Šiemet medaus bus mažiau, jis brangs

 (94)
Užsitęsę pavasario šalčiai atsilieps ir pavasariniam medaus derliui – bitininkai jau dabar įspėja, kad jo gali būti gerokai mažiau ir brangesnio.
Bitės
© Fotolia nuotr.

„Šiemet gerokai anksčiau žydėjo blindės – balandžio 2–3 dienomis. Po to bitės tris savaites niekur neišskrido, per Velykas turėjome net sniego. Bitės pradėjo sirgti, nes per blindžių žydėjimą atsinešė daug žiedadulkių, o skysto maisto neturėjo“, – aiškina Kauno rajono bitininkas Algirdas Amšiejus.

Žmonės parduotuvėse ir turguose jau pradėjo ieškoti ir laukti pirmojo pavasarinio medaus, tačiau situacija dabar paradoksali – pernykščio medaus jau nebėra, o šviežio dar taip pat neprisukta.

Bičių ūkių savininkai sako, kad šį pavasarį orai bitėms darbuotis buvo labai nepalankūs, todėl pirmojo šiųmečio lietuviško medaus gali ir pritrūkti. Taip pat žadama, kad jo kaina gali būti didesnė už pernykštę.

„Anksti kalbėti, ar bus medaus. Jei dabar savaitę ar 10 dienų laikysis tokie orai, situacija pagerės. Kas prižiūrėjo bites, tas gali tikėtis medaus, nors reikėjo įdėti labai daug pastangų. Gali būti labai didelė medaus savikaina, nes labai reikėjo prižiūrėti bites.

Kad išlaikyčiau bites, kas tris dienas važiavau pas kiekvieną bičių šeimą įpilti skysto maisto. Įsivaizduokit, kiek tai kainuoja. Jos suvalgė viską, kas buvo likę per žiemą. Labai didelių pastangų reikėjo išlaikyti stiprias šeimas, kad jos per balandį nenusilptų“, – tikina bitininkas.

Korys
Korys
© DELFI / Karolina Pansevič

Jo žodžiais, bitės pradėjo sirgti gegužine liga, arba žiedadulkine toksikoze. Ši liga paprastai esą pasireikšdavo gegužės mėnesį.

„Dvidešimt metų stebiu vidurkius ir galiu pasakyti, kad blindės įprastai žydi balandžio 10–15 dienomis, o šiemet žydėjo balandžio 2–3 d. Po to bitės tris savaites niekur neišskrido, per Velykas turėjome net sniego, dienos buvo vėsios.

Bitės pradėjo sirgti, nes per blindžių žydėjimą atsinešė daug žiedadulkių, o skysto maisto neturėjo. Jos vis tiek augino perus, maitino žiedadulkėmis, kol atsirado gegužligė, kai tuštinamasi tiršta grūdėta mase. Tą ligą žmonės vadina vidurių užkietėjimu“, – LRT.lt kalbėjo Aleksandro Stulginskio universiteto docentas bitininkas A. Amšiejus.

Pasak pašnekovo, bitininkai, kurie šios ligos nepastebėjo, turėjo nusilpusias bites. Tuo metu kiti esą bitėms į korius pylė skysto maisto. „Tie, kurie tai pastebėjo, gali tikėtis pavasarinio medaus. Žinoma, jei toliau džiugins orai“, – pridūrė Kauno rajono bitininkas.

A. Amšiejus prognozuoja, kad pirmojo pavasarinio medaus galime laukti gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje. „Dabar turėtų nešti medų iš sodų, pienių. Trešnėse gal tik vieną vakarą dūzgė bitės, o šiaip ten bičių nebuvo – gal trešnių žiedai pašalo, gal nektaro neskyrė. Pastarąjį savaitgalį labai daug bičių buvo ant kiaulpienių. Šiemet viskas vėluos. Klausimas, ar to medaus dar bus. Kam kam, bet šalčiai medunešiui stipriai atsiliepė“, – LRT.lt sakė A. Amšiejus.

Šiaulių bitininkų draugijos pirmininkas Remigijus Šemeklis, tiekiantis ekologišką medų vienam iš prekybos tinklų, sako, kad ankstesniais metais bitės pirmojo medaus atnešdavo balandį, o šiemet viskas išties užsitęsė.

„Bitininkai dar balandį galėdavo pasigirti, kad paragavo pirmojo medaus. Šiemet blindės Šiaulių rajone pražydo balandžio 1–2 dienomis. Buvo pora šiltų dienų, o vėliau orai atšalo ir bitės blindžių medunešiu nepasinaudojo. Juokauju, kad balandis bitėms buvo dar vienas žiemojimo mėnuo. Dabar orai atšilo ir situacija sparčiai keičiasi į gerąją pusę“, – optimistiškai kalbėjo R. Šemeklis.

R. Šemeklis taip pat teigė, jog medaus kaina kyla išties gali kilti. „Tiesiog rinkoje nėra medaus. Dabar tokia situacija, kai pernykščio medaus jau nebėra, o šviežio dar nėra. Visi laukia šviežio medaus. Prognozės – sudėtingas dalykas.

Kaina nusistovės rugsėjo mėnesį. Žinoma, pirmas šviežias medus bus brangesnis, kaip ir šviežios bulvės ar ką tik atsiradusios braškės. O vėliau kainą padiktuos rinka ir kainos kažkiek nukris. Dabar bus šuolis sulig šviežio produkto pasirodymu, o vėliau bitininkai žiūrės, kiek prisuko medaus“, – LRT.lt komentavo Šiaulių rajono bitininkas.

Skuodo rajono bitininkų draugijos „Meduvė“ pirmininkas Vytautas Gedrimas sako, kad orai išties atsilieps pavasarinio medaus derliui, tačiau kainos dėl to stipriai esą neturėtų keistis. Jo teigimu, svarbiausia ne vaikytis kilogramų ar ekonominės naudos, o rūpintis bitėmis, kad šios išgyventų stiprias orų permainas.

„Aš laikausi nuomonės, kad jos turėtų nesikeisti, nes tai lemia gamtiniai ištekliai, o ne kiti svertai. Apskritai, manau, medus lietuviams yra įperkamas, tik, ko gero, lietuviško medaus šiek tiek mažės, nes atsiranda daug monokultūrų, grūdinių kultūrų – iš jų bitės medaus neneša. Mažėja ganyklų, mažėja įvairių pievų, kurios būtų mišrios ir kad būtų įvairaus medaus“, – LRT.lt komentavo bitininkas V. Gedrimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Naujienos

„Metų paslaugoje 2017” triumfavo išmaniojo tapatybės patvirtinimo įrankio kūrėjai (1)

Vandenilio technologijos, išmanieji logistikos sprendimai ir elektroniniai tapatybės patvirtinimo įrankiai, hibridinio tipo internetas, suskystintųjų gamtinių dujų eksportas nedideliais dujovežiais, visų dantų atkūrimas per vieną dieną – tai tik dalis įvairiuose paslaugų sektoriuose veikiančių inovatyvių ir modernių sprendimų, sulaukusių verslo lyderių pripažinimo.

„Boso valanda su S. Jovaišu“: „Telia" vadovas K. Šliužas apie iššūkius ir pamokas per metus trukusį bendrovių sujungimą (2)

Šios savaitės laidos „Boso valanda su S. Jovaišu svečias „Telia Lietuva“ vadovas Kęstutis Šliužas. Pačioje pokalbio pradžioje šis vyras save pristato kaip žmogų, kuris kaifuoja spręsdamas sudėtingus uždavinius. Nelengvų uždavinių jam teko išnarplioti per paskutinį pusmetį, kai reorganizuotos bendrovės „Teo Lt“, „Omnitel“ ir „Baltic Data Center“ tapo viena šeima pavadinimu „Telia“.

Esminiai planai dėl alkoholio: kokie draudimai laukia jau nuo kitų metų? (831)

Kitų metų sutiktuvės bus keistos: iki vidurnakčio jaunimas šėls, iškart po jo – bus baudžiamas. Jei kas lauke iššaus šampano, po pirmųjų fejerverkų tuoj pat jį turės paslėpti.

A. Kubiliaus siūlomos naujos kovos su alkoholizmu priemonės nesužavėjo Seimo (26)

Nors Seimas ketvirtadienį nepritarė parlamentaro konservatoriaus Andriaus Kubiliaus pateiktam rezoliucijos projektui „Dėl naujų kovos su alkoholizmo priemonių“, jo atmesti parlamentarai nesiryžo. Už tai, kad projektą redaguotų iš įvairių frakcijų atstovų sudaryta redakcinė komisija, ketvirtadienį balsavo 67 parlamentarai, 15 parlamentarų siūlė projektą atmesti.

Įvertino „valstiečių“ pasiteisinimus dėl alkoholio ribojimo (15)

Tol, kol visuomenė galvos, kad alkoholio ribojimai yra Ramūno Karbauskio ir Aurelijaus Verygos projektas, palaikymo „valstiečiai“ nesulauks, LRT RADIJUI sako viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas.