Studentas sukūrė bepiločių lėktuvų verslą

 (143)
Eimantas Mikšys – sostinės gyventojas, žurnalistikos studentas bei bendrovės “Žvelk aukščiau” bendraįkūrėjas ir vadovas. Jo įkurta įmonė užsiima bepiločių lėktuvų su monitoringo įranga paslaugų teikimu. Eimantas teigia, jog turi tarptautinių ambicijų, ne veltui pirmasis prekės ženklas pasirinktas anglų kalba – “FlyEye”.
Eimantas Mikšys. Verslauk
Eimantas Mikšys. Verslauk
© Asmeninio archyvo nuotr.

Tikriausiai didžiausią postūmį plėtoti savo sugalvotą verslo idėją davė “Verslauk” konkursas, kuriame “Brazauskas kosmose” (taip projektas vadinosi iki įmonės įsteigimo) laimėjo 1-ąją vietą. Pakalbinome Eimantą apie tai, nuo ko viskas prasidėjo, kaip jis pasuko į verslą, su kokiais iššūkiais susidūrė.

Mokykla, studijos ir pirmieji darbai

“Nuo 14-os metų aktyviai įsitraukiau į visuomeninę veiklą, kurioje išbuvau daugiau nei penkerius metus”, – pačią pradžią prisimena Eimantas. Per tuos metus jis dalyvavo daugiau nei septynių organizacijų veikloje, o kaip vertingiausią patirtį įvardija priklausymą Lietuvos mokinių parlamentui, į kurį buvo išrinktas vienuoliktoje klasėje.

“Baigęs mokyklą supratau, jog vienintelis dalykas, kurio manęs neišmokė mokykla – tai mokytis. Laimei, tai kompensavo patirtis organizacijose, todėl susidoroti su naujais iššūkiais, priimti atsakingus ir ryžtingus sprendimus buvo lengviau”, – pripažįsta pašnekovas. Paprašiau, jog Eimantas papasakotų, kaip atkakliai jis siekia tikslo:

„Dešimtoje klasėje su klasioku labai norėjome vykti į grupės “Linkin Park” koncertą Vilniuje. Klasioką tėvai išleido, o man mama neleido, mat tą dieną man buvo dar ir 10-os klasės žinių patikrinimas, tad iškart po jo būtų reikėję važiuoti sostinėn. Ką gi, aš tiesiog nuėjau vieną dieną, nusipirkau bilietą ir kažkurį tai vakarą, kai mama buvo geresnės nuotaikos, jai tai pasakiau.

Kad labai nepyktų, pateikiau dar ir savus argumentus: auklėtojos patvirtinimą, kad mano žinių patikrinimo rezultatam tai nepakenks, be to, atsipalaiduoti yra gerai. Norom nenorom mama mane išleido. O aš važiavau net nenutuokdamas kur nakvosiu. Juk pagrindinis tikslas – tai koncertas! Visa kita nebuvo svarbu.

Aišku, po koncerto apskambinau savo vilniečius draugus, susiradau nakvynę ir viskas baigėsi laimingai. Nepaisant to, jog siekiant prasmukti į “baraką” nepastebėtam, reikėjo lipti į antrą balkono aukštą kabinantis į grotas, viskas pavyko puikiai.”

Po mokyklos baigimo Eimantas pasirinko žurnalistikos studijas, nes tvirtai žinojo, kad komunikacija yra toji sritis, kuri jam patinka, be to, turėjo patirties dirbant ryšių su visuomene bei reklamos srityje. Mat dar vienuoliktoje klasėje jis dirbo žurnalistu dienraštyje “Vakarų ekspresas”, kur kolektyve buvo pats jauniausias.

“Darbinė karjera dinamiškai augti pradėjo persikėlus gyventi sostinėn. Tarp labiausiai įsiminusių darbų – darbas estų įmonėje “Lux Express”, kuri yra didžiausia autobusų operatorė Baltijos šalyse. Dirbau rinkodaros projektų koordinatoriumi. Su šia įmone pagerinome keletą rekordų, pasiekėme puikius rezultatus, mokiausi apie verslo etiką ir žmogiškųjų išteklių valdymą tiesiogiai iš estų. Jie tai darė tobulai”, – karjeros pradžią prisimena pašnekovas.

Verslo įkūrimas, dabartinė padėtis ir ateitis

Anot Eimanto, viskas prasidėjo nuo praeitais metais vykusio skrydžio į Kiniją, kur jis ir Lietuvos kosmoso asociacijos vadovas Vidmantas Tomkus bei verslininkas Vladas Lašas, stebėjo palydovo paleidimą į kosmosą.“Mane taip sužavėjo kosmoso idėjos, jog nusprendžiau, kad reikia labai staigiai sugalvoti sritį, kur galėčiau pritaikyti palydovus ar panašias technologijas”, – verslo užuomazgas atpasakoja E. Mikšys.

Vėliau jis sugalvojo bepiločių lėktuvų pritaikymą ir susisiekė su Vidmantu Tomkumi. Po daugybės konsultacijų su verslo žmonėmis – Roku Tamošiūnu, Aleksėjumi Žaltkovski, Martynu Nikolajevu – jis nusprendė idėją paversti realybe. Kaip tik tuo metu buvo inicijuotas verslo konkursas “Verslauk”, kur per keletą mėnesių, kaip jau minėjome, Eimanto bepiločių lėktuvų idėja tapo konkurso nugalėtoja.

Tiesa, tuo metu projektas dar vadinosi “Brazauskas kosmose”, o tai, kaip sako pats įmonės “Žvelk aukščiau” vadovas, buvo geriausias jo kada nors sugalvotas ryšių su visuomene triukas: “Galvodamas apie pritaikymą žemės ūkiui, prisiminiau vaizdo įrašą, kuriame a.a. Brazauskas ardamas dirvoną sminga veidu į žemę paveiktas gravitacijos jėgos. Kadangi technologijos susijusios su kosmosu, sujungus dvi asociacijas ir gimė šis pavadinimas.”

Eimantas Mikšys teigia, jog šioje veikloje labai svarbus yra laikas ir užsispyrimas: “Vienaip ar kitaip esame novatoriai, sunku tiksliai pasakyti, kuri iš mūsų paslaugų bus veiksmingiausia, tad nemažai eksperimentuojame. Svarbiausias iššūkis kiekviename versle yra atsirinkti tinkamą komandą, mums tai išėjo padaryti labai lengvai. Šiuo metu prie įmonės turi prisijungti ir du pardavėjai – Simonas Stankus ir Jarūnė Narkevičiūtė.”

Pasiteiravau, kaip savo projektą pašnekovas įsivaizduoja ateityje ir iškart atkerta, jog pavadinimą „Brazauskas kosmose” reikėtų pamiršti, o pirmasis prekės ženklas – “FlyEye” – komunikuoja, jog plėtra į užsienio rinkas yra neišvengiama: “Per šiemet tikimės išdirbti savo sistemą Lietuvoje ir vėliau jau žengti į tarptautines rinkas. Neapsiribosime tik bepiločiais lėktuvais. Svarbiausias tikslas – optimizuoti fizinių ir juridinių asmenų išlaidas ir kaštus, pasitelkiant inovatyvias technologijas.”

Trys patarimai pradedantiesiems verslininkams

E. Mikšys mano, kad baimė ir tinginystė/abejingumas padaro didelės žalos žmogui: “Didžiausia klaida yra ta, jog žmonės nieko nedaro arba nesiekia daugiau, sustoja, užmiega ant laurų. Šventai tikiu, kad verslas be ambicijų negali vadintis sėkmingu”. Ir čia pat pateikia tris patarimus, kuriuos duotų pradedančiajam verslininkui:

1. Pamiršk visus įmanomus stereotipus apie verslą ir visas baimes, kad čia dideli mokesčiai ir daug biurokratijos. Jei susitvarkė kiti, susitvarkysi ir tu.

2. Išbandyk savo idėją su minimaliomis išlaidomis. Patikrink, ar tai tikrai veikia, ar žmonėms tai aktualu. Pakviesk papietauti kokį žinomą tos srities verslininką, pasidalinti mintimis. Nebijok dalintis – niekas idėjų nepavogs. O jei vogs, tu jau būsi kur kas toliau nuėjęs. Kita vertus, nebūtina atskleisti ir visų smulkmenų, tam, kad gautum kokybišką grįžtamąjį ryšį. Ir, patikėkite, nėra sunku pasikviesti žymius žmones papietauti ar susipažinti. Jie mielai padeda, jei mandagiai jų paprašai ir parodai jiems dėmesį.

3. Jei praėjai pirmuosius du etapus sėkmingai, nepraradai entuziazmo, daryk. Galbūt tai yra tavo milijono ar milijardo verta geriausia savirealizacijos idėja.

Kaip svarbiausias savybes verslininkui, Eimantas pamini punktualumą, disciplinos laikymąsi, sugebėjimą rasti kompromisą bei drąsą, kurios reikia priimant ryžtingus sprendimus. “Bet už viską svarbiausia yra išlikti nuoširdžiu, sąžiningu žmogumi. Tada anksčiau ar vėliau atsivers visi keliai”, – užbaigia pokalbį E. Mikšys.

Verslas.in
Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Naujienos

JT tiesia pagalbos ranką Turkijos turizmo sektoriui (11)

Jungtinių Tautų Pasaulinio turizmo organizacija (UNWTO) penktadienį pasirašė susitarimą su Turkiją, pagal kurį padės sunkumų dėl įvykdytų kelių teroro aktų ir nepavykusio perversmo patiriančiam šalies turizmo sektoriui.

„Vilniaus prekyba“ už sustabdytą „Akropolių“ sandorį iš M. Marcinkevičiaus nori 81 mln. eurų (9)

Vieną didžiausių Lietuvoje verslo grupių valdanti bendrovė „Vilniaus prekyba“ sieks iš smulkiojo vadinamosios VP grupės akcininko Mindaugo Marcinkevičiaus atgauti 81,25 mln. eurų nuostolių už ilgą laiką stabdytą prekybos centrų „Akropolis“ pardavimo sandorį. Savo ruožtu M. Marcinkevičius ieškinį vertina kaip piktnaudžiavimą teise.

„Luktarna“ išsinuomos beveik visas „Lukoil" degalines (32)

Konkurencijos taryba leido UAB „Luktarna“ išsinuomoti 73 UAB „Lukoil Baltija“ degalines penkerių metų laikotarpiui su galimybe nuomą pratęsti, rašoma Konkurencijos tarybos pranešime spaudai.

Vietnamas sutiko išduoti Lietuvai verslininką S. Rachinšteiną atnaujinta (99)

Nuo bausmės pasislėpęs verslininkas Sergejus Rachinšteinas jau rugpjūtį gali būti perduotas Lietuvai, spaudos konferencijoje penktadienį pranešė Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna.

Alytaus politiko kavinė pasitinka užrakintomis durimis (23)

„Atsiprašome, kavinė laikinai nedirbs“, - skelbia užrašas ant „Coffee Room“ kavinės durų Alytuje.