Nedarbas, politinis neapibrėžtumas euro zonoje mažėja, o lūkesčiai dėl didesnių investicijų auga, tad visa tai leidžia tikėtis spartesnio ekonomikos augimo.
© Reuters/Scanpix

SEB banko grupės ekonomistai padidino euro zonos ekonomikos augimo 2017 metais prognozę nuo 1,8 iki 2 procentų, rašoma išplatintame pranešime spaudai.

Priešingai negu euro zonoje, JAV ekonomika šiais metais augs lėčiau, negu tikėtasi, dėl lūkesčių nepateisinusios pirmo ketvirčio ūkio plėtros tempo ir dėl vėluojančių Donaldo Trumpo žadėtų ekonomikos skatinimo priemonių.

Baltijos šalių ekonomika šiais metais augs bene sparčiausiai euro zonoje dėl didesnių investicijų ir eksporto, tačiau infliacija bus dvigubai didesnė negu euro zonos vidurkis. Tai pažymima antradienį Stokholme paskelbtoje pasaulio ekonomikos apžvalgoje „Nordic Outlook“.

Euro zonos ekonomika auga, daugėja požymių, kad didėti greičiau dėl palankesnių ekonomikos sąlygų, augančios gamybos, mažų palūkanų ir didėjančios paskolų paklausos spartės ir verslo investicijos.

Nepaisant mažėjančio nedarbo lygio, darbo užmokestis daugelyje euro zonos valstybių vis dar auga lėčiau negu 2 proc. ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl euro zonoje nesitikima spartesnio infliacijos augimo. Euro zonoje vidutinė infliacija šiemet turėtų padidėti iki 1,5 proc. (pernai buvo 0,2 proc.), o kitais metais mažėti iki 1,1 procento.

Politinis neapibrėžtumas Europos Sąjungoje (ES) po Prancūzijos prezidento rinkimų sumažėjo. Rudenį vyksiantys Vokietijos parlamento rinkimai neturėtų gąsdinti finansų rinkų net tada, jeigu dabartinės kanclerės Angelos Merkel partija rinkimų galiausiai nelaimėtų.

Martino Schulzo vedami socialdemokratai veikiausiai didintų valdžios sektoriaus išlaidas ir siektų didesnio algų augimo, o tai skatintų ne tik Vokietijos, bet ir euro zonos ekonomikos plėtrą. Visgi esminės ES ateities problemos niekur nedingsta, nes nuomonių skirtumai dėl ES vizijos tarp šalių didėja.

Panašu, kad dviejų greičių Europos scenarijus, pateiktas kaip viena iš alternatyvų Baltojoje knygoje dėl Europos ateities, gali tapti pagrindiniu. Tiesa, šis kelias, matyt, dar labiau skaldytų, o ne vienytų Europą.

Europos centrinis bankas (ECB) šių metų rugsėjį gali pasiryžti padidinti nuo -0,4 proc. iki -0,25 proc. palūkanų normą už komercinių bankų laikomus indėlius centriniame banke.

Taip pat veikiausiai bus nuspręsta nuo kitų metų pradžios mažinti obligacijų pirkimo mastą nuo 60 iki 40 mlrd. eurų per mėnesį. SEB grupės analitikai prognozuoja, kad euras šiemet svyruos apie 1,1 JAV dolerio, o kitąmet stiprės iki 1,14 JAV dolerio.

Pirmieji D. Trumpo administracijos mėnesiai atskleidė, kad naujojo prezidento komandai dėl darbo su Kongresu patirties trūkumo nepavyks įgyvendinti pokyčių taip greitai, kaip ji žadėjo. Anksčiau lauktos ekonomikos skatinimo priemonės, jei dėl jų ir būtų apsispręsta netrukus, ekonomikai pradės daryti įtaką tik po 2018 metų.

Nors JAV ekonomika pirmą ketvirtį dėl kuklesnio vartojimo didėjimo augo lėčiau, negu tikėtasi, SEB analitikai prognozuoja, kad stiprėjanti darbo rinkos padėtis ir spartesnės investicijos lems, kad JAV ūkis šiemet augs 2,3 proc., o 2018 metais – 2,5 procento.

FED vadovai tinkamai paruošė finansų rinkos dalyvius savo kovo mėn. sprendimui padidinti palūkanų normas, todėl rinkoje didelių kainų svyravimų nebuvo.

Panašu, kad FED toliau stengsis veikti atsargiai ir priims sprendimą kelti palūkanų normą tik tada, kai matys, kad finansų rinkos dalyviai yra pasiruošę tokiam sprendimui. SEB ekonomistai prognozuoja, kad FED kels bazinę palūkanų normą šiemet du kartus, o gruodį nuspręs pradėti mažinti centrinio banko obligacijų portfelį.

SEB analitikai peržvelgė JAV ekonomikos ciklus po Antrojo pasaulinio karo ir nustatė, kad dabartinis JAV ekonomikos augimas jau yra trečias pagal trukmę. Ilgiausiai JAV ekonomika augo nuo 1991 iki 2001 metų, tad jeigu dabartinė ūkio plėtra tęstųsi ir po 2019 metų, ji būtų rekordinė.

Žinoma, vien plėtros trukmė pati savaime nesukelia ekonomikos nuosmukio, tačiau natūralu, kad centriniai bankai, valdžios atstovai, ekonomistai vis labiau vertins galimą įvairių rinkų perkaitimą, kuris anksčiau sukeldavo krizes.

Žinoma, JAV ekonomikos ciklas skiriasi nuo ES, kurioje ciklas kol kas atsilieka keleriais metais, bet JAV ekonomika yra didžiausia pasaulyje, todėl staigūs pokyčiai joje turėtų didelę įtaką visam pasauliui.

Lietuvos verslas sėkmingai naudojasi spartesne euro zonos ekonomikos plėtra. Dėl didesnio eksporto ir investicijų Lietuvos ekonomika šiemet turėtų augti 3,2 procento. Dar sparčiau šiemet ir kitąmet augs Latvijos ekonomika – norint pagerinti šalies konkurencingumą ir sumažinti mokesčių naštą, ten planuojama mokesčių reforma.

Todėl neturime vien tik džiaugtis dabartine pagyvėjusia ekonomika, kurią paskatino išorės veiksniai – reikia imtis ryžtingesnės, ne kuklesnės, negu kitose Baltijos šalyse pertvarkos mokesčių, švietimo ir kitose srityse.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Boso valanda su S. Jovaišu”: oro uostų generalinis direktorius G. Almantas apie procesų vadybą valstybinėje įmonėje

Rugpjūčio 17 d. vidurnaktis – data, kuomet, kaip teigiama Lietuvos oro uostų pranešime, visi...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

„Facebook“ ir „Google“ apgaule įtariamą E. Rimašauską išsigabeno JAV pareigūnai (39)

Lietuvos pilietis Evaldas Rimašauskas, kaltinamas per suklastotus elektroninius laiškus iš JAV...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (337)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

„Alibaba“ pajamos antrąjį ketvirtį augo 56 proc.

Kinijos elektroninės prekybos milžinas „ Alibaba “ ketvirtadienį pranešė apie Volstrito...

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: mažiausiai 13 žuvo sunkvežimiui įsirėžus į minią, praneša apie įkaitų dramą nuolat pildoma (292)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis suimtas (29)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (2)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (3)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

V. Adamkus: mes buvome matomi, o dabar tos lyderystės nebejaučiu (148)

Tarpusavio ginčai, smulkių, nereikšmingų skirtumų pabrėžimas, vienybės ir lyderystės stoka....

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius (30)

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (112)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (337)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Kelionė po Lenkijos pilis, kuriose buvo rezgami planai prieš Lietuvos kunigaikščius (6)

Kas gali būtų romantiškiau už pilis ? Ir kas gali būti įdomiau už kryžiuočių pilis? Pilis,...