Susitarimas su TVF slopins Lietuvos ekonomiką, teigia finansų analitikė

 (1)
Memorandumą ir laišką kovo 8 dieną turėtų patvirtinti TVF direktorių taryba. Susitarimas su fondu galios nuo šių metų sausio 1-osios iki 2001 metų kovo 31 dienos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija 1999 metų pabaigoje buvo parengusi projektus, pagal kuriuos siūlė pensijos amžių kasmet didinti šešiais mėnesiais. Dabar jis didėja 4 mėnesiais vyrams ir 2 mėnesiais moterims, kol pasieks atitinkamai 62,5 ir 60 metų.

Tačiau atitinkamas įstatymo pataisų projektas iki šiol nepasiekė Vyriausybės, ir kaip manoma, nebus svarstomas iki savivaldybių rinkimų.

Kai kurie Vyriausybės įsipareigojimai TVF jau žinomi visuomenei ir yra įgyvendinti, dėl kai kurių Vyriausybė yra priėmusi politinius sprendimus.

Tačiau nemaža dalis Vyriausybės planų yra slepiama - aukšti valdžios pareigūnai juos žada komentuoti tik po kovo 8-osios. BNS pavyko gauti anglišką Memorandumo tekstą.

Pavyzdžiui, šių metų viduryje, pasitarusi su Pasaulio banku, Vyriausybė žada dar kartą padidinti elektros kainas, nuo 13 iki 20 proc. padidinti fizinių asmenų pajamų mokestį už autorinį atlyginimą, atsisakyti nulinio tarifo reinvestuotam pelnui, pakeisti pensijų indeksavimo tvarką, pamažu didinti gynybos išlaidas, kurios šiemet sudaro 1,7 proc. BVP.

Savivaldybės visas praėjusių metų skolas turės dengti iš šių metų pajamų, nebus leidžiamos mokesčių užskaitos.

2001 metais Vyriausybė ketina siekti fiskalinio balanso - tai reiškia, kad nacionalinis biudžetas, nebiudžetiniai ir "Sodros" fondai kartu būtų subalansuoti.

"Tuo siekiama tikslingiau paskirstyti socialines išmokas, kad jos patektų skurdžiai gyvenantiems sluoksniams. TVF ragina pasiekti fiskalinį balansą, bet ne skurdžiausių sluoksnių sąskaita", BNS sakė Memorandumą sutikusi pakomentuoti finansų analitikė Margarita Starkevičiūtė.

Iš privatizavimo gautos lėšos bus naudojamos tik valstybės skolai mažinti, pensijų reformai ir investicijoms, įtrauktoms į valstybės investicijų programą. Šiemet tam bus skirta tik 400 mln. litų, o norint paimti daugiau, reikės atsiklausti TVF.

Finansų analitikė M. Starkevičiūtė, įžvelgdama daug gerų TVF rekomendacijų, pavyzdžiui, dėl iždo sutvarkymo, kartu mano, jog "Tarptautinis valiutos fondas mus moko, kaip valgyti su peiliu ir šakute".

"Matosi, kad TVF labai rūpinasi Lietuvos gyventojais ir įpareigoja Vyriausybę viską daryti skaidriai bei nepamiršti socialiai neaprūpintų grupių. Bet tuo turi rūpintis Seimas", BNS sakė M. Starkevičiūtė.

Jos nuomone, šios priemonės ekonominiu požiūriu turės neigiamą efektą - suveiks spiralės principas, kai dėl išlaidų mažinimo sumažės pajamos, o tuomet reikės vėl mažinti išlaidas.

"Tai yra pirma klaida. Antroji klaida ta, jog esant valiutų valdybai, ekonomikos augimą galima pasiekti, jei vyksta stuktūriniai pertvarkymai ir mažėja veiklos kaštai. Tuo tarpu dėl elektros ir šilumos kainų kilimo kaštai didės, vadinasi, Vyriausybės įsipareigojimai neskatins, o slopins ekonomikos augimą. Memorandume pasiūlyta daug dalykų, kurie kaštus didina", kalbėjo M. Starkevičiūtė.

Vyriausybė įsipareigojo iki balandžio 1 dienos pasamdyti patarėjus daliniam energetikos įmonių privatizavimui, o iki gegužės 1-osios pateikti konkrečius jų reorganizavimo pasiūlymus.

"Vyriausybė sako, kad nori subalansuoti energetikos sektorių, bet to nepavyks padaryti, nes žmonės neturi pinigų ir tos skolos niekur neišnyks, jos kaupsis, nes tarifai aukštesni, nei žmonių galimybės", tvirtino M. Starkevičiūtė.

Jos nuomone, daugelį dar pernai rudenį pradėto ruošti Memorandumo nuostatų dabar pavesta spręsti Saulėtekio komisijai.

"Komisija sprendžia, ką daryti, o čia jau parašyta, ką ji turi nuspręsti. Komisija surinkta tik tam, kad apiformintų TVF pasiūlymus - sumažinti licencijas, paspartinti statybų leidimų gavimo procedūrą, palengvinti įmonių perregistravimą į bendras įmones", įsitikinusi finansų analitikė.

Memorandume išvardytos ir tos priemonės, kurias Vyriausybė jau patvirtino: biudžetininkų atlyginimų įšaldymas bei jų priemokų panaikinimas, subsidijų sumažinimas, PVM lengvatų už šilumos energiją atsisakymas, žemės ūkio ir transporto subsidijų sumažinimas, kompensacijų už žemę ir kitą turtą mokėjimo atidėjimas.

Be to, Vyriausybė jau nutarė dvejiems metams atidėti indėlių atkūrimo programą.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Baltarusijos turistai į Lietuvą kviečiami ne tik apsipirkti (1)

Ketvirtadienį Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos (VTD) Baltarusijos turizmo ir žiniasklaidos profesionalus kviečia į Lietuvos sveikatos turizmo naujienų pristatymo renginį Minske.

Brangius LVŽS užmojus įmanoma įgyvendinti nedidinant valstybės skolos? (50)

Didesnės pensijos, labiau prieinamas aukštasis mokslas, ugdymo įstaigų plėtra, minimalios mėnesio algos didinimas, medikų atlyginimų kėlimas ir techninių sąlygų gerinimas – tik dalis „valstiečių“ užmojų, kurie gali kainuoti brangiai.

R. Karbauskis užsimojo prieš alkoholį: planus žada įgyvendinti per ketverius metus (893)

Seimo rinkimus laimėję „valstiečiai“ rinkėjams pažadėjo, jog pradės kovą su alkoholizmu, o viena pagrindinių partijos programoje numatytų priemonių - sukurti valstybinį alkoholio prekybos monopolį.

Nutekinti laiškai: S. Jakeliūnas sulaukė dviprasmiškų užuominų (78)

Dirbdamas premjero Algirdo Butkevičiaus patarėju finansų klausimais, valstiečių žaliųjų kandidatas į finansų ministrus Stasys Jakeliūnas iš „Swedbank“ konsultuojančio tuometinės „Lawin“ kontoros advokato sulaukė grasinimą primenančių užuominų.

Atleistas J. Milius nori grįžti ir reikalauja pinigų (236)

Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius, kurį įsibėgėjus koldūnų skandalui iš pareigų atleido Vyriausybė, rankų nenuleidžia. Jis per teismą siekia sugrįžti į pareigas ir prisiteisti pinigų.