Ketinimai panaikinti Valstybinę tabako ir alkoholio kontrolės komisiją piktina blaivybės entuziastus, kurie baiminasi, kad bus dar lengviau apeiti svaigalų prekybos apribojimus.
© Corbis/Scanpix

Seimas turės apsispręsti, ar pritarti Saulėlydžio komisijos siūlymui naikinti Valstybinę tabako ir alkoholio kontrolės tarnybą (VTAKT). Jos funkcijas planuojama perduoti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

Šią idėją siūlę alkoholiu prekiaujantys verslininkai sveikina Vyriausybės ketinimus. Tuo tarpu blaivybės propaguotojai mano, kad tauta dar labiau puls į girtuoklystės liūną. Pavyzdžiu rodomi prekybos kioskai, kurie po draudimo prekiauti svaigalais naktimis sėkmingai tęsia savo veiklą.


Kioskai virto barais

Dideliame mieste naktį nėra jokių problemų gauti alkoholio. Ne, klystate, jei manote, kad teks ieškoti nelegalių taškų, kur rizikuojama įsigyti neaiškios kilmės svaigalų, arba eiti į restoraną ir mokėti už butelį dvigubai daugiau nei parduotuvėje. Užtenka stabtelėti prie kiosko su užrašu „baras“ arba „užeiga“, nors ten nėra jokių staliukų, kėdžių, tik įprastas prekybos langelis.

Pažįstamas, vieno tokio kiosko-baro Kaune pardavėjas Rimas šypteli, kai paklausiau, kokios jo pareigos nurodytos darbo knygelėje. „Šiemet iš pardavėjo tapau barmenu, nors darbas, aišku, tas pats, – kalbėjo jis padavinėdamas įvairių gėrimų butelius nesibaigiančiam pirkėjų srautui. – Po naktinės prekybos alkoholiu parduotuvėse uždraudimo dabar darbo labai daug. Anksčiau dalis žmonių važiuodavo į degalines, visą parą veikiančias parduotuves, tad būdavo valandų, kai naktimis kioske galėdavau pasnausti, pažiūrėti televizorių.“

Prie kiosko kalbinti pirkėjai džiaugėsi galimybe įsigyti svaigalų po 22 val. „Čia užsukau iš prekybos centro, kur alaus jau nenusipirksi, o anksčiau nuvažiuoti į parduotuvę negalėjau dėl ilgos darbo dienos. Valdžia perlenkia lazdą – kas norėjo gerti, tas ir toliau gers, tad kodėl turi kentėti normalūs žmonės“, – piktinasi kaunietis Jonas.

Bus blogiau?

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad panaikinus VTAKT bus dar blogiau. „Tai naudinga tik verslui, nes panaikinus šią tarnybą jam bus lengviau likti nekontroliuojamam. VTAKT pareigūnai sąžiningai atliko savo darbą, – mano A.Veryga. – Abejoju, ar Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sėkmingai perims VTAKT veiklą. Jau dabar matome, kas darosi, kai viešojo maitinimo statusas suteikiamas kioskeliams ir juose klesti naktinė prekyba svaigalais.“

A.Veryga stebisi, kad tuo pat metu, kai iš sąžiningų verslininkų reikalaujama kavinėse įrengti tualetus, laikytis griežtos higienos, kioskai be jokių rūpesčių ir investicijų į patalpas gauna barų statusą vien tam, kad galėtų naktimis prekiauti svaigalais. „Jei jau dabar Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba neužtikrina tvarkos, kas bus paskui?“ – baiminasi A.Veryga.

Bijo chaoso

A.Veryga būgštauja, kad daugės ir kitų pažeidimų. „Iki Alkoholio ir tabako tarnybos įsteigimo matydavome tabako reklamos pažeidimų, nors įstatymai tai draudė. Viskas baigėsi tik įsteigus kontrolės tarnybą, – aiškina blaivybės entuziastas. – Jau negirdime ir apie nelegalaus alkoholio prekybą parduotuvėse. Tad manau, kad tarnyba puikiai susidorodavo su savo užduotimis, nebaudė neteisingai. Bijau, kad kita tarnyba tokios kontrolės jau neužtikrins.“

VTAKT direktorius Česlovas Balsys įsitikinęs, kad tarnyba gerai atliko savo darbą. „Tai, kad verslininkai nepatenkinti mūsų veikla, suprantu kaip komplimentą – vadinasi, savo darbą atlikome gerai“, – teigia Č.Balsys.

Įžvelgia šviesiąją pusę

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Marius Busilas įsitikinęs, kad VTAKT buvo tik papildoma ir biudžeto lėšas eikvojanti biurokratinė struktūra. „Tai vienintelė valstybės tarnyba, kuri ypač akcentuoja savo perdėtą svarbą, o jos pareigūnai pasipūtę. Jie rengia pripuolamus tikrinimus, skiria dideles baudas visiškai neatsižvelgdami į prekeivių argumentus, aplinkybes“, – tvirtina M.Busilas.

Direktoriaus nuomone, valstybėje yra pakankamai institucijų, kurios gali efektyviai kontroliuoti alkoholio prekybą. „Mes savo ruožtu stengiamės vykdyti visus reikalavimus. Verslininkui neverta rizikuoti dėl parduoto alaus butelio nepilnamečiui“, – tvirtina M.Busilas.

Jo įsitikinimu, perdėta kova prieš alkoholio vartojimą daugiausia naudos duoda tik šešėliniam verslui. „Štai ir dabar, padidinus akcizus, įvedus apribojimus prekybai svaigalais, vėl padaugėjo kontrabandinių gėrimų, atsigauna nelegalūs taškai, o biudžetas praranda pinigus“, – aiškina M.Busilas.

Pokyčiams pasirengę

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Vidmantas Paulauskas tvirtina, kad tarnyba jau pasirengusi perimti VTAKT funkcijas. „VTAKT turėjo apie 20 žmonių, o mes pasirengę tam skirti 61 pareigūną, jie dirbs visuose regionuose, – teigia V.Paulauskas. – Turime laboratoriją, kur galime tirti alkoholio kokybę, suskirstysime įmones pagal rizikos grupes: tas, kur rasime pažeidimų, tikrinsime dažniau, gerai dirbančias – rečiau. Kuriame sistemą, kad licencijas prekiauti alkoholiu įmonės galėtų gauti elektroniniu būdu.“

V.Paulauskas neigia, kad alkoholio prekiautojams bus paprasčiau apeiti svaigalų prekybos apribojimus. „Tai subjektyvi nuomonė. Esu įsitikinęs, kad dirbsime gerai“, – tvirtina jis.

Daroma klaida

Antanas Matulas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas

Keista, kad rengiamasi naikinti tarnybą, kuri išaiškina 80 proc. visų prekybos alkoholiu pažeidimų. Tuo tarpu kitos tarnybos, kurios gali irgi tai daryti, šioje srityje nuveikia labai mažai. Dabartinės Vyriausybės programoje buvo numatyta stiprinti VTAKT, steigti rajonuose jos skyrius, o staiga dabar nuspręsta jos atsisakyti. Tikiuosi, Seimas atsitokės ir neleis naikinti VTAKT.


Sieksime, kad ateityje apribojimų svaigalų prekybai dar daugėtų. Bet verslininkams ir visuomenei reikia pateikti aiškią strategiją, numatyti pereinamuosius etapus. Tikiuosi, iki 2012 m. pavyks pasiekti, kad parduotuvėse alkoholiu prekiaujantys skyriai turėtų atskirus įėjimus, svaigalai būtų parduodami tik nuo 21 metų, būtų visiškai uždrausta bet kokio alkoholio reklama.

Kai kurie dabartiniai apribojimai jau duoda rezultatų. Yra siūlymų visai nieko nedaryti, neva dėl augančių kontrabandos mastų. Bet tai nesusiję dalykai – juk tam yra teisėsaugos institucijos. Pastebiu, kad mane palaiko regionų bendruomenės, nes žmonės iš tiesų baigia prasigerti.

Užkliūva, nes aktyvūs

Aurelijus Veryga, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas

Verslininkų teigimu, VTAKT žlugdo smukųjį verslą. O ką sako faktai? 2008 metais tarp nukentėjusių „smulkiųjų verslininkų“ randame net 7 kartus už pažeidimus baustą įmonę „Švyturys-Utenos alus“, 3 kartus „Kalnapilio-Tauro grupę“, 3 kartus bendrovę „Alita“, 4 kartus „Maxima LT“, po vieną kartą „Philip Morris Lietuva“ ir „Philip Morris Baltic“, net 6 kartus baustą stambią alkoholiu prekiaujančią bendrovę „Mineraliniai vandenys“ ir t. t. Jei tai – smulkusis verslas, tai ką tada Lietuvoje vadinti stambiuoju?


Pastaruoju metu VTAKT keiksnojama dėl visko. Matyt, įprasta, kad valstybės tarnybos turi likti nepastebimos, neiniciatyvios, todėl aktyvi VTAKT veikla glumina ir piktina kai kurias interesų grupes.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Maxima Latvija“ sužeistiems per Zolitudės tragediją išmokės įspūdingą sumą (5)

„Maxima Latvija“ ir draugija „Zolitude 21.11“ pasiekė susitarimą, pagal kurį sužeistiems...

D.Kuprys neatsisako planų teismui skųsti atleidimą iš NŽT vadovų (4)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

Alkoholio akcizai: pajamos auga, pardavimai – ne (24)

Alkoholio akcizų pajamos, kovą smukusios dėl pastebimai išaugusių tarifų, atsigauna ir...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (52)

Įtakingiausiai Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Kauno rajono gyventojams sugrąžintos mokesčių permokos

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (AVMI) pranešė pervedusi visą gyventojų pajamų...

Top naujienos

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (126)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (52)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (40)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (51)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Pajūryje siūlo užsienio turistus sutraukiantį poilsį: lietuviai nebevertina to, ką turime (3)

Didžiausio šalies kurorto pašonėje esantis Palangos kempingas baigia savo antrąjį sezoną.

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (31)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (59)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Kokios spalvos bus madingos artėjančio šaltojo sezono metu

Vasarai artėjant į pabaigą pamažu imama domėtis, koks koloritas dominuos artėjančio šaltojo...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (12)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...