Daugumai - 36 tūkstančiams - sąrašo įmonių per „Sodros" elektroninę darbdavių aptarnavimo sistemą (EDAS) buvo išsiųsti klausimynai.

Dar 6 tūkst. įmonių, vertinamų kaip didesnės rizikos, vadovai turės skirti laiko į klausimus atsakyti susitikę su „Sodros" darbuotojais tiesiogiai.

Anketomis siekiama išsiaiškinti, kodėl darbdaviai savo darbuotojams moka tokias mažas algas, ir ar tikrai toks darbo užmokestis yra pagrįstas. Klausimynuose prašoma pateikti informaciją apie darbo laiko apskaitą, personalo valdymą, veiklos procesus, finansų specifiką ir panašiai.

Tokie klausimynai įmonėms išsiųsti pirmą kartą, tačiau tai - tik viena iš priemonių, kurios taikomos įmonėms siekiant mažinti šešėlinę ekonomiką, o rizikingų įmonių stebėjimas ir darbas su jų vadovais vykdomas nuo 2015 metų pavasario.

Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) specialistai, siekdami išsiaiškinti, ar pagrįstai mokamas toks darbo užmokestis, nuolat rengia susitikimus su įmonių vadovais, dalyvauja bendruose priežiūros veiksmuose su kitomis verslo priežiūros institucijomis.

Rizikuoja gauti labai mažą pensiją

Pernai prašymus senatvės pensijai gauti pateikė apie 17 tūkst. žmonių. Kas ketvirtas iš jų neturėjo sukaupęs būtinojo 30 metų darbo stažo, todėl gaus gerokai mažesnes pensijas. Tiems, kurie nesukaupė ir minimalaus 15 metų stažo, pensija visai nebus skirta.

Tokia situacija susiklosto žmonėms, kurių mėnesio pajamos nesiekia minimalios mėnesinės algos (MMA).

„Sodros" specialistai primena, jog vieneri metai darbo stažo sukaupiami tik tokiu atveju, jei per vienerius metus gaunamų pajamų suma yra ne mažesnė nei 12 MMA. Jei per 12 mėnesių susidaro, pavyzdžiui, tik 9 MMA dydžio pajamų suma, sukaupiami tik 9 mėnesiai darbo stažo; jei 6 MMA - 6 mėnesiai ir taip toliau.

„Nuo žmonių sąmoningumo ir elgesio mokant mokesčius priklauso, kiek galime pasirūpinti socialiai pažeidžiamiausiais piliečiais. Labai tikiuosi, kad naujoji „Sodros" stebėsenos sistema bus teigiamas impulsas darbo rinkai ir nelegalaus užmokesčio dydžiai nuolatos mažės", - sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Birželio mėn. gaunančių mažiau nei MMA buvo 241,31 tūkst. Iš jų 31,92 tūkst. dirbo biudžetinėje sferoje, 209,39 tūkst. – ne biudžetinėje sferoje.

Žemėlapyje matyti, kokia dalis darbuotojų Lietuvos savivaldybėse gauna mažesnę nei minimalią algą.

Kiek dirbančiųjų gauna minimalią algą kiekvienoje savivaldybėje
Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (404)