Rubliu niekas netiki, o jis stiprėja

Prognozės, jog rublis keletą mėnesių gali išlikti bent jau stabilus, dar visai neseniai buvo laikomos absurdiškomis, net ir pačioje Rusijoje.
Ir profesionalūs spekuliantai Rusijos valiutų rinkoje, ir eiliniai pensininkai tvirtai vadovavosi ir iki šiol vadovaujasi aiškia aksioma: lėšas kur kas patikimiau laikyti žalsvomis kupiūromis su žymių JAV veikėjų portretais, nei Rusijos centrinio banko išleistais banknotais.

Daugumos Rusijos gyventojų pasitikėjimas nacionaline valiuta išgaravo dar per pirmuosius metus po Sovietų Sąjungos žlugimo, o antrąjį 1998-ųjų pusmetį, šalį užgriuvus finansų krizei, ką tik trijų nulių netekęs rublis dar kartą patvirtino "medinuko" reputaciją.

Panašu, jog rublio stiprumu ne itin tiki ir pats centrinio Rusijos banko vadovas Viktoras Geraščenka, bene kiekvieną savo pasisakymą užbaigdamas tokia ar panašia fraze: "Rublis išlieka stabilus, dolerio ir rublio santykis šiemet neturėtų viršyti biudžeto įstatyme numatytos ribos, jei neįvyks ko nors nepaprasto".

Tai, kas per pastaruosius keturis mėnesius vyksta Rusijos valiutų rinkoje, labiausiai panašu į paradoksą: rublis stiprėja, šalies oficialiųjų tarptautinių atsargų vertė per savaitę priauga šimtus milijonų JAV dolerių, nors Rusija nepriekaištingai atsiskaitinėja su užsienio kreditoriais ir iš jų nesiskolina jau beveik metus.

Pirmąjį šių metų ketvirtį Rusija užsienio kreditoriams išmokėjo beveik 3 mlrd. JAV dolerių, balandį - dar maždaug trečdalį tiek, centrinio banko aukso ir užsienio valiutos atsargų vertė per keturis mėnesius padidėjo beveik 5 mlrd. JAV dolerių ir viršijo 17 mlrd. dolerių.

Pastarosiomis savaitėmis Rusijos centrinis bankas šalies valiutų rinkoje per savaitę nuperka iki 700 mln. JAV dolerių. Tuo tarpu rubliui tai nė motais - jo kursas pastaruoju metu nors ir lėtai, bet užtikrintai didėja, ir dabar yra net kiek aukštesnis nei metų pradžioje.

Pasak rinkos apžvalgininkų, teigti, jog rublio vertė auga dirbtinai, būtų melas. Centrinis bankas, aktyviai supirkdamas šalies eksportuotojų pajamas laisvai konvertuojama valiuta, priverstas ne saugoti nacionalinę valiutą, kurios kiekis apyvartoje sparčiai auga, nuo nuvertėjimo, o stabdyti jos kurso augimą.

Didžiųjų Maskvos komercinių bankų analitikų vertinimu, jei centrinis bankas pasitrauktų iš valiutų rinkos, rublio kursas it spyruoklė pakiltų maždaug 10 proc. iki 25-26 rublių už JAV dolerį. Kita vertus, tai sumažintų vietos gamintojų produkcijos konkurencingumą bei atvertų duris importo antplūdžiui.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Kanada nutraukia CETA derybas su Valonija (26)

Laisvosios prekybos susitarimui tarp Europos Sąjungos (ES) ir Kanados (CETA) iškilo pavojus, praneša agentūra „Reuters“.

Nesuradusi partnerių, „Twitter“ kapanosis pati (2)

Potencialiems partneriams nesusidomėjus, „Twitter“ gali tekti rinktis rizikingą kelią: pradėti restruktūrizaciją ir atleisti dalį savo 4 tūkst. darbuotojų, praneša „Reuters“.

Pernai mažiausias biudžeto deficitas ES užregistruotas Lietuvoje (27)

Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, 2015 metais, palyginti su 2014 metais ir atsižvelgus į sezono svyravimus, euro zonos valstybių narių vyriausybių biudžeto deficito ir šalių bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis sumažėjo nuo 2,6 iki 2,1 procento.

„Coca-Cola“ atleidžiamiems darbuotojams jau plaukia pasiūlymai (100)

Alytuje uždaromos „Coca-Cola“ gamyklos darbuotojams darbo atsirastų, tik abejojama, ar siūlomos darbo vietos jiems bus patrauklios.

Neturintiems namų – naujas projektas (70)

Iš Šilutės pl. 8 esančių nakvynės namų čia pernakvoti ateinantys benamiai per dvejus metus bus iškraustyti į Dubysos gatvę.