Vilniui tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies ribojimas prieštarauja Konstitucijai, ketvirtadienį nutarė Konstitucinis Teismas (KT). KT nutarė, kad Konstitucijai prieštarauja neaiškus sumažintos GPM dalis savivaldybėms reglamentavimas.
Remigijus Šimašius, Artūras Zuokas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Nesant įstatymuose nustatytų kriterijų, pagal kuriuos ji turėtų būti apskaičiuojama, tai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos (...) straipsniams“, - skelbdamas sprendimą, teigė KT pirmininkas Dainius Žalimas.

Atsižvelgdamas į tai, kad Seimas turės priimti patikslintus teisės aktus, teismas nutarė, jog sprendimas įsigalios nuo kitų metų sausio 2 dienos.

R.Šimašius: Vilniui tenkanti GPM dalis turės didėti

Konstituciniams Teismui (KT) paskelbus, kad skolose skendinčiam Vilniui tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies ribojimas be aiškaus pagrindimo prieštarauja Konstitucijai, miesto meras Remigijus Šimašius sako, kad Seimas turės skirti didesnę GPM dalį Vilniui bei nustatyti aiškią tvarką, kaip lėšos yra skirstomos.

„Akivaizdu, kad tai reiškia, kad ta dalis turi būti didesnė, ir aš manau, kad tai yra teisinga vilniečių atžvilgiu. (...) Tai iš esmės reiškia namų darbus Seimui ir nustatyti tokią gyventojų pajamų mokesčio dalį, kuri būtų adekvati ir perskirstymo mechanizmą tokį nustatyti, kuris būtų aiškiai paremtas kriterijais“, - žurnalistams po KT sprendimo paskelbimo sakė R.Šimašius.

Anot jo, teismo sprendimas nebūtinai reiškia, kad Vilniui teks 100 proc. GPM dalis, nes Seimas gali rasti objektyvių priežasčių, kodėl tam tikra mokesčio dalis turėtų atitekti ir kitoms savivaldoms. Tačiau jis neabejoja, kad mokesčio dalis gerokai išaugs.

„Aš manau, kad nuo kitų metų Vilniaus miesto biudžetas bus adekvatesnis ir pilniau finansuojamas ir, be jokios abejonės, tai leidžia lengviau atsikvėpti ir pilniau finansuoti einamąsias išlaidas. Ir aš net neabejoju, kad Vilniui tai yra rimtas postūmis, kartu su atsakingu finansų tvarkymu. (...) Jeigu Seimas suras tam tikrų kriterijų, kur neišvengiamai būtina išlyginti savivaldos funkcijas, bet visiškai akivaizdu, kad šiaip nubraukti pusę GPM jis nebegali to daryti“, - tikino Vilniaus meras.

Buvęs meras Artūras Zuokas, kuris dėl mokesčio yra kreipęsis į teismą ir nuolat prašė valdžios padidinti miestui tenkančią GPM dalį, po KT sprendimo paskelbimo teigė, kad savivaldybių biudžetai nebebus formuojami pagal politinius kriterijus, o Vyriausybė turės kompensuoti nuostolius.

„Matyt, Lietuvoje baigsis laikotarpis, kai miestų biudžetai formuojami pagal politinius kriterijus, kurie niekada nebuvo aiškūs ir galėjo būti įvairiai traktuojami. Taip pat svarbi žinia vilniečiams, kad pagaliau ateina vasara į Vilnių ir šiuo atveju Seimas ir Vyriausybė turės kompensuoti nuostolius Vilniui. Po šio KT sprendimo toliau vyks administraciniame teisme byla, kurią iniciavo Vilniaus miesto taryba 2012 metais, o ieškinio suma yra beveik 1 mlrd. litų“, - žurnalistams teigė A.Zuokas.

G. Nausėda: KT sprendimas dėl GPM savivaldybėms depolitizuos problemą

Konstituciniam Teismui (KT) ketvirtadienį pareiškus, kad gyventojų pajamų mokesčio (GPM) paskirstymas savivaldybėms turi būti aiškiai reglamentuotas, SEB banko prezidento patarėjas teigia, kad aiškių kriterijų nustatymas padėtų depolitizuoti šį klausimą.

„Sutikčiau, kad būtų labai gerai, kad sprendimai riboti GPM dalį, kuri tenka vienai ar kitai savivaldybei, turėtų būti pagrįsti ne kažkokiais subjektyviais ar myliu-nemyliu principais, o tam tikrais objektyviais kriterijais. Jei pavyktų tokią kriterijų sistemą sukurti, tai būtų dar vienas žingsnis link šitų sprendimų depolitizavimo“, - BNS sakė Gitanas Nausėda.

Jo teigimu, pastaruoju metu bandoma depolitizuoti vis daugiau klausimų: naujame socialiniame modelyje siūlomą pensijų indeksavimą bei objektyvų minimalaus atlyginimo nustatymą.

„Tai dar vienas pavyzdys, kad sprendimai turi būti priimami vadovaujantis ne kokia nors partinių žaidimų logika, bet remiantis objektyviais kriterijais. Šia prasme, jei šitas Konstitucinio Teismo sprendimas išjudins šį reikalą iš mirties taško, tai bus gerai“, - kalbėjo G.Nausėda.

Ekonomisto teigimu, Vilniui tenkanti GPM dalis turėtų būti didesnė nei dabartiniai 48 procentai.

„Manau, kad įvertinus objektyvias aplinkybes, dalis, kuri tenka Vilniui, turėtų būti didesnė. Bet šiandien, aišku, niekas negali atsakyti, ar tai turėtų būti 54-55 proc., ar 49 procentai“, - kalbėjo G.Nausėda.

Prašymą KT 2012 metais pateikusių Seimo narių teigimu, dėl dabartinio ribojimo labiausiai nukenčia Vilniaus interesai, nes jam paliekama tik 48 proc. surenkamo GPM (prašymo pateikimo metu - 40 proc.). Esą žala daroma ne tik miestui ir jo bendruomenei, bet ir visam šalies įvaizdžiui.

KT prašymą pateikė 30 Seimo narių, tarp kurių yra dabartinis eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, Andrius Mazuronis, Algirdas Sysas, Gediminas Kirkilas, Juozas Olekas ir kiti.

Į KT kreipėsi ir Vilniaus apygardos administracinis teismas, nagrinėjantis Vilniaus tarybos prašymą padidinti sostinei tenkančią GPM dalį iki 60 procentų.

Pagal įstatymą Kaunui dabar tenka 94 proc., Klaipėdai - 86 proc., Mažeikių rajonui - 99 proc., kitoms savivaldybėms - 100 proc. jų teritorijose surenkamo GPM.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (1)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

VPT: „Ukmergės vandenys“ turi nutraukti 1,7 mln. eurų vertės sutartis (1)

Ukmergės rajono savivaldybės valdoma vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovė „Ukmergės...

Britų bankai šiemet uždarys rekordinį skaičių filialų (1)

Išlaidas mažinantys bei vis daugiau operacijų į internetinę erdvę keliantys Didžiosios...

Uždaromas ir „Swedbank“ skyrius Vilniaus centre (22)

Sostinės Gedimino prospekte ilgus metus veikęs vieno iš didžiausių šalies komercinių bankų...

Top naujienos

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (49)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (56)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (49)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (84)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

Ketvirtadalis balsavusiųjų už „Brexit“ mano, kad buvo apmauti (1)

Naujausia apklausa atskleidė, kad jei referendumas dėl „Brexit“ vyktų dabar – Jungtinė...

Gyvai / Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val. (19)

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, pristatomas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Greitai paruošiama vakarienė: kepame žuvį (1)

Kai pietų ar vakarienės norisi čia ir dabar, puikiausia išeitis – greitai paruošiama...

Uždaromas ir „Swedbank“ skyrius Vilniaus centre (22)

Sostinės Gedimino prospekte ilgus metus veikęs vieno iš didžiausių šalies komercinių bankų...

„Iš viršaus“: kas laimėjo „Cavaliers“ ir „Celtics“ mainuose?

Pastarąją naktį įvykę Klivlando „Cavaliers“ ir Bostono „Celtics“ mainai iššaukė...

Kosmetologė patarė, kokia turėtų būti ideali kasdienė odos priežiūra (8)

Trečiadienio popietę DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjusi „ Sothys “ partnerė...