Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ji įsijungė ir į Bendrąją žemės ūkio politiką, kuri apima žemės ūkį ir prekybą žemės ūkio produktais. Šios politikos pagrindiniai tikslai yra užtikrinti žemdirbių pragyvenimo lygį, užtikrinti žemės ūkio produktų priimtinomis kainomis realizavimą, rinkų subalansavimą, tiesioginę pagalbą žemės ūkiui ir bendrą finansavimą.
Monetos
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Panevėžio teritorinės muitinės Buitinės procedūrų priežiūros skyriaus viršininkės Aušros Budrienės teigimu, bendroji žemės ūkio politika ES šalių gamintojams ir eksportuotojams privalo sudaryti palankias verslo sąlygas. Mat žemės ūkio produktų kainos Bendrijoje yra aukštesnės, palyginti su šių produktų kainomis trečiosiose šalyse. Todėl taikomos eksporto subsidijos, kai žemės ūkio produkcija ten išvežama. Eksporto subsidijų dydis – kainų skirtumas.

Pasak A.Budrienės, kompensacijos mokamos už eksportuojamus pagrindinius žemės ūkio, maisto ir žuvininkystės produktus, išvardintus Europos Ekonominės bendrijos steigimo sutarties priede. Visi žemės ūkio produktai, kuriems gali būti skirtos eksporto kompensacijos yra suskirstyti į sektorius. Kiekvienais metais Europos Bendrija Komisijos reglamentu nustato žemės ūkio produktų, kuriems skiriamos grąžinamosios eksporto išmokos, nomenklatūrą. Ji įsigalioja nuo sausio 1 dienos.

Privalu gauti licenciją

A.Budrienė sakė, kad norint gauti kompensaciją, būtina pateikti eksporto licenciją, kuri įgalioja ir įpareigoja eksportuoti nurodomą produktų kiekį jos galiojimo laikotarpiu. Norint ją gauti, eksportuotojas Nacionalinei mokėjimo agentūrai turi pateikti paraišką eksporto licencijai gauti bei garantiją, užtikrinančią, kad produkcija bus išvežta už ES muitų teritorijos. Neįvykdžius ar netinkamai įvykdžius įsipareigojimus, garantija ar jos dalis eksportuotojui negrąžinama.

Lietuvoje bendrąją žemės ūkio politiką įgyvendina Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, valstybės įmonė „Gyvulių produktyvumo kontrolė“, Valstybinė sėklų ir grūdų kontrolės tarnyba, Valstybinė augalų apsaugos tarnyba ir valstybės įmonė Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra. Muitinės departamento generalinio direktoriaus įsakymu yra patvirtinta 14 kompetentingų eksporto muitinės įstaigų, turinčių teisę priimti ir įforminti subsidijuojamų žemės ūkio produktų eksporto muitinės deklaracijas.

Eksportuojami ir viščiukai

Pasak A.Budrienės, Panevėžio teritorinės muitinės veiklos zonoje yra trys kompetentingos eksporto įstaigos – Panevėžio, Utenos ir Rokiškio, jose įforminami eksportuojami žemės ūkio produktai, už kuriuos skiriamos subsidijos. 2007 metais buvo registruoti šeši eksportuotojai, jie žemės ūkio produktus eksportavo į Rusiją, Moldovą, Izraelį, Uzbekistaną, Armėniją, Kazachstaną, Kuveitą ir Saudo Arabiją. Pagrindiniais eksportuotojais buvo „Rokiškio sūrio“, „Pieno žvaigždžių“, „Utenos mėsos“ ir „Agaro“ bendrovės.

Nuo praėjusių metų liepos 1 dienos nusprendus nebegrąžinti išmokų už eksportuojamus pieno produktus, antrajame pusmetyje liko tik dvi įmonės, eksportavusios jautienos sektoriaus produkciją. Tačiau šiemet kompensuojamą vienadienių viščiukų eksportą į Baltarusiją pradėjo „Vievio paukštynas“, o „Utenos mėsa“ į Baltarusiją pradėjo eksportuoti kiaulieną.

Panevėžio muitinė – lyderė

A.Budrienė pasidžiaugė, kad iš visų šalies muitinių Panevėžio teritorinė muitinė kompensuojamos žemės ūkio produkcijos eksportuoja daugiausia. Didžioji dalis eksportuojamų žemės ūkio produktų priklauso pieno ir jautienos sektoriams. Pernai pieno ir pieno produktų sektoriuje įforminta 1057, jautienos sektoriuje – 477 eksporto atvejai. Tai sudarė 45 procentus visų šalies muitinėje įformintų kompensuojamų žemės ūkio produktų.

Pernai Panevėžio teritorinėje muitinėje registruotiems eksportuotojams buvo planuota išmokėti 31,3 milijono, o visoje šalyje – 63 milijonus litų kompensacijų ir, pasak V.Budrienės, tiek jų ir buvo išmokėta.

Panevėžio teritorinės muitinės viršininkas Robertas Busila atkreipė dėmesį, kad eksportuojamų žemės ūkio produktų į trečiąsias šalis lengvatomis galėtų pasinaudoti ir daugiau ūkininkų, žemės ūkio produkcijos perdirbimo įmonių.

Darbo užtenka

A.Budrienė akcentavo, kad kompetentingos eksporto įstaigos žemės ūkio produktų pakrovimo vietose atlieka fizinius tikrinimus. Atranka fiziniams tikrinimams atliekama naudojant rizikos analizės ir įvertinimo metodus.

Buitinės procedūrų priežiūros skyriaus viršininkė pažymėjo, kad, atlikus fizinių tikrinimų analizę, patikrinus dokumentų užpildymą ir įforminimą, sulyginus su laboratorinių tyrimų protokolais, gautais iš Muitinės laboratorijos, pažeidimų nenustatyta. Visų produktų sektorių fizinio tikrinimo norma kiekvienai kompetentingai eksporto įstaigai ir kiekvienam produkto sektoriui per kalendorinius metus įvykdyta.

Be to, Panevėžio teritorinės muitinės zonoje pernai bankrutavusio „Ekrano“ teritorijoje įsteigti UAB „Girtekos logistika“ sandėliai, juose atliekama sandėliavimo, saugojimo ir perkrovimo priežiūra iš ES šalių gabenamiems kompensuojamiems produktams.

Su gerais praėjusių metų rodikliais ir pagal paruoštą šių metų pirmojo ketvirčio ataskaitą Panevėžio teritorinė muitinė lieka pirmaujanti tarp visų šalies muitinių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Britų bankai šiemet uždarys rekordinį skaičių filialų

Išlaidas mažinantys bei vis daugiau operacijų į internetinę erdvę keliantys Didžiosios...

Pasitraukė Lietuvos pašto valdyba (3)

Šiandien atsistatydino AB Lietuvos pašto valdyba. Valstybei nuosavybės teise priklausančių AB...

D. Trumpas perspėja: gali nutraukti NAFTA sutartį (1)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas perspėjo apie galimybę nutraukti Šiaurės Amerikos laisvosios...

Euras svaro atžvilgiu pakilo iki 8 metų maksimumo (5)

Išsiskiriančios euro zonos bei Didžiosios Britanijos ekonominės perspektyvos trečiadienį eurą...

Vyriausybė nusprendė žemės ūkio atašė perkelti iš Rusijos į Japoniją (5)

Vyriausybė trečiadienį nusprendė žemės ūkio atašė pareigas perkelti iš Rusijos į Japoniją....

Top naujienos

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (43)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (14)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (465)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje priblokšti: gavo įspėjimą apie deportaciją (20)

Aukštas pareigas užimanti Londono Queen Mary universiteto istorikė Dr. Eva Johanna Holmberg...

Prezidento rinkimai: centro dešinėje prognozuojama tikra mėsmalė (27)

Centro dešinėje, kuriai sąlyginai galima priskirti liberalių ir konservatyvių politinių jėgų...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (158)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus (21)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Kirpėjos verdiktas: po atostogų neprižiūrėtus plaukus teks nurėžti

Maloniai šildanti saulė , plaukus kedenantis lengvas vėjas, maudynės atviruose vandens...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (78)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Plagiato skandalas: J. Statkevičius prašo visuomenės padėti rasti iš jo vardo uždirbančius sukčius (19)

Dizaineris Juozas Statkevičius jau kelias savaites bando išsiaiškinti sukčius, besikraunančius...