"Senoji ekonomika" tebevaldo Rytų ir Vidurio Europoje

 (3)
Rytų Europos, priešingai nei pasaulio, didžiausių įmonių sąraše dominuoja tradicinės bendrovės. Tarp lyderių išsiskiria rusai, tiesa, jų pačių nuopelnas yra nedidelis.
Rytų Europos šalių ekonomiką vis dar tempia energetikos, komunalinių paslaugų ar finansų sektorių tradicinės įmonės. Tuo tarpu pernai pasaulinės akcijų rinkos augimui daugiausia įtakos turėjo vadinamoji naujoji ekonomika (verslas, paremtas šiuolaikinėmis technologijomis – internetu ir bevieliu ryšiu), ką tik paskelbtame didžiausių 500 pasaulio bendrovių sąraše teigia verslo dienraštis "Financial Times".

Rytų Europos regiono ekonomikoje vėl išryškėjo Rusijos vaidmuo. Sausį keturios didžiausios pagal rinkos kapitalizaciją Rytų Europos kompanijos buvo rusiškos, tarp jų didžiausia – LUKOIL. Jei kompanijų vertė būtų skaičiuojama pagal jos išleistų tarptautinių depozitoriumo sertifikatų, o ne Rusijos rinkoje kotiruojamų kompanijos akcijų vertę, "Gazprom", esanti penktoje vietoje, iš karto pakiltų į pirmąją ir toli už savęs paliktų artimiausius varžovus.

Ir žemiau sąraše apstu rusiškų įmonių, – iš 50-ies bendrovių jų yra 13. Lenkijos kompanijų yra 18, Vengrijos – 8-ios, Čekijos – 6-ios, po 2 Kroatijos ir Estijos bei viena Slovėnijos įmonė. Nuo 1998 m., kai paskutinį kartą buvo atliktas tyrimas, dauguma jų pagerino savo pozicijas.

Rusijos svorio padidėjimas labiau susijęs ne su individualiųjų įmonių atsigavimu, o su bendrai atgimstančia po 1998 m. finansų krizės didele šalies akcijų rinka.

1998 m. rugpjūtį įšaldžius vyriausybės skolinių įsipareigojimų vykdymą ir nuvertėjus rubliui, vietos akcijų rinka sustingo. Rusijos vertybinių popierių rinka tais metais laikėsi blogiausiai visame pasaulyje. Tad po tokio gilaus nuosmukio neturėtų stebinti Rusijos atgimimas ir augančios investicijos. Jau 1999 m. Rusija tapo viena sparčiausiai kylančių pasaulio rinkų, rašo laikraštis.

Kitas svarbus veiksnys buvo tai, jog pernai Rusijoje smarkiai pakilo prekių kainos. LUKOIL ir "Surgutneftegaz" skynė didelį pelną dėl smarkiai pabrangusios naftos, taip pat ir "Gazprom" pasinaudojo pakilusiomis dujų kainomis.

Panašiomis kainų tendencijomis pasinaudojo ir Lenkijos, ir Vengrijos naftos perdirbėjai "Polski Koncern Naftowy" ir MOL, kurios naujausioje įmonių suvestinėje taip pat įšovė į pirmąjį dešimtuką.

Kitose regiono šalyse naujosios ekonomikos apraiškos buvo labiau jaučiamos. Didžiausios ne rusiškos Rytų Europos kompanijos daugiausia priklauso telekomų sektoriui – Lenkijos TPSA, kurios 30% akcijų jau parduotos darbuotojams ir rinkos dalyviams, visiškai privatizuota Vengrijos "Matav" ir Čekijos "Cesky Telecom".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Kanada nutraukia CETA derybas su Valonija (16)

Laisvosios prekybos susitarimui tarp Europos Sąjungos (ES) ir Kanados (CETA) iškilo pavojus, praneša agentūra „Reuters“.

Nesuradusi partnerių, „Twitter“ kapanosis pati (2)

Potencialiems partneriams nesusidomėjus, „Twitter“ gali tekti rinktis rizikingą kelią: pradėti restruktūrizaciją ir atleisti dalį savo 4 tūkst. darbuotojų, praneša „Reuters“.

Pernai mažiausias biudžeto deficitas ES užregistruotas Lietuvoje (14)

Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, 2015 metais, palyginti su 2014 metais ir atsižvelgus į sezono svyravimus, euro zonos valstybių narių vyriausybių biudžeto deficito ir šalių bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis sumažėjo nuo 2,6 iki 2,1 procento.

„Coca-Cola“ atleidžiamiems darbuotojams jau plaukia pasiūlymai (79)

Alytuje uždaromos „Coca-Cola“ gamyklos darbuotojams darbo atsirastų, tik abejojama, ar siūlomos darbo vietos jiems bus patrauklios.

Neturintiems namų – naujas projektas (60)

Iš Šilutės pl. 8 esančių nakvynės namų čia pernakvoti ateinantys benamiai per dvejus metus bus iškraustyti į Dubysos gatvę.