Demografinės situacijos pokyčiai verčia darbo rinką atsigręžti į vyresnio amžiaus žmones. Pastaruoju metu diskusijos nuo to, kaip jiems užtikrinti padorią pensiją, persikelia į kitą plotmę - kaip juos paversti konkurencingais ir visaverčiais darbuotojais.
Pora
© Corbis
Buvęs Socialinės apsaugos ir darbo ministras doc. dr. Teodoras Medaiskis Eltai sakė, kad kol kas - geri laikai, - į pensiją išėjo karo metais gimę žmonės, kai buvo demografinė duobė, o ateinančių į darbo rinką - ne taip ir mažai.

„O kelerius pastaruosius metus sparčiai augusi šalies ekonomika leido išties neblogai didinti pensijų perkamąją galią ir jų dydį. Bet situacija pradės keistis", - teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas T. Medaiskis.

Ekspertai konstatuoja, kad pasaulis sensta. Tam įtakos turi ilgesnė gyvenimo trukmė ir sumažėjęs gimstamumas. Pasak ministerijos specialisto, Lietuvai kur kas svarbesnė antroji problema.

„Per pastaruosius keliolika metų gimstamumas Lietuvoje labai nukrito ir dabar, kai kartos keičiasi, matome, kad naujai ateinančių į darbo rinką žmonių bus mažai, nes jų tiesiog nėra. Šį procesą dar sustiprina emigracija", - teigė T. Medaiskis.

Tuo tarpu, pasak ministrės patarėjo, netrukus pradės išeidinėti į pensiją pokarinio laikotarpio karta. Taip atsiras disproporcijos tarp ateinančių į darbo rinką ir tų, kuriems reikia mokėti pensijas.

Pasak jo, pastaruoju metu gana sparčiai artėjome prie proporcijos, kai vienam dirbančiam žmogui tektų viena pensija. Šiuo metu vienai pensijai tenka 1,2-1,5 dirbančio žmogaus.

„Susitikimuose tenka dažnai išgirsti kolegų iš užsienio padejavimus, kad pas juos vienam pensininkui tenka du dirbantys žmonės. Jie tai vadina nelaime, klausia ką daryti, mums belieka pavydėti - tokių proporcijų seniai nebeturime", - sakė T. Medaiskis.

O mažėjant dirbančių žmonių daliai tampa sunku finansuoti pakankamo dydžio pensijas, tenka galvoti apie kitokius jų finansavimo mechanizmus.

T. Medaiskis tvirtino, jog nebūtų teisinga šią problemą spręsti didinant ir taip nemažus socialinių įmokų tarifus pensijoms. Reikėtų, kad atlyginimai didėtų ir neblogėtų santykis tarp tų, kurie moka mokesčius, ir tų, kurie gauna pensijas.

„Dalį to, kas dabar finansuojama iš socialinio draudimo, galėtų padengti valstybės biudžetas. Kaip tai padaryti, yra sudėtingas ir svarstytinas klausimas. Mes per viešąjį sektorių surenkame gerokai mažiau lėšų nei Vakarų Europos šalys. Jei pavyktų pagerinti mokesčių surinkimą, sumažinti šešėlinę ekonomiką, išaugtų ir socialinei apsaugai tenkanti lėšų dalis. Tai yra visų sričių problema", - sakė T. Medaiskis.

Tuo tarpu „Sodros" įmokų ribojimas, pasak T. Medaiskio, vargu ar būtų tikslingas. "Tai nėra subjektyvi nuomonė, "Sodros" įmokų "luboms" nepritaria ir darbdaviai, ir darbuotojai. Tai gali dar labiau pabloginti ir taip dėl demografinės padėties susidarysiančią įtemptą situaciją su pensijų mokėjimu", - teigė T. Medaiskis.

Pasak buvusio ministro, norint išvengti skaudžių demografinės situacijos pasekmių reikia plėsti darbo rinką. Dirbanti visuomenės dalis turi būti tiek gausi ir produktyvi, kad galėtų užtikrinti tinkamą gyvenimo lygį karjerą baigusiems žmonėms. Reikia imtis visų įmanomų priemonių, kad kuo ilgiau darbo rinkoje išsilaikytų vyresnio amžiaus žmonės.

„Viena priemonių tam užtikrinti yra pensinio amžiaus nutolinimas. Dėl to nėra priimta jokių konkrečių sprendimų, bet ši alternatyva yra svarstytina. Kad būtų efektyvi, ji privalėtų būti derinama su priemonėmis, kurios didintų vyresnio amžiaus žmonių užimtumą. Kitaip vietoj pensijos tektų mokėti nedarbo draudimo išmoką ir jokio teigiamo poslinkio nebūtų", - sakė T. Medaiskis.

Jo teigimu, keičiantis situacijai darbo rinka niekaip neišsivers be vyresnio amžiaus žmonių. Kol kas darbo jėgos trūkumas dangstomas imigrantais, tačiau senėjimo procesas vyksta visame pasaulyje, neverta puoselėti didelių vilčių, kad pavyks atsivežti darbuotojų iš užsienio.

„Ir kaimyninėse šalyse darbo jėgos pertekliaus nebus, ir pas mus, be to, žvelgiant į tendencijas, ir atlyginimų skirtumai mažės, tad nebeapsimokės nei važiuoti, nei atsivežti", - teigė T. Medaiskis.

Ministrės patarėjo teigimu, norint, kad vyresnio amžiaus žmogus taptų konkurencingas darbo rinkoje, būtina plėtoti mokymosi visą gyvenimą, kvalifikacijos kėlimo strategijas. Jau dabar vyresnio amžiaus žmonės yra mokomi darbo kompiuteriu įgūdžių, užsienio kalbų. Jie noriai priima tokias iniciatyvas, reiktų galvoti ir apie tai, kaip taip sparčiai kintančiame pasaulyje gerinti ir jų profesinius įgūdžius.

Tai, kad vyresnio amžiaus žmonės nori dirbti, rodo ir Lietuvos darbo biržos "Senjorų banko" populiarumas. Šiuo metu ieškodami darbo specializuotame "Senjorų banke" yra užsiregistravę beveik 0,5 tūkst. vyresnio amžiaus žmonių - 257 profesijų atstovai.

Pasak darbo biržos atstovų, senjorai dažnai norėtų dirbti ne visą dieną, pagal lankstų darbo grafiką. Daugiausia yra norinčių dirbti sargais, budėtojais, valytojais, buhalteriais, apskaitininkais, auklėmis, pardavėjais. Daugiausia registruota darbo ieškančių asmenų iki 65 metų.

Pernai „Senjorų banke" registravosi apie 1,3 tūkst. darbo ieškančių pensinio amžiaus asmenų, iš jų buvo įdarbintas beveik kas ketvirtas.

Lietuvos darbo biržos Užsienio skyriaus vyr. specialistė viešiesiems ryšiams Birutė Balynienė tvirtina, jog pastaruoju metu pastebimai keičiasi požiūris į vyresnio amžiaus darbuotojus, patirtis vis labiau vertinama.

„Kalbant apie tokių darbuotojų privalumus, dažniausiai minimos specifinės jų žinios ir patirtis, susijusios su jų tiesioginiu darbu, atsakomybė priimant sprendimus, patirtis sprendžiant konfliktus, įvertinant riziką, lojalumas įmonei. Profesiniai įgūdžiai, aukšta kvalifikacija įgyjama tik per tam tikrą laiką", - pažymėjo B. Balynienė.

Pasak T. Medaiskio, galime didžiuotis tuo, kad pagal vyresnio amžiaus žmonių užimtumą mes net viršijame Europos Sąjungos strateginius tikslus numatančiame dokumente - Lisabonos strategijoje - iškeltus iššūkius.

„Lisabonos strategijoje numatyta, kad 55-64 metų amžiaus žmonių užimtumas turėtų būti ne mažesnis nei 50 proc. Pas mus - 53,6 proc.", - teigė T. Medaiskis.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (1)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (3)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (5)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (34)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Apklausa: 6 iš 10 pažįstamiems atskleidžia, kokią algą gauna (14)

Dauguma darbuotojų sutinka, kad darbo užmokesčio duomenys yra privatus klausimas ir labai jautri...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (9)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (2)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (21)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (66)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (20)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (7)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...