Gegužės 7 d. potencialūs Lietuvos alkoholio gamybos įmonių pirkėjai Valstybės turto fondui pateiks įmonių įsigijimo paraiškas, tačiau dėl Lietuvos alkoholio įmonių privatizavimo skaidrumo daugėja nerimo.
Henrikas Žukauskas
© ELTA
Liberalų demokratų frakcijos Seime seniūnas Henrikas Žukauskas mano, jog į privatizuojamas Lietuvos alkoholio įmones gali ateiti šešėlinių ar nusikalstamų grupuočių atstovai. Todėl, H. Žukausko nuomone, privatizavimo skaidrumas, kurį turėtų užtikrinti specialiosios šalies tarnybos, šiuo metu yra vienas iš svarbiausių privatizavimo proceso klausimų.

"Jei, pavyzdžiui, tokia didelė alkoholio įmonė kaip "Stumbras" papultų į nelabai švarias rankas, būtų didelė tragedija. Prisiminkime, kokią žalą padarė nelegalus verslas "Semoje", kai spiritas buvo pardavinėjamas kaip lengvai išvalomas langų ploviklis. Jei panašiai atsitiktų "Stumbre" ar kitose privatizuojamose įmonėse, kurių gamybos apimtys yra keleriopai didesnės, - pasekmes sunku įsivaizduoti", - Eltai teigė H. Žukauskas.

Dėl alkoholio įmonių privatizavimo skaidrumo sunerimo ir konservatoriai. Seimo Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) frakcija kreipėsi į Valstybės saugumo departamento generalinį direktorių Mečį Laurinkų, prašydama užtikrinti, kad iš privatizavimo proceso būtų eliminuotos su organizuoto nusikalstamumo grupuotėmis susijusios ar neaiškios reputacijos bendrovės.

Valstybės saugumo departamentui adresuotame rašte išreikštas nerimas dėl žiniasklaidoje pasirodžiusių pranešimų apie Kauno "daktarų" grupuotės planus įgyti privatizuojamą "Stumbrą" bei didžiausios Latvijos alkoholio gamybos bendrovės "Latvijas balzams" bandymus surengti uždarus susitikimus su privatizavimo pareigūnais. Liberalų demokratų frakcijos seniūnas H. Žukauskas taip pat oficialiai kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Valstybės saugumo departamento ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovus, kad jie išsiaiškintų, ar informacija apie nusikalstamų grupuočių veržimąsi į alkoholio įmones turi pagrindo. Be to, parlamentaras atkreipė ir Valstybės turto fondo pareigūnų dėmesį į šią problemą.

Susirūpinimą Lietuvos alkoholio įmonių privatizavimo skaidrumu neseniai įvykusiame susitikime su STT vadovu Valentinu Junoku pareiškė ir šalies Prezidentas Rolandas Paksas.

"Jau dabar šešėlinė ekonomika daro didžiulę žalą Lietuvos ekonomikai ir investiciniams procesams. Atliekami operatyviniai tyrimai, sisteminimas, analizė. Bet operatyvinė informacija pagal įstatymus viešai neskelbiama ir daugelis priemonių, kurių specialiosios tarnybos imasi mažindamos galimybę ateiti į valstybę šešėliniams pinigams, lieka paslaptyje", - sakė V. Junokas, kartu primindamas, kad už valstybės ekonominių interesų gynimą savo kompetencijos ribose taip pat atsakingas Valstybės saugumo departamentas bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

Kartu su kitais potencialiais pirkėjais pateikti paraiškas alkoholio įmonių privatizavimo konkursui rengiasi ir "Latvijas balzams", kurią valdo prieštaringai vertinamo rusų verslininko J. Šeflerio kontroliuojama kompanija "S.P.I. Group". Teigiama, kad J. Šefleris yra B. Berezovskio aplinkos atstovas. Šiam, keletą kartų pakeitusiam pavardę ir net tautybę verslininkui Rusijoje iškelta baudžiamoji byla dėl grasinimo nužudyti ir paskelbta jo paieška, jis siejamas su Rusijos "Solncevo" nusikalstamos grupuotės atstovais. Rusų verslininkų įsitvirtinimą Latvijos alkoholio rinkoje lydėjo šūviai. Buvo nužudyti keli Latvijos verslininkai, Finansinės policijos darbuotojas.

"Latvijas balzams" generalinis direktorius Juris Gulbis ir kiti įmonės atstovai bandė inicijuoti pietus už uždarų durų su Lietuvos privatizavimo pareigūnais, privatizavimo patarėjais ir Seimo narių grupe. Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas, vertindamas šį žlugusį sumanymą, pareiškė, kad Latvijos bendrovė akivaizdžiai užsiima protekcionizmu, o toks uždaras susitikimas būtų traktuojamas kaip bandymas papirkti.

"Latvijas balzams" pagal "S.P.I. Group" užsakymus išpilsto pasaulyje žinomų prekinių ženklų "Stolichnaja" ir "Moskovskaja" degtinę, skirtą eksportui. Būtent dėl šių ženklų neteisėto naudojimo Rusijos valstybinė įmone "Sojuzplodoimport" yra pateikusi teisminius ieškinius "S.P.I. Group" ir keletą teismų jau laimėjo.

Lietuvoje lankęsis Rusijos antimonopolinės politikos ir verslo paramos ministras Ilja Južanovas yra pareiškęs: "Mes kovojame, atimame ir teisiamės ten, kur mūsų prekės ženklas naudojamas, o kas susiję su tų kompanijų veikla kitose rinkose, kuriose jie veikia kaip akcijų paketų pirkėjai, mūsų pozicija tokia - jei yra pardavėjai, jie ir turi žiūrėti, kam akcijas parduoda".

"Latvijas balzams" gaminius į Lietuvą įveža "Bennnet Distributors", kurios savininkas Benas Gudelis yra ne kartą deklaravęs savo glaudžius verslo ryšius su "S.P.I. Group" valdoma įmone "Latvijas balzams". "Jeigu mes paimsime "Stumbrą", ketiname išsinuomoti iš jų prekinį degtinės ženklą ir gaminti ją Lietuvoje", - viename iš šalies dienraščių sakė B. Gudelis.

Bendrovė "Bennet Distributors" ir su ja susiję fiziniai asmenys kontroliuoja Panevėžio spirito bei alkoholinių gėrimų gamybos įmonę "Sema". Praėjusiais metais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai atskleidė bene didžiausią nuo Nepriklausomybės atkūrimo laikų aferą, susijusią su spiritu. Panevėžio "Semos" gamykla apie dvejus metus didžiuliais kiekiais pardavinėjo etilo alkoholio produktus gerai organizuotos Kauno nusikaltėlių grupuotės fiktyviai įsteigtoms arba net neegzistuojančioms bendrovėms.

Iš šių produktų pogrindiniuose cechuose buvo gaminamas ir nelegaliai pardavinėjamas spiritas. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos duomenimis, per dvejus metus tokiu būdu valstybei galėjo būti padaryta apie 80 milijonų litų nuostolio, nes nelegaliai į rinką galėjo patekti apie 2,5 milijono litrų spirito. Dėl minėtų nusikaltimų iškeltos kelios baudžiamosios bylos. Liberalų demokratų frakcijos Seime seniūnas H. Žukauskas neabejoja, kad Lietuvos alkoholio įmonių privatizavimo eiga yra ir bus Seimo narių, Seimo Ekonominių nusikaltimų tyrimo komisijos, specialiųjų šalies tarnybų dėmesio centre.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Į Paryžių vėl plūsta turistai

Į Paryžių vėl grįžta turistai, po teroristinių išpuolių vengę Prancūzijos sostinės....

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Lietuvos „Gjensidige“ šiemet patyrė 3,4 mln. eurų nuostolių (4)

Norvegijos draudimo grupės „Gjensidige Forsikring“ valdoma Lietuvos ne gyvybės draudimo...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (12)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

„Oze“ vietoj „Prismos“ įsikurs „Maxima“ (42)

Lietuviškas prekybos tinklas „ Maxima “ laimėjo derybas dėl iš Lietuvos pasitraukusio prekybos...

Top naujienos

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (59)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (105)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (28)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (128)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (12)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

Beveik 20 metų japonus pažįstantis lietuvis papasakojo, kas jį stebina iki šiol

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro (ASC) vadovas dr. Aurelijus Zykas DELFI...

Barselonoje buvo planuojamas kur kas didesnis išpuolis (1)

Vienas iš įtariamų išpuolio Barselonoje rengėjų teisme pripažino, kad buvo planuojama įvykdyti...

Lenkijos dienraščiui R. Paksas papasakojo painaus sąmokslo teoriją: su manim elgėsi kaip su D. Trumpu (148)

Nušalintasis Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas pokalbyje su vienu didžiausiu Lenkijos...