Prie globalios recesijos pridėkite ryškėjantį rinkos krachą, taip apibūdindamas situaciją Rytų Europoje savo redakcinę skiltį pradeda „The Wall Street Journal“. Dienraštyje teigiama, kad šį kartą Pietryčių Azija ir Lotynų Amerika perleidžia negarbės estafetę Rytų Europai.
© Corbis
Per pastarąjį dešimtmetį buvusio sovietinio bloko šalys gerokai ūgtelėjo, bet tada užgriuvo kreditų krizė, pasitraukė kapitalas ir viskas pradėjo ristis žemyn.

Trys šalys (Latvija, Vengrija, Ukraina – DELFI), nusiėmusios kepures, jau kreipėsi į Tarptautinį valiutų fondą (TVF) ir netrukus daugelis kitų gali pasekti jų pavyzdžiu. Tai pamoka ne apie rinkos žlugimą ar kapitalui atvertų sienų trūkumus, o apie rimtos ekonominės politikos svarbą. Į rytus nuo Oderio upės esantis regionas tampa viena žlungančių gyvenimo standartų erdve.

Baltijos šalys ir Balkanai neatsilaikė prieš tą pačią burbulenomiką (angl. bubblenomics), kaip ir centrinė Kalifornija bei Islandija. Dviženklis augimas Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje buvo paremtas įsiskolinimu ir trumpalaikėmis kapitalo įplaukomis. Dabar reikia mokėti už tai. Prognozuojama, kad šiais metais BVP kritimas Baltijos valstybėse bus dviženklis.

Kracho scena jau yra matyta. Gyventojų įkeisto nekilnojamo turto įsiskolinimas kaip BVP dalis Latvijoje ir Estijoje išaugo atitinkamai iki 33,7 proc. bei 36,3 proc. – grėsmingai daug, nes dauguma įsiskolinimų yra užsienio valiuta, nors ne taip smarkiai kaip Islandijoje – 121 proc.

Toliau dienraštis kalba, kad ir skirtingos Rytų Europos valstybės atsidūrė skirtingose pozicijose. Praėjusią savaitę Latvijos vyriausybė žlugo po to, kai TVF įvedė griežtas priemones. „Standard & Poor's“ nuvertino jos skolą iki „šlamšto”.

Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas išgąsdino investuotojus savo išpuoliu prieš nuosavybės teises, o praėjusiais metais įvykęs naftos kainų smukimas padarė likusį darbą. Maskvos akcijų rinka krito daug žemiau, nei bet kuri kita pasaulyje, „prispausdama“ daug užsienyje besiskolinusias bendroves. Šiuo metu Rusija turi pakankamai gilius rezervus, kad išvengtų 1998 m. įsipareigojimų nevykdymo -devalvacijos pasikartojimo.

Ukrainai ne taip pasisekė. Ji nukentėjo, kai kainos už jos pagrindinį eksporto šaltinį (plieną) nukrito, o kainos už jos pagrindinį energijos šaltinį (gamtines dujas) pakilo. Vyraujant nestabiliai demokratijai, Ukraina nėra apdovanota subrendusia politine klase, galinčia pastatyti šalies ekonomiką ant stabilaus pagrindo. TVF įsikišo Ukrainoje, kaip ir Vengrijoje.

Kitur dorovingas elgesys dalinai apsaugojo kai kurias valstybes, turinčias stipresnius pamatus. Čekija ir Lenkija išvengė blogiausių „lengvi pinigai“ manijos pasekmių ir pritraukė kapitalą tiesioginėms investicijoms, pagrinde į eksporto pramones, kuris negali pasitraukti vos tik pasirodžius pirmiesiems pavojaus signalams. Jų ekonomikos perėjo nuo komunizmo prie rinkos ekonomikos, paremtos įstatymų viršenybės principu.

Vis dėlto pasaulinės krizės fone, jos taip pat patiria augimo mažėjimą ir nedarbo didėjimą. Lenkijos zlotas euro atžvilgiu šiais metais nukrito 15 proc., tai didžiausias smūgis, kurį patyrė ne ES valiuta. Čekijos krona taip pat yra nukritusi dėl vyraujančios (daugeliu atveju perdėtos) baimės dėl įkeisto nekilnojamo turto skolų ir einamosios sąskaitos sunkumų. Bjauriai kaimynystei metant šešėlį ant jų, lenkai ir čekai dabar geriau suvokia, kad saugumą nuo valiutų nuvertėjimo gali suteikti tik euras.

Po pasaulinio bumo, bankrotas gresia visiems – bet nevienodai. Labiausiai nukentėjusios Rytų Europos šalys pakartojo per prieš tai Azijoje ir Lotynų Amerikoje įvykusias krizes padarytas klaidas. Tai - skausminga, bet potencialiai naudinga pamoka.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Trys dešimtys įstaigų liks be savo piniginių (2)

Finansų ministerija parengė Biudžeto sandaros tymo pataisas, kuriomis, be kita ko, siūloma...

„Maxima Latvija“ sužeistiems per Zolitudės tragediją išmokės įspūdingą sumą (19)

„Maxima Latvija“ ir draugija „Zolitude 21.11“ pasiekė susitarimą, pagal kurį sužeistiems...

D.Kuprys neatsisako planų teismui skųsti atleidimą iš NŽT vadovų (13)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

Alkoholio akcizai: pajamos auga, pardavimai – ne (45)

Alkoholio akcizų pajamos, kovą smukusios dėl pastebimai išaugusių tarifų, atsigauna ir...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (89)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (62)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (11)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

Receptas tiesiai iš D. Praspaliausko virtuvės: metas paskanauti voveraičių (3)

Vienas garsiausių Lietuvos šefų Deivydas Praspaliauskas iš restorano „Amandus“ siūlo...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (93)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (109)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (2)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

Patarimai, ką daryti su atliekomis, kurias išmesti į konteinerius draudžiama

Baterija, elektros lemputė – atliekos , kurios kaupiasi kiekvieno žmogaus namuose. Nors elektros...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (28)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Atstumta kalytė prarado gyvenimo džiaugsmą: laimei, ją pastebėjo geras žmogus (9)

Liepos mėnesį palikdami savo 5-erių metų augintinę Manhatano gyvūnų priežiūros centre,...