Opozicinių konservatorių vadovas Seimo pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius ragina Vyriausybę derėtis su Rusijos dujų monopolininke „Gazprom" dėl tiesioginio dujų tiekimo į Lietuvą, atsisakant tarpininkės prieštaringai vertinamos bendrovės „Dujotekana" paslaugų.
Dujos, dujų vamzdžiai
© AFP/Scanpix
Anot A.Kubiliaus, tokia galimybė atsiveria turint omenyje šią savaitę paskelbtas ir šiuo metu svarstomas naujas Europos Komisijos (EK) direktyvas energetikos srityje.

Premjeras Gediminas Kirkilas į tokius siūlymus atsako dviprasmiškai – viena vertus, žadėdamas, jog Vyriausybė sieks derėtis su „Gazprom" dėl tiesioginio dujų tiekimo, kita vertus, užsimindamas, jog „panaikinti tarpines įmones" – sunkiai įmanoma.

Į derybas su „Gazprom" – su konkrečiu siūlymu

„Europos Komisija paskelbė savo naujas direktyvas energetikos reikaluose, ir ar jūs nemanote, kad Lietuvai reikėtų siekti, kad dujų tiekimai į Lietuvą būtų vykdomi pagal tokius pat europinius standartus, kokie jie vykdomi ir į kitas Europos valstybes, ir Lietuva turėtų atsisakyti dujų tiekimo per tarpininkus. Aš noriu jūsų paklausti, ar derybose, kurias jūs inicijuojate su „Gazpromu", kelsite tokį klausimą, kad visos dujos į Lietuvą būtų tiekiamos tiesiogiai „Gazpromo" ir nebeliktų „Dujotekanos" ar dar kokių nors kitokių tarpininkų?", - per Vyriausybės valandą Seime premjero šią savaitę klausė A.Kubilius.

Konservatorių lyderio teigimu, prieš kelerius metus Vyriausybės ir „Gazprom" pasirašytoje sutartyje dėl dujų tiekimo, „ šalia „Gazprom" įrašyta ir „Dujotekana".

„Tai, manau, mūsų derybininkai paprasčiausiai galėtų derybose inicijuoti vieną punktą, kad būtų atsisakyta tos kvotos, kuri skirta „Dujotekanai" ir kad tą visą kvotą toliau valdytų „Gazpromas" be jokių tarpininkų. Taip yra Lavijoje, ir daugelyje kitų valstybių, tada galima būtų su „Gazpromu" tartis ir dėl kainų, ir dėl visų kitų dalykų", - DELFI aiškino A.Kubilius.

G.Kirkilas žada: „Mes sieksime šito"

Vyriausybės vadovas G.Kirkilas teigia, jog minimos naujosios EK energetikos direktyvos – dar tik projektai, pasiūlyti ES valstybėms svarstyti ir iki galutinio jų priėmimo dar toli, todėl remtis jomis svarstant galimybę atsisakyti dujų tiekimo tarpininkų paslaugų - kol kas anksti.

Be to, šią savaitę kalbėdamas Seime G.Kirkilas teigė sunkiai įsivaizduojantis, kaip būtų galima panaikinti tarpininkaujančias įmones, nors čia pat užsiminė, jog ir pats „Gazpromas" tam neprieštarauja.

„O dėl „Dujotekanos" ir kitų, tai aš manau, kad jeigu jūs (konservatoriai – DELFI) turit galimybių šias įmones panaikinti, tai aš tikrai neprieštarausiu. Beje, kiek aš žinau, ir „Gazpromas" neprieštarauja. Dabar ar bus nustatyta pagal tą projektą, kokie čia gali būti importuotojai, kokios čia gali veikti įmonės, ne vien tiktai „Dujotekana", yra, kaip žinote, ir „Achema", labai specifinis dujų importuotojas, yra ir kiti žaidėjai šioje rinkoje. Ar Vyriausybė juos gali panaikinti, mes tuo labai abejojam. Aš tuo abejoju. Galbūt galima imtis kokių nors ekonominių priemonių pabloginti jiems sąlygas, tai čia jau kitas klausimas. Bet aš nemanau, kad tai yra tame kontekste to projekto, kurį paskelbė Europos Komisija", - Seime šią savaitę kalbėjo G.Kirkilas.

Atsakydamas į žurnalistų klausimus premjeras G.Kirkilas kalba kiek kitaip ir neatmeta pačios galimybės atsisakyti dujų tiekimo tarpininkų paslaugų. „Kodėl gi ne?", - DELFI sakė G.Kirkilas.

„Mes sieksime šito", - interviu LNK laidai „Savaitės panorama" žadėjo premjeras.

Derybos jau prasidėję

Premjeras G. Kirkilas dar rugpjūčio pabaigoje įgaliojo Užsienio reikalų ministrą Tarpvyriausybinės Lietuvos-Rusijos komisijos pirmininką Petrą Vaitiekūną pradėti derybas su Rusija dėl dujų kainų.

Pernai iš „Gazprom" gamtines dujas pirko bendrovės „Lietuvos dujos", „Dujotekana" bei „Haupas".

Ir buitiniai vartotojai, ir šalies įmonės Rusijos dujas Lietuvoje perka netiesiogiai, t.y. per minėtas tarpines įmones, gamtines dujas savo reikmėms tiesiogiai iš „Gazprom" perka „Achema" ir Kauno termofikacinė elektrinė.

Gamtines dujas „Dujotekana" į Lietuvą tiekia pagal pasirašytą su „Gazprom" ilgalaikę 11 metų (2002–2012 m.) dujų tiekimo sutartį.

Ši bendrovė gamtines dujas tiekia tik laisviesiems vartotojams - šilumos gamintojams ir pramonės įmonėms, kaip antai, „Vilniaus energijai", „Klaipėdos energijai", „Šiaulių energijai", „Panevėžio energijai", „Ukmergės energijai", „Jonavos šilumos tinklams" bei kt.

Karas dėl dujų kainų reguliavimo

Seimas šių metų pavasarį priėmė Gamtinių dujų įstatymo pataisas, numatančias reguliuoti dujų kainas visiems, ne tik smulkiesiems, vartotojams.

Toks kainų reguliavimas, kaip teigiama, gerokai sumažins ir tarpinių dujų tiekimo bendrovių – ypač stambiausios „Dujotekanos" – pelnus.

Remdamasi minėtomis pataisomis Valstybinė kainų ir energetikos komisija (VKEKK) dar liepą patvirtino naują Gamtinių dujų kainų viršutinių ribų skaičiavimo metodiką.

Pagal ją, didžiausia leistina dujų pardavimo pelno norma negalės viršyti maždaug 8%.

Komisijos duomenimis, praėjusių metų antrąjį pusmetį "Lietuvos dujos" taikė apie 12% dujų tiekimo maržą, "Dujotekana" - 17%.

Tačiau „Lietuvos dujos" ir „Dujotekana" per teismus bando panaikinti minėtus VKEKK sprendimus, be kita ko teigdama, jog juos priėmusių VKEKK narių kadencija baigėsi dar balandį, todėl sprendimai esą yra neteisėti.

Premjeras G.Kirkilas ne kartą kritikavo Seimo priimtas Gamtinių dujų įstatymo pataisas, teigdamas, jog nustatytas reguliavimas esą pažeidžia prieš kelerius metus Vyriausybės pasirašytą sutartį su „Gazprom", o tai neva gali lemti dujų kainų pakėlimą Lietuvai.

Tačiau daugelis ekspertų atmeta šiuos G.Kirkilo teiginius, pabrėždami, jog dujų kainų kėlimas „Gazpromo" buvo numatytas dar anksčiau ir nėra nulemtas priimtų įstatymo pataisų.

Be to, dėl tokios savo laikysenos premjeras yra sulaukęs kritikos, jog šiuo atveju atstovauja ne Lietuvos vartotojų, o dujų tarpininkės „Dujotekanos" interesams.

Seimas artimiausiu metu turėtų sulaukti iš Vyriausybės pataisyto Gamtinių dujų įstatymo projekto, kuriuo siekiama pakeisti ankstesnį – pavasarį priimtą - sprendimą dėl dujų kainų reguliavimo

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (3)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (5)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (32)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Apklausa: 6 iš 10 pažįstamiems atskleidžia, kokią algą gauna (14)

Dauguma darbuotojų sutinka, kad darbo užmokesčio duomenys yra privatus klausimas ir labai jautri...

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (20)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (16)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (3)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (12)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (9)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (70)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (29)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (20)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (48)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (63)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....