Studentas sukūrė bepiločių lėktuvų verslą

 (143)
Eimantas Mikšys – sostinės gyventojas, žurnalistikos studentas bei bendrovės “Žvelk aukščiau” bendraįkūrėjas ir vadovas. Jo įkurta įmonė užsiima bepiločių lėktuvų su monitoringo įranga paslaugų teikimu. Eimantas teigia, jog turi tarptautinių ambicijų, ne veltui pirmasis prekės ženklas pasirinktas anglų kalba – “FlyEye”.
Eimantas Mikšys. Verslauk
© Asmeninio archyvo nuotr.

Tikriausiai didžiausią postūmį plėtoti savo sugalvotą verslo idėją davė “Verslauk” konkursas, kuriame “Brazauskas kosmose” (taip projektas vadinosi iki įmonės įsteigimo) laimėjo 1-ąją vietą. Pakalbinome Eimantą apie tai, nuo ko viskas prasidėjo, kaip jis pasuko į verslą, su kokiais iššūkiais susidūrė.

Mokykla, studijos ir pirmieji darbai

“Nuo 14-os metų aktyviai įsitraukiau į visuomeninę veiklą, kurioje išbuvau daugiau nei penkerius metus”, – pačią pradžią prisimena Eimantas. Per tuos metus jis dalyvavo daugiau nei septynių organizacijų veikloje, o kaip vertingiausią patirtį įvardija priklausymą Lietuvos mokinių parlamentui, į kurį buvo išrinktas vienuoliktoje klasėje.

“Baigęs mokyklą supratau, jog vienintelis dalykas, kurio manęs neišmokė mokykla – tai mokytis. Laimei, tai kompensavo patirtis organizacijose, todėl susidoroti su naujais iššūkiais, priimti atsakingus ir ryžtingus sprendimus buvo lengviau”, – pripažįsta pašnekovas. Paprašiau, jog Eimantas papasakotų, kaip atkakliai jis siekia tikslo:

„Dešimtoje klasėje su klasioku labai norėjome vykti į grupės “Linkin Park” koncertą Vilniuje. Klasioką tėvai išleido, o man mama neleido, mat tą dieną man buvo dar ir 10-os klasės žinių patikrinimas, tad iškart po jo būtų reikėję važiuoti sostinėn. Ką gi, aš tiesiog nuėjau vieną dieną, nusipirkau bilietą ir kažkurį tai vakarą, kai mama buvo geresnės nuotaikos, jai tai pasakiau.

Kad labai nepyktų, pateikiau dar ir savus argumentus: auklėtojos patvirtinimą, kad mano žinių patikrinimo rezultatam tai nepakenks, be to, atsipalaiduoti yra gerai. Norom nenorom mama mane išleido. O aš važiavau net nenutuokdamas kur nakvosiu. Juk pagrindinis tikslas – tai koncertas! Visa kita nebuvo svarbu.

Aišku, po koncerto apskambinau savo vilniečius draugus, susiradau nakvynę ir viskas baigėsi laimingai. Nepaisant to, jog siekiant prasmukti į “baraką” nepastebėtam, reikėjo lipti į antrą balkono aukštą kabinantis į grotas, viskas pavyko puikiai.”

Po mokyklos baigimo Eimantas pasirinko žurnalistikos studijas, nes tvirtai žinojo, kad komunikacija yra toji sritis, kuri jam patinka, be to, turėjo patirties dirbant ryšių su visuomene bei reklamos srityje. Mat dar vienuoliktoje klasėje jis dirbo žurnalistu dienraštyje “Vakarų ekspresas”, kur kolektyve buvo pats jauniausias.

“Darbinė karjera dinamiškai augti pradėjo persikėlus gyventi sostinėn. Tarp labiausiai įsiminusių darbų – darbas estų įmonėje “Lux Express”, kuri yra didžiausia autobusų operatorė Baltijos šalyse. Dirbau rinkodaros projektų koordinatoriumi. Su šia įmone pagerinome keletą rekordų, pasiekėme puikius rezultatus, mokiausi apie verslo etiką ir žmogiškųjų išteklių valdymą tiesiogiai iš estų. Jie tai darė tobulai”, – karjeros pradžią prisimena pašnekovas.

Verslo įkūrimas, dabartinė padėtis ir ateitis

Anot Eimanto, viskas prasidėjo nuo praeitais metais vykusio skrydžio į Kiniją, kur jis ir Lietuvos kosmoso asociacijos vadovas Vidmantas Tomkus bei verslininkas Vladas Lašas, stebėjo palydovo paleidimą į kosmosą.“Mane taip sužavėjo kosmoso idėjos, jog nusprendžiau, kad reikia labai staigiai sugalvoti sritį, kur galėčiau pritaikyti palydovus ar panašias technologijas”, – verslo užuomazgas atpasakoja E. Mikšys.

Vėliau jis sugalvojo bepiločių lėktuvų pritaikymą ir susisiekė su Vidmantu Tomkumi. Po daugybės konsultacijų su verslo žmonėmis – Roku Tamošiūnu, Aleksėjumi Žaltkovski, Martynu Nikolajevu – jis nusprendė idėją paversti realybe. Kaip tik tuo metu buvo inicijuotas verslo konkursas “Verslauk”, kur per keletą mėnesių, kaip jau minėjome, Eimanto bepiločių lėktuvų idėja tapo konkurso nugalėtoja.

Tiesa, tuo metu projektas dar vadinosi “Brazauskas kosmose”, o tai, kaip sako pats įmonės “Žvelk aukščiau” vadovas, buvo geriausias jo kada nors sugalvotas ryšių su visuomene triukas: “Galvodamas apie pritaikymą žemės ūkiui, prisiminiau vaizdo įrašą, kuriame a.a. Brazauskas ardamas dirvoną sminga veidu į žemę paveiktas gravitacijos jėgos. Kadangi technologijos susijusios su kosmosu, sujungus dvi asociacijas ir gimė šis pavadinimas.”

Eimantas Mikšys teigia, jog šioje veikloje labai svarbus yra laikas ir užsispyrimas: “Vienaip ar kitaip esame novatoriai, sunku tiksliai pasakyti, kuri iš mūsų paslaugų bus veiksmingiausia, tad nemažai eksperimentuojame. Svarbiausias iššūkis kiekviename versle yra atsirinkti tinkamą komandą, mums tai išėjo padaryti labai lengvai. Šiuo metu prie įmonės turi prisijungti ir du pardavėjai – Simonas Stankus ir Jarūnė Narkevičiūtė.”

Pasiteiravau, kaip savo projektą pašnekovas įsivaizduoja ateityje ir iškart atkerta, jog pavadinimą „Brazauskas kosmose” reikėtų pamiršti, o pirmasis prekės ženklas – “FlyEye” – komunikuoja, jog plėtra į užsienio rinkas yra neišvengiama: “Per šiemet tikimės išdirbti savo sistemą Lietuvoje ir vėliau jau žengti į tarptautines rinkas. Neapsiribosime tik bepiločiais lėktuvais. Svarbiausias tikslas – optimizuoti fizinių ir juridinių asmenų išlaidas ir kaštus, pasitelkiant inovatyvias technologijas.”

Trys patarimai pradedantiesiems verslininkams

E. Mikšys mano, kad baimė ir tinginystė/abejingumas padaro didelės žalos žmogui: “Didžiausia klaida yra ta, jog žmonės nieko nedaro arba nesiekia daugiau, sustoja, užmiega ant laurų. Šventai tikiu, kad verslas be ambicijų negali vadintis sėkmingu”. Ir čia pat pateikia tris patarimus, kuriuos duotų pradedančiajam verslininkui:

1. Pamiršk visus įmanomus stereotipus apie verslą ir visas baimes, kad čia dideli mokesčiai ir daug biurokratijos. Jei susitvarkė kiti, susitvarkysi ir tu.

2. Išbandyk savo idėją su minimaliomis išlaidomis. Patikrink, ar tai tikrai veikia, ar žmonėms tai aktualu. Pakviesk papietauti kokį žinomą tos srities verslininką, pasidalinti mintimis. Nebijok dalintis – niekas idėjų nepavogs. O jei vogs, tu jau būsi kur kas toliau nuėjęs. Kita vertus, nebūtina atskleisti ir visų smulkmenų, tam, kad gautum kokybišką grįžtamąjį ryšį. Ir, patikėkite, nėra sunku pasikviesti žymius žmones papietauti ar susipažinti. Jie mielai padeda, jei mandagiai jų paprašai ir parodai jiems dėmesį.

3. Jei praėjai pirmuosius du etapus sėkmingai, nepraradai entuziazmo, daryk. Galbūt tai yra tavo milijono ar milijardo verta geriausia savirealizacijos idėja.

Kaip svarbiausias savybes verslininkui, Eimantas pamini punktualumą, disciplinos laikymąsi, sugebėjimą rasti kompromisą bei drąsą, kurios reikia priimant ryžtingus sprendimus. “Bet už viską svarbiausia yra išlikti nuoširdžiu, sąžiningu žmogumi. Tada anksčiau ar vėliau atsivers visi keliai”, – užbaigia pokalbį E. Mikšys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Naujienos

Palangos svečiai įvertino šventę ir kainas (138)

„Atvažiavome atsisveikinti su Palanga. Juk kai uždraus lauko kavinėse prekiauti alkoholiu, ko čia važiuoti?“ – juokavo iš Šiaulių į Kurorto šventę atvykę Tadas ir Antanas.

Palanga švenčia: kainos kavinėse įkandamos ne visiems (314)

Vasaros sezono atidarymo renginių linksmybė Palangoje tęsiasi. Pučiamųjų instrumentų muzikos orkestrų ir „Sportas visiems“ festivaliai priviliojo tūkstančius žiūrovų. Tie, kas dėl žvarboko vėjo nedrįso dieną eiti prie jūros, galėjo praleisti laiką mieste klausantis pučiamųjų muzikos instrumentų orkestrų melodijų, stebėti rungtyniaujančius festivalio „Sportas visiems“ dalyvius, kurie varžėsi per 70 rungčių, nuo bėgimo, rankų lenkimo, iki šachmatų, grožėtis linijiniais šokiais, ar tiesiog slampinėti po Vytauto gatvėje vykusį kermošių. Beje, čia savo dirbiniais ar maisto produktais prekiavę tautodailininkai skundėsi, kad prekyba buvo vangi. Esą nuosmukis prasidėjo įvedus eurą.

Suomijoje pabėgėliai savo noru dirba už dyką (58)

Suomijos įdarbinimo agentūros inspekcija paviešino faktus, kad nemažai į šalį atvykusių prieglobsčio prašytojų dirba visai be jokio atlyginimo. Dauguma jų daro tai savo noru.

Pasaulinės pensijų sistemos deficitas iki 2050 metų viršys 400 trln. dolerių (22)

Ilgėjant gyvenimo trukmei ir esant žemam pensijų fondų investicijų pajamingumui, lėšų sankaupų deficitas iki 2050 metų pasieks 427,8 trln. dolerių, arba penkis kartus daugiau už dabartinį pasaulinį bendrąjį vidaus produktą (BVP). Tai teigiama naujausioje Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) ataskaitoje.

Atleistas „Lietuvos geležinkelių“ Klaipėdos filialo vadovas (21)

Penktadienį iš pareigų atleistas į teisėsaugos akiratį patekęs „Lietuvos geležinkelių“ filialo „Klaipėdos geležinkelių infrastruktūra“ vadovas Julius Mikšys. Tai BNS pranešė „Lietuvos geležinkeliai“.