Sveikatos politikų euforija dėl sumažėjusių vaistų kainų nesuprantama daugeliui ligonių. Prieš savaitę įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų kainynui, jie yra priversti už vaistus primokėti nuo kelių iki keliasdešimties litų daugiau nei anksčiau.
Juozas Olekas
© DELFI
Vaistininkai bando išaiškinti pasipiktinusiems ligoniams, kodėl kai kurie vaistai pabrango, nors sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas tikina, jog jie atpigo 8 proc. Farmacininkų ir sveikatos politikų aukštoji matematika sunkiai įkandama net ir specialistams.

Priemokos išaugo

Kauno rajono Kačerginės vaistinės provizorius Vladas Ignatavičius, įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų kainynui, darbo dieną pradeda ant stalo pasidėdamas “Valstybės žinias”, naują kainyną ir straipsnių iš laikraščių kopijas. Atėjusiems įsigyti vaistų ligoniams provizorius duoda juos paskaityti. “Dar rugpjūtį įspėjau nuolatinius pirkėjus, kad pasitartų su savo gydytojais, kokius vaistus toliau vartos, nes kai kurių priemokos didės”, - pasakoja V.Ignatavičius.

22 metų praktiką turinčiam provizoriui nesiseka išaiškinti žmonėms, kodėl jiems reikia mokėti už vaistus brangiau: “Kaimo žmonės nesupranta, kad sutaupė tik valstybė. Tai padaryti jai pavyko ligonių sąskaita. Daugeliui vaistų paciento priemoka padidėjo”.

Pavyzdžiui, už kraujo spaudimą mažinantį vaistą “Norvaską”, kurį ligoniai dažnai perka šioje vaistinėje, tenka primokėti ne 21, kaip anksčiau, o 41 litą. Už antibiotikų suspensiją mažiems vaikams “Duracefą” vietoje 8 litų pacientas turi primokėti 18 litų. “Kaime gyvenantys žmonės labai taupo. Kai kurioms mamoms ir 20 centų skirtumas svarbus, o čia - 10 litų. Gerai, jei vaistas turi analogą, kad ir ne tokį efektyvų, tačiau pigesnį. Priešingu atveju žmogus gali likti be vaistų”,- svarsto provizorius.

Siūlomi pakaitalai

Farmacijos departamento direktorius Linas Mažeika aiškina: paciento priemoka “Norvaskui” išaugo dėl to, kad kompensuojamųjų vaistų sąraše atsirado pigesnių generinių (gaminių pagal patentą) šio medikamento kopijų. Jei ligonis rinktųsi jas, jam tikrai nereikėtų tiek daug primokėti. Tuo tarpu bazinė kompensuojamųjų vaistų kaina yra skaičiuojama pagal pigiausią tos grupės vaistą.

Tai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios daugiau kaip tūkstančio pavadinimų kompensuojamųjų vaistų priemokos išaugo. Tačiau yra 249 preparatai, už kuriuos pacientams reikia primokėti mažiau, o kai kurių priemokos išliko tokios pačios. Ministras tikisi, kad farmacijos kompanijos, kovodamos už vietą rinkoje, toliau mažins kainas, kad priemokų pacientams visai nebeliktų arba jos sumažėtų. Kai kurios taip ir pasielgė. Tačiau taip ligoniams siūlomi vėl tik prastesni vaistai.

Kai kurie vaistai gali išnykti

Ekspertai sako, kad Sveikatos apsaugos ministerija tiesiog pateko į keblią padėtį, iš kurios teko suktis. Šių metų pradžioje įsigaliojusi Sveikatos draudimo įstatymo nuostata, pagal kurią vaistų kainos Lietuvoje negali daugiau kaip 5 proc. viršyti žemiausių ES kainų, užprogramavo pacientų priemokų augimą. Jį įmanoma sustabdyti tik gamintojams sumažinus kainas. Jie to daryti neskuba, o neretai ir negali.

“Norvaskas” yra patentinis vaistas - gaminamas kūrėjo. Generiniai vaistai, kurių veiklioji medžiaga ta pati, yra gerokai pigesni. Iki jų kainų lygio nusileisti šio populiaraus medikamento gamintojams vargiai pavyks, nes Lietuvos rinka maža, nepatraukli ir nestabili, aiškino pavardės nenorėjęs skelbti ekspertas. Gamintojai gali rizikuoti nuolaidas daryti didelėms neturtingoms valstybėms, tokioms, kaip, pavyzdžiui, Graikija ar Lenkija, bet ne Lietuvai.

Kita vertus, generinių vaistų gamintojai tuoj pat imtų dar labiau mažinti savo vaistų kainas. Tam jie turi kur kas daugiau rezervų, tad lenktyniauti su jais būtų sunku. Specialistams kelia nerimą, kad, jei gamintojai bus labai spaudžiami, kai kurie analogų neturintys reikalingi vaistai gali išnykti iš mūsų rinkos.

“Sveikatos draudimo įstatymo pataisose, reglamentuojančiose naują vaistų kainų politiką, užprogramuota, kad, nesumažinus kainų, pacientų priemokos augs. Vadinasi, tuos vaistus mažai kas pirks ir neapsimokės jų čia vežti”, - svarsto pašnekovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (1)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

VPT: „Ukmergės vandenys“ turi nutraukti 1,7 mln. eurų vertės sutartis (1)

Ukmergės rajono savivaldybės valdoma vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovė „Ukmergės...

Britų bankai šiemet uždarys rekordinį skaičių filialų (1)

Išlaidas mažinantys bei vis daugiau operacijų į internetinę erdvę keliantys Didžiosios...

Uždaromas ir „Swedbank“ skyrius Vilniaus centre (23)

Sostinės Gedimino prospekte ilgus metus veikęs vieno iš didžiausių šalies komercinių bankų...

Top naujienos

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (50)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (62)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (50)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (84)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

Ketvirtadalis balsavusiųjų už „Brexit“ mano, kad buvo apmauti (3)

Naujausia apklausa atskleidė, kad jei referendumas dėl „Brexit“ vyktų dabar – Jungtinė...

Gyvai / Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val. (21)

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, pristatomas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Greitai paruošiama vakarienė: kepame žuvį (2)

Kai pietų ar vakarienės norisi čia ir dabar, puikiausia išeitis – greitai paruošiama...

Uždaromas ir „Swedbank“ skyrius Vilniaus centre (23)

Sostinės Gedimino prospekte ilgus metus veikęs vieno iš didžiausių šalies komercinių bankų...

„Iš viršaus“: kas laimėjo „Cavaliers“ ir „Celtics“ mainuose?

Pastarąją naktį įvykę Klivlando „Cavaliers“ ir Bostono „Celtics“ mainai iššaukė...

Kosmetologė patarė, kokia turėtų būti ideali kasdienė odos priežiūra (9)

Trečiadienio popietę DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjusi „ Sothys “ partnerė...