tendencija, skelbiama, kad jau pradeda trūkti kvalifikuotų...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (61)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (29)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (23)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...