Planuojantiems bankrutuoti gyventojams ruošiami pakeitimai, kad nebepakeliamų skolų našta nukristų dar greičiau.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Ūkio ministerija institucijų vertinimui pateikė Fizinių asmenų bankroto įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nuo penkerių iki trejų metų trumpinti bankrutavimo laiką, leisti sutarus su kreditoriumi neparduoti viso įkeisto turto ir leisti bankrutuojančiam asmeniui prisiimti skolinius įsipareigojimus verslui.

Šiuo metu visas įkeistas bankrutuojančio žmogaus turtas yra parduodamas varžytinėse ir tol, kol vyksta bankroto procedūra, jis negali skolintis pinigų. Po institucijų atsiliepimų šis projektas bus svarstomas Vyriausybėje, o po to keliaus į Seimą.

Tačiau pataisoms nepritaria Lietuvos bankų asociacija, tvirtinanti, kad trumpesnio bankrutavimo laiko nereikia, nes ir dabar atkūrus mokumą procedūrą galima trumpinti. Be to, dažniausiai didžiausiais kreditoriais tokiose bylose esantiems bankams nepriimtina, kad iš įstatymo norima išbraukti sąžiningumo kriterijų.

Ūkio ministerija tvirtina projektą parengusi atsižvelgdama į Europos Komisijos rekomendacijas ir siekdama sumažinti bankrotų emigraciją į kitas šalis dėl palankesnių sąlygų.

Gediminas Onaitis
Gediminas Onaitis
© DELFI / Tomas Vinickas

„Yra žinoma, kad fiziniai asmenys vis dar siekia pasinaudoti galimybe bankrutuoti kitose ES šalyse, kuriose fizinio asmens bankroto procesas gali vykti trumpiau, todėl įstatyme nustatytos fizinio asmens kreditorių reikalavimų tenkinimo ir jo mokumo atkūrimo plano įgyvendinimo trukmės sutrumpinimas turėtų padėti išvengti palankesnės teisinės padėties ieškojimo, o tai turėtų teigiamos įtakos ir fizinio asmens kreditoriams“, - komentare DELFI tvirtina ūkio viceministras Gediminas Onaitis.

Pavyzdžiui, Airijoje neseniai pradėtas taikyti 3 metų bankroto procedūros laikotarpis vietoje 12 metų, Jungtinėje Karalystėje – 1 m. Latvijoje – iki 3,5 m., Estijoje – 5 m., Čekijoje – 5 -10 m., Slovėnijoje – 2-5 m., Vokietijoje – 6 metai, bet laikotarpį numatoma sutrumpinti iki 3 metų.

Jis paaiškina, kad pasilikti dalį nekilnojamojo turto buvo leidžiama ir anksčiau, tačiau, jei jis įkeistas, toks turtas turėjo būti parduodamas.

Pasak viceministro, atsižvelgiant į EK siūlymą užtikrinti verslininko (skolininko) ir jo šeimos pragyvenimo šaltinį, paliekant jam tam tikrą turtą, siūloma sudaryti galimybę fiziniam asmeniui pasilikti ir įkeistą nekilnojamąjį turtą, jeigu tai nepažeidžia kreditorių teisių ir interesų.

Ministerijos nuomone, leidus individualią veiklą vykdančiam bankrutuojančiam asmeniui skolintis tai turėtų teigiamos įtakos verslo sąlygoms ir jo plėtrai.

„Sudarius galimybę anksčiau atkurti tiek vykdančio individualią veiklą, tiek tokios veiklos nevykdančio fizinio asmens mokumą, būtų sudarytos sąlygos anksčiau sugrįžti į aktyvų ekonominį gyvenimą, būtų skatinamas verslumas“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

Nėra prasmės tempti laiką

Nacionalinės bankroto administratorių asociacijos valdybos pirmininkas Gintaras Grinius sakė, kad asociacijos nariai pritaria pakeitimams.

„Iš asociacijos narių atsiliepimai apie projektą yra teigiami. Aš manau, kad fiziniam asmeniui yra aktualu bankroto trukmės sutrumpinimas, kadangi visi nori iš naujo atsistoti ant kojų ir viską pradėti nuo pradžių. Kreditoriams taip pat aktualu, kad skolos būtų arba grąžintos, arba kuo greičiau nurašytos. Juk jeigu nėra turto ir pajamų, skolos yra nurašomos. Koks tikslas yra vilkinti procesą“, - DELFI komentavo jis.

Nepritaria žodžio „nesąžiningas" atsisakymui

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas sako, kad bankams nerimą kelia bankroto prašančio asmens sąžiningumo vertinimo sušvelninimas.

Stasys Kropas
Stasys Kropas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Mums kelia nerimą, kad keičiasi koncepcija ir iš esmės atsisako esminės sąlygos iškeliant bankroto bylą – sąžiningumo. Pritarus pataisoms reikėtų teismui įrodinėti, kad kreditorius nesinaudojo nesąžiningomis priemonėmis. Dabar pats skolininkas turi įrodyti savo sąžiningumą“, - DELFI komentavo jis.

Ūkio ministerijos parengtose pataisose siūloma išbraukti, kad fizinio asmens bankroto bylą galima atsisakyti iškelti dėl kitokių veiksmų, kurie Civilinio kodekso nustatyta tvarka laikomi nesąžiningais, tačiau vietoj to siūloma įrašyti „kitokių fizinio asmens sąmoningų veiksmų pateikiant neteisingą informaciją kreditoriams apie finansinę būklę prisiimant skolinius įsipareigojimus ar sudarant kitus sandorius, siekiant išvengti atsiskaitymo su kreditoriais“.

Taip pat bankai mano, kad galimybė išsaugoti įkeistą turtą neturėtų būti interpretuojama kaip privaloma, tačiau ji galėtų būti taikoma.

„Bankrutavimo laiko sutrumpinimas mums būtų nepriimtinas, nes siekiant tinkamai apsaugoti kreditorių teises ir siekiant susigrąžinti skolas, siūlomas laikotarpis būtų per trumpas. Dabar nedraudžiama nustatyti trumpesnį laiką, jeigu atstatomas bankrutuojančio asmens mokumas“, - komentavo S. Kropas.

Įmonių bankroto departamento duomenimis, šiuo metu fizinių asmenų bankroto bylos Lietuvoje yra iškeltos 480 žmonių.

DELFI primena, kad Lietuvoje galimybė bankrutuoti fiziniams asmenims atsirado 2012 m. Seimo priimtame Fizinių asmenų bankroto įstatyme nurodoma, kad nemokūs gyventojai bankrutuoti gali tuomet, kai jų skolos viršija 25 minimalius atlyginimus (šiuo metu tai būtų 7500 eurų).

Savo iniciatyva bankrutuoti norintis fizinis asmuo turi kreiptis į teismą, kuris iškėlęs bylą jam paskirs bankroto administratorių. Fizinis asmuo bankrutuoti gali kas dešimt metų. Šiuo metu bankroto procedūra trunka penkerius metus, per kuriuos žmogus grąžina dalį skolos, praėjus šiam laikui jis laikomas bankrutavusiu ir likusių skolų grąžinti nebeprivalo.

Iki atsirandant galimybei bankrutuoti gimtinėje, lietuviai bandydavo bankrutuoti kitose Europos Sąjungos šalyse. Pirmasis Latvijoje bankroto statusą išsikovojęs fizinis asmuo iš Lietuvos buvo verslininkas Gytis Januška, kuris turėjo 14 mln. Lt skolą.

Tapkite DELFI draugais „Facebook“ ir pirmieji sužinokite svarbiausius Lietuvos ir pasaulio įvykius!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (2)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (6)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (5)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (8)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (44)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (67)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (21)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (1)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...

Rusija: Surguto mieste vyras peiliu sužeidė aštuonis žmones (12)

Šeštadienį Surguto mieste (Chantų-mansių autonominė apygarda) peiliu ginkluotas nežinomas vyras...

Policija: Suomijoje įvykdytas išpuolis tiriamas kaip teroro ataka (52)

Suomijos policija šeštadienį paskelbė, kad ankstesnę dieną įvykdytas išpuolis pietiniame Turku...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (110)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (55)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (579)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Odos vėžio simptomai, kurie dažnai būna nematomi (1)

Dažniausiai – 99 atvejais iš 100 – odos vėžys yra aiškiai regimas kūno paviršiuje (nors...