Praleidus dieną žaislų gamintojos "Lego" centre Danijoje, viešbutyje "Legoland" iš plastmasės kaladėlių padaryti pasiuntinukas, pianistas ir administratorius pradeda atrodyti tokie tikroviški, kad tiesiog sukrečia gyvos, prie "Lego" gamyklos besiganančios, karvės.
Vaikystė, žaislai, meškinai, meškinas
© DELFI
Su tikrove teko susidurti ir Danijos bendrovei, kurios žaislai šiemet turėtų pradžiuginti 400 mln. vaikų ir suaugusiųjų, nes pernai "Lego" patyrė didžiausius nuostolius per 72 metus, o šiemet sunkiai sieks dirbti bent jau nenuostolingai.

Laikai žaislų rinkoje dabar yra tokie sunkūs, kad iš jos svarsto galimybę pasitraukti JAV mažmenininkė "Toys R Us", kaltinanti "Wal-Mart" ir kitus stambius konkurentus dėl kainų mažinimo.

"Lego", kuri Didžiosios depresijos metais pradėjo siūlyti medines antis, vadovaujasi senu priežodžiu, kad saugiausia investicija yra plytos ir skiedinys, "Lego" atveju - plastmasinės kaladėlės.

Iki praėjusių metų bendrovė pagamino 320 mlrd. plastmasinių kaladėlių. Turbūt todėl bent po vieną iš jų yra už kiekvieno iš mūsų sofos. Tuo tarpu penki "Lego" pramogų parkai Europoje ir Kalifornijoje kasmet pritraukia 5 mln. lankytojų.

Internete galima rasti įvairiausių pamišimo dėl "Lego" pavyzdžių - nuo nuobodžių iki tikrai keistų. Neoficialiose fanų svetainėse, tokiose kaip "www.lugnet.com", yra pateikiamos nuorodos į "Lego" stiliumi sukurtus filmus "Kruvinosios skerdynės Teksase" ir "Žmogus voras". Galima rasti ir "Lego" bibliją, kurios Senajame Testamente yra vaizduojama baisoka apipjaustymo scena.

Tačiau šeimos valdomai įmonei, tebesančiai Danijos mieste Bilunde, kuriame Olė Kirkas Kristiansenas (Ole Kirk Kristiansen) 1932 metais pradėjo gaminti medinius žaislus, teko nuosekliai, tarsi dėliojant statinį iš plastmasinių kaladėlių, atkurti savo strategiją.

Duodamas vieną iš retų interviu žiniasklaidai O. K. Kristianseno anūkas Kjeldas, kuris yra "Lego" vadovas ir valdybos pirmininkas, sakė, jog bendrovė labai išsiplėtė ir tapo pernelyg priklausoma nuo jai nebūdingų prekių, tokių kaip drabužiai ir vaizdo žaidimai, bei licencijų sutarčių su "Disney" ar filmų "Haris Poteris" ir "Žvaigždžių karai" kūrėjais.

"Turime suprasti, jog nuėjome per toli nuo šios bendrovės ištakų - universalios gaminio minties, kuri yra kaip visuomet šiuolaikiška", - teigė K. Kristiansenas. Dabar didžiausią dėmesį ketinama skirti fiziniams žaislams su pažangiais ir "virtualiais" priedais, pavyzdžiui, robotų programine įranga ir pasakojimais internete. Tai turėtų "suderinti fizinę kūrybą ir kūrybą ekrane".

"Lego" sieja viltis su "senelių" veiksniu. Tikimasi, kad mažėjant gimstamumui ir turtėjant senesniems žmonėms, vis labiau išlepintiems vaikams bus perkami ne kompiuteriniai žaidimai, o "tikri" žaislai.

Septyniolikmetis kolekcionierius Kevinas Blocksidge'as iš Ohajo sakė, kad, jo nuomone, "Lego" susipainiojo "kompiuteriuose ir ėmė siaurinti dėmesį". "Dabar jie grįžta prie savo ištakų, ir man tai patinka", - teigė jaunuolis.

24 metų amžiaus Lenny Hoffmanas, kuris dirba bibliotekininku Floridoje, turi apie 50 tūkst. "Lego" kaladėlių ir kliedi dėl "Lego" užtikrinamo "nevaldomo kūrybiškumo ir praktiškumo derinio", sakė: "Buvo metas, kai kaskart atidaręs naują "Lego" rinkinį būdavau priblokštas naujų statybos būdų. Atrodo, jog tai grįžta".

Mėgėjus nudžiugino ir mažesnės kainos. "Lego" mažina sąnaudas 700 mln. Danijos kronų (116 mln. JAV dolerių), įskaitant 500 darbo vietų panaikinimą, norėdama šiais metais dirbti nenuostolingai. 2003-iaisiais bendrovės nuostoliai siekė 1 mlrd. kronų.

Daug darbo sąnaudų reikalaujanti papuošimo ir surinkimo veikla buvo perkelta į Čekiją, o su elektronika susiję darbai - į Kiniją. Tačiau "Lego" tebegamina ir dideliu darbo užmokesčiu pasižyminčiose Danijoje bei Šveicarijoje.

"Galėtume tai daryti Kinijoje, tačiau skirtųsi kokybė, - sakė Thomas Thomsenas, dirbantis gidu Bilundo gamykloje, kuri pagamina 70 proc. "Lego" plastmasinių kaladėlių. - Be to, tai tiek automatizuota, kad negali būti atlikta pigiau".

Plastmasinių kaladėlių, kurių iš plastmasės, nuo karščio panašios į dantų pastą, per valandą yra padaroma 1,6 mln. vienetų, gamybą kontroliuoja robotai. 10 sekundžių laikas, kurio prireikia pagaminti vienai kaladėlei, nepasikeitė nuo 20-ojo amžiaus šeštojo dešimtmečio, kai darbuotojai gamybos laiką skaičiuodavo dviejų cigaro dūmų įtraukimu.

Tuomet ant "Lego" gaminių dėžučių buvo vaizduojamas "varlyte" pasipuošęs keturmetis Kjeldas su savo seserimis Hane ir Gunhilda, pareigingai statantys žaislinį pastatą.

Tačiau sunku išlaikyti mažų mergaičių susidomėjimą "Lego", kai jos tampa panašios į "Mattel" gaminamas lėles "Barbie". Dabar mergaites siekiama patraukti "Clikits" ir kitomis joms skirtomis prekių linijomis, kurios siūlo kūrybingus žaidimus.

"Lego" retai prisistato kaip daniškų prekių gamintoja. Tačiau bendrovė šalyje yra laikoma nacionaliniu turtu, o pagrindinių spalvų "Lego" kaladėlės - skandinaviško dizaino įsikūnijimu. Bendrovės pavadinimas, sudarytas iš dviejų danų kalbos žodžių "leg" ("žaisti") ir "godt" ("gerai"), buvo sugalvotas per 1934 metais vykusį darbuotojų konkursą. Jį laimėjo pats "Lego" savininkas.

Savininkų šeima akivaizdžiai mėgaujasi savo įtaka. Paklaustas, ar "Lego" kada nors taps akcine bendrove, K. Kristiansenas atsakė: "Tai tikrai neplanuojama. Svarbu, kad bendrovę ir toliau valdytų šeima".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (11)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (50)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (20)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (12)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (22)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (76)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (81)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1100)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (49)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (3)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (63)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...