Susiremontuoti nusipirktą namą nusprendę sutuoktiniai vilniečiai nė neįtarė, kad dar nė nebaigę remonto darbų turės minti prokuratūros ir teismų slenksčius.
© Shutterstock nuotr.

„Manau, kad Didžiojoje Britanijoje kilęs posakis, jog „mano namai – mano tvirtovė“ galioja tiktai šioje šalyje, nes Lietuvoje viskas yra atvirkščiai“, – prisipažino į nemalonią istoriją pakliuvusi vilnietė Laura V.

Jauna moteris pasakojo, kad su sutuoktiniu sostinės priemiestyje nusipirko namą, todėl pasisamdė darbininkus, tačiau po kurio laiko dėl nekokybiškai atliktų remonto darbų ir nuolatinių statybininkų vėlavimo nusprendė su jais nutraukti pasirašytą susitarimą. Tačiau vietoj taikaus išsiskyrimo Laura sulaukė grasinimų.

Pasak moters, statybininkai buvo tokie nerangūs, kad juos net kelis kartus teko raginti kuo greičiau pabaigti darbus, juoba jog jiems dalis atlyginimo jau buvo sumokėta avansu.

Vyras buvo permokėjęs avansu už atliktus darbus, tačiau, kai šie darbų taip ir neatliko, jiems liepė susirinkti visus daiktus – tiesiog atsisakė jų paslaugų, – pasakojo pirmą kartą su lietuviškų meistrų darbo ypatumais susidūrusi Laura. – Kai sumokėjome jiems avansą, nuo to momento juos matydavome tikrai labai retai... Kantrybė seko, terminai buvo vis nukeliami, darbai stovėjo vietoje dėl įvairių mums nesuprantamų, tačiau darbininkų labai įtikinamai pateikiamų argumentų (sugedo mašina, apsirgo, gimtadienis vieno, gimtadienis kito, perka remontui reikalingą inventorių, nes parduotuvėje akcija tik tą dieną ir ne kitą ir t. t.), buvome „maitinami“ pažadais.

Kai vyrui trūko kantrybė, statybininkai jautė begalinį nepasitenkinimą, kad kaip mes galime atsisakyti jų paslaugų, nors tris kartus ir buvome pratęsę darbų terminą abipusiu sutarimu, jie buvo įspėti dėl senkančios kantrybės, mūsų patiriamų nuostolių – turėjome sandėliuoti baldus, nuomotis butą“.

Visa ši istorija būtų tuo ir pasibaigusi, bet vieną dieną Laura netikėtai sulaukė nekviestų svečių – į namus, net nepaskambinę į duris, įsiveržė čia prieš keletą mėnesių dirbęs darbininkas ir jo motina.

„Pas mus dirbusio darbininko sūnus su savimi turėjo plaktuką, kurį nuolat sukdamas virš galvos bei man prieš veidą, ėmė šaukti, jog mane užmuš, nužudys, pakas bei išprievartaus dėl kažkokių nesumokėtų pinigų, – su baime įvykį prisiminusi moteris sakė, kad vyras kartą plaktuku trenkė į koloną. – Tiek aš, tiek šalia buvusi namų dekoratorė negalėjome iš siaubo net pajudėti. Kartu su tuo sūnumi įsiveržusi jo darbininkė motina jam antrino, rėkė, šaukė, grasino... Atgavusi kvapą reikalavau, kad jie paliktų namus, bet jie visiškai nieko neklausė“.

Moteris sakė, kad buvę darbininkai ėmė reikalauti pinigų už darbą, nors jiems vyras ir buvo jau permokėjęs, kai atsisakė jų paslaugų.

„Nežinau, kiek tai laiko tęsėsi, buvau taip išsigandusi, kad net kurį laiką negalėjau paimti telefono į rankas – kai pagaliau surinkau pagalbos telefono numerį, jie pasišalino, bet dar žadėjo sugrįžti“, – susijaudinusi kalbėjo Laura.

Klasikinė „Sopranų“ istorija, arba Laura – bokso čempionė

Toks įvykis moterį išvedė iš pusiausvyros – pasitarusi su sutuoktiniu ji parašė pareiškimą dėl grasinimų nužudyti.

„Atrodo, klasikinė lietuviška „Sopranų“ situacija, kurioje net teisinio išsilavinimo neturinčiam asmeniui šioje situacijoje galima įžvelgti kelių nusikalstamų veikų sudėtį, tačiau mūsų policija, prokuratūra ir teismai to nesugebėjo rasti“, – stebėjosi ji.

Moteris net kelis kartus skaitė Vilniaus prokurorų ir teisėjų raštus, kuriuose šie į namus įsiveržusių darbininkų veiksmuose nerado jokios nusikaltimo sudėties. „Dabar tikrai bijau dėl savo ir savo artimųjų ateities, bijau, kad visokie „atmarozkai“ laisvai, be mano sutikimo, leidimo gali ir pradės lankytis mano namuose, man grasinti, nes supratau, jog mūsų teisėsaugos sistema yra nepajėgi manęs apginti nuo nusikaltėlių“, – prisipažino ji.

Perskaičiusi prokurorų ir teisėjų nutarimus atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, moteris sužinojo, kad jei nepabėgai nuo prievartautojų ar šiaip kitų banditų iš įvykio vietos, vadinasi neišsigandai įsibrovėlių ir todėl jų grasinimai savaime jau buvo nerealūs, o tuomet ir nevertintini baudžiamojo įstatymo prasme.

Pasak jos, pareigūnai nusprendė, kad statybininkų grasinimai nebuvo realūs, nes, kaip šie prisipažino per apklausą, „nieko blogo nenorėjo padaryti“.

„Buvau priblokšta, kai prokurorai man parašė, jog grasinimo metu aš neįtariau, kad grasinimas kelia man realią grėsmę – jie turbūt pasidarė sielos ekspertai, jog žinojo, kaip žmogus tokioje situacijoje jautėsi, ką galvoja, – susijaudinusi kalbėjo moteris. – Kur jau čia neįtarsi tos realios grėsmės, kai tavo namuose įsibrovėliai suka virš galvos bei prieš veidą mosuoja plaktuką ir klykia, rėkia, šaukia, kad užmuš ar pakas po žeme.

Aš praktiškai galėčiau eiti iškart dirbti į greito reagavimo būrį „Aras“, nes, pasak bylą nagrinėjusių ir sprendimus priėmusių pareigūnų, esu labai šaltų nervų, niekada nesijaudinu, niekada nebijau grasinimų ir neįtariu, kad man kas nors blogo gali atsitikti.

Ką ten „Aras“, Chuk'as Noriis'as turbūt prieš mane dar vaikas yra, nes po tokių prokuratūros aiškinimų, nesupratau, kuo jie mane laiko, moterimi ar pasaulio Sumo imtynininke, ar bokso čempione“.

Moteris jaučiasi kaip nusikaltėlė – kodėl neginamos aukos?

Laura taip pat stebėjosi, kad darbininkai liko nenubausti ir dėl būsto neliečiamumo pažeidimo.

„Pasirodo būsto neliečiamumas, pasak bylą nagrinėjusių prokurorų ir teisėjų, būna pažeidžiamas ne tuomet, kai prieš savininko valią patenkama į gyvenamąsias, įsibrovėliams nepriklausiančias, patalpas, o tuomet, kai įsibrovėlis nepasišalina po akistatos su patalpos gyventoju, jeigu jos metu gyventojas ypač aiškiai išreiškė savo valią dėl įsibrovusių asmenų buvimo patalpoje“, – Lauros teigimu, dabar visi Lietuvos vagišiai gali neatsiklausdami teisėtų savininkų lįsti į jiems nepriklausančias gyvenamąsias ir kitas patalpas, teigdami, kad tiesiog nežinojo savininkų reakcijos dėl jų neteisėto patekimo, o kai sužinojo, ramiai pasišalino...

„Skaudu, kad esant nusikaltimui dėmesys kreipiamas ne aukai, kuriai reikia įrodinėti savo pažeistas teises, o visas procesas nukreiptas tam, kaip greičiau nutraukti ikiteisminį tyrimą ir visi kiti subjektai, kurie turėtų ištaisyti pirmo prokuroro padarytas klaidas, tiesiog „copy-paste“ perrašo iš jo nutarimo tas pačias mintis, net nepasisakydami dėl mano skunduose minimų argumentų bei nesigilindami į aplinkybes ar tiesiog nenorėdami į jas gilintis“, – į teisėsaugos vingrybes pakliuvusi moteris norėtų pamatyti, kaip tokioje situacijoje, į kurią ji pakliuvo, elgtųsi su jos byla susidūrę pareigūnai.

„Norėčiau pamatyti ir jų artimųjų veidus, kuomet skaitytų savo teisėsaugos institucijose dirbančio tėtės ar mamos, brolio ar sesers prieš tai parašytus ir pasirašytus nutarimus bei nutartis, kuriose aiškiai nurodoma, kad toks įvykis yra aukos problema, jog pas ją pateko į namą įsibrovėliai, kad tai aukos problema, jog ji manė, kad jai grasinama, jog tai aukos problema, jei iš jos neteisėtai reikalaujama pinigų ir, kad čia visai nėra jokio nei administracinio teisės pažeidimo, nei nors vieno nusikaltimo sudėties, kad tai tiesiog normalus gyvenimiškas buitinis lietuviškas atvejis, kad namas, nėra mano, kaip savininko tvirtovė“, – sakė ji.

Laura nežino, kaip elgtis toliau – ar laukti, kol vėl vieną dieną į jos namus įsiverš buvę darbininkai? „O kas atsakys už tai, jei kitąkart pas mane namuose įvyks nelaimė kai jie sugrįš?“ – klausė ji.

„Esu priversta jaustis kaip nusikaltėlė, kuri yra vos ne pati kalta, kad buvo be leidimo/sutikimo, agresyviai įsibrauta į mano namus, panaudojant plaktuką, mojuojant juo prieš akis ir virš galvos man grasinta tiek asmeniškai, tiek mano turtui“, – sakė ji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (4)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Apklausa: 6 iš 10 pažįstamiems atskleidžia, kokią algą gauna (6)

Dauguma darbuotojų sutinka, kad darbo užmokesčio duomenys yra privatus klausimas ir labai jautri...

„Lemon Gym“ žengia į Kauną (1)

Sporto klubų tinklas „ Lemon Gym “ atvėrė duris Kaune, Šilainių mikrorajone. Čia kauniečių...

„Lietuvos draudimas“ pirmąjį pusmetį uždirbo 6,4 mln. eurų grynojo pelno (10)

Didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „ Lietuvos draudimas “ pirmąjį šių metų...

„Foksitai“ neleidžiama vystyti jėgainės projekto (1)

Energetikos ministerijoje svarstomas bendrovės „ Foksita “ prašymas pradėti tarnybinį...

Top naujienos

G. Paluckas rėžė koalicijos partneriams: reikia ne naikinti, o kurti (73)

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas sukritikavo penktadienį...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (46)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (50)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (141)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Pasiruoškite: vaizdas sostinės gatvėse skirsis kaip diena ir naktis (33)

Pirmąsias rugsėjo savaites eismas sostinėje taps kur kas intensyvesnis – į gatves išvažiuos...

(Ne)laimingoji turistė išgyveno jau trečiąją teroro ataką (5)

Po Europą keliaujanti jauna Australijos pilietė buvo įvykių epicentre, kai teroristai surengė...

Kas nutinka, kai po žeme sprogsta atominė bomba (3)

Egzistuoja daug būdų, kaip žemėje iškasti milžinišką duobę, tačiau neabejotinai pats...

Ar tai jau ženklas? „Valstiečių“ ministerijoje atsirado postas buvusiai V. Tomaševskio bendražygei (91)

Žemės ūkio ministro, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovo Broniaus...

Dvejus metus laukta „Karklė“ prasidėjo: festivalininkai į linksmybes neskuba (9)

Penktadienio vidurdienį festivalis „ Karklė “ pagaliau atvėrė vartus. Ir nors palapinių...

Turistai iš JAV ir Vokietijos atvyksta į Lietuvą dėl neįprastos pramogos (10)

Jeigu artimiausią sekmadienį ir pirmadienį – rugpjūčio 20 dieną Vilniuje ir rugpjūčio 21...