Rusijos bankai intensyviai ieško veiksmingiausių būdų, kaip savo veikloje pritaikyti islamiškuosius finansavimo principus – esą tokia nauja strategija vietos verslams atvertų daugiau finansavimo galimybių. Ekspertai nuogąstauja, kad naujiems ambicingiems planams pagalių į ratus gali pakišti dėl krizės Ukrainoje šaliai Vakarų pritaikytos sankcijos ir veiksmingos priežiūros sistemos trūkumas, skelbia themoscowtimes.com.
© RIA/Scanpix

Islamiškasis Rusijos bankininkystės sektorius dar tik žengia pirmuosius žingsnius, tačiau apie 20 mln. šalyje gyvenančių musulmonų vertinami kaip potencialus finansų šaltinis – kaip ir turtingi islamiškieji fondai užsienyje. Už Rusijos ribų ši strategija jau pasiteisino.

Per pastaruosius kelerius metus vadinamasis islamiškasis finansavimas tapo ne vienos valstybės ir verslo pinigų šaltiniu. Praeitais metais net ir su islamu nieko bendro neturinčios valstybės, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė ir Pietų Afrikos Respublika, išplatino pirmąsias islamiškųjų vertybinių popierių sukuk emisijas.

Dėl Rusijos paramos Ukrainoje veikiantiems separatistams Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos yra pasišovusius užtvenkti šalies bendrovių finansavimo šaltinius iš užsienio. Artimųjų Rytų ir pietryčių Azijos bankai taip pat labai nenorėtų įsipainioti į sankcijų voratinklį.

Dėl šios priežasties nemažai Rusijos bankų bando savarankiškai perprasti islamiškosios bankininkystės principus ir išmokti juos veiksmingai taikyti.

Rusijos bankas „Vnešekonombank“ (pats tapęs sankcijų taikiniu), siekdamas minėtojo tikslo, pagalbos kreipiasi į bendroves iš Artimųjų Rytų, teigia atstovas, kuris tikslių minėtųjų institucijų pavadinimų pateikti nepanoro.

„Vnešekonombank“ sau išsikėlė tikslą diversifikuoti įvairių projektų finansavimo instrumentus ir kaip vieną iš variantų svarsto islamiškųjų finansavimo priemonių pritaikymą“, – teigia atstovas.

Antrasis pagal dydį skolintojas Rusijoje ir dar vienas potencialus sankcijų taikinys – „VTB bank“ – šiuo metu kaip tik analizuoja sukuk vertybinių popierių pliusus bei minusus, nors klausimas, kaip vyktų tokių sandorių apskaita ir kontrolė, lieka neaiškus, į „Reuters“ pateiktus klausimus atsakė banko atstovai.

„Nepaisant to, tai šiuo metu aktualus klausimas, ypač atsižvelgiant augantį susidomėjimą Azijos rinkose“, – teigia atstovai.

Gruodį tokių finansinių institucijų kaip „Maskovskyij Industrialyj Bank“, VEB, „SME Bank“ ir Rusijos tiesioginių investicijų fondo atstovai vyko į komandiruotę Persijos įlankos regione, kur intensyviai domėjosi islamiškaisiais finansų valdymo modeliais.

Tą patį mėnesį Nacionalinė Rusijos reitingų agentūra pasirašė susitarimą su Bahreine veikiančia Islamiškąja tarptautine reitingų agentūra ir sutarė kartu reitinguoti islamiškuosius finansinius instrumentus.

Šis susitarimas leis šariato paisančiais reitingais vertinti valstybės skolą ir islamiškąsias finansines institucijas, teigiama Rusijos agentūros pranešime. Seniau tokiais reitingais jau buvo įvertintos kelios bendrovės – nuo islamiškosios Dagestane veikiančios nuomos bendrovės iki žuvų odos perdirbėjų Ingušijoje.

Reguliavimas

Faktas, kad Rusijoje trūksta veiksmingos islamiškojo finansavimo priežiūros sistemos, gali tapti nemenka kliūtimi. Tiek vertybinių popierių leidėjai, tiek investuotojai, siekdami sumažinti riziką ir išlaidas, visada kliaujasi aiškiomis taisyklėmis ir nuostatomis.

Spalį Rusijos bankų asociacija paprašė Rusijos centrinio banko pagalbos kuriant islamiškąją finansavimo sistemą – pateikė siūlymą priimti specialų įstatymą.

Rusijos centrinis bankas ir toliau analizuoja būdus, kaip reguliuoti islamiškuosius finansavimo modelius, tačiau progresas menkas, dar praeitą savaitę sakė minėtojo banko atstovas ir pridūrė, kad pasakyti, kada bus parengtos naujos taisyklės, praktiškai neįmanoma.

Rusijos centrinis bankas patirties galėtų pasisemti iš tokių buvusių sovietinių respublikų kaip Azerbaidžanas, Kirgizija ir Kazachstanas – visos jos šiuo metu kaip tik rengia naujas islamiškosios bankininkystės reguliavimo taisykles.

Net ir neturint veiksmingos priežiūros ir kontrolės sistemos, Rusijos bankininkystės sektoriuje vyksta nedideli islamiškojo finansavimo instrumentų sandoriai. Kazanėje veikiantis „AK BARS Bank“ (vertinant pagal turtą, 18-asis pagal dydį Rusijos bankas) nuo 2011 metų iš dviejų islamiškųjų sindikuotų paskolų surinko 160 mln. dolerių (141 mln. Eur) ir šiuo metu yra pasirengęs trečią kartą pasinaudoti rinkos galimybėmis.

„Ir toliau dirbsime šia linkme, ir toliau diversifikuosime savo finansavimą“, – pareiškė „AK BARS Bank“ atstovė Elina Chairulina.

Anot E. Chairulinos, vietos ar regiono valdžiai, norint paskatinti tokiu pačiu pavyzdžiu pasekti ir Rusijos bendroves, gali tekti išplatinti sukuk vertybinių popierių. „Tiesą sakant, sukuk vertybiniai popieriai gali būti neblogas pasirinkimas Rusijos bendrovėms, nes jos prieš akis matys pavyzdį valstybės ar regiono lygmenyje“, – tvirtina E. Chairulina.

Didžiausias Azerbaidžiano bankas planuoja įkurti savarankišką islamiškosios bankininkystės padalinį, kuris vykdys veiklą visame regione – įskaitant ir per savo filialą Rusijoje.

Deja, jau buvo ir nepasisekusių bandymų. Tatarstano respublikoje buvo planuojama sukuk emisija, dar 2011 metais, tačiau sumanymas taip ir nevirto realybe.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vartojimo kredito gavėjų birželį sumažėjo beveik 100 tūkst. (1)

Birželio pabaigoje vartojimo kreditų davėjų paslaugomis naudojosi apie 440 tūkst. gyventojų -...

„Orakulas“ prijungiamas prie „Olympic Casino Group Baltija" (2)

Didžiausio Baltijos šalyse azartinių lošimų organizatoriaus „Olympic Entertainment Group“...

„PricewaterhouseCoopers“ už klaidingą auditą Britanijoje gavo rekordinę baudą

Britanijos finansinio atskaitingumo taryba (FRC) skyrė didžiausią kada nors finansų rinkos...

Finansų viceministre paskirta M. Tuskienė (2)

Darbą finansų ministro Viliaus Šapokos komandoje pradeda viceministrė Miglė Tuskienė ,...

Pirmo pusmečio valstybės biudžeto pajamos didesnės nei planuota (11)

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, šių metų sausį-liepą valstybės biudžetas ir...

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (15)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (586)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (17)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (26)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (116)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (49)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (13)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...