R.Šarkinas: bankų paskolos turėtų pigti

"Yra visos sąlygos, kad palūkanų normos mažėtų. Turėtume prisiminti, kad iš tiesų pas mus nėra infliacijos. Manau, kad metų pabaigoje paskolų palūkanų normos sumažės iki 10 procentų", sakė R. Šarkinas.

Balandį visų nuo vieno mėnesio iki daugiau nei penkerių metų trukmės bankų paskolų litais vidutinė palūkanų norma buvo 12,80 proc., o paskolų užsienio valiutomis - 11,29 procento.

Pasak R. Šarkino, centrinis bankas negali turėti tiesioginės įtakos paskolų palūkanų normoms, tačiau tai, kad pinigų atsargos bankuose didėja, o Vyriausybės vertybinių popierių aukcionų apimtys sumažintos, rodo, kad palūkanų normos mažės.

"Manau, kad šiais metais priimsime sprendimą privalomąsias atsargas sumažinti iki 8 procentų", sakė centrinio banko vadovas. Kiek anksčiau bankas teigė, kad pirmąjį pusmetį tai nebus padaryta.

Šiuo metu Lietuvos komerciniai bankai 10 proc. lėšų nuo įsipareigojimų indėlininkams vertės turi saugoti centriniame banke.

Lietuvoje galioja valiutų valdybos modelis, centriniam bankui neleidžiantis vykdyti daugelio kitiems centriniams bankams įprastų funkcijų. Privalomųjų rezervų sumažinimas yra vienas iš nedaugelio būdų, kuriais centrinis bankas gali veikti pinigų rinką.

Sumažinus privalomąsias atsargas, išaugtų komercinių bankų pelnas, nes už centriniame banke saugomas lėšas palūkanos nėra mokamos. Atsirastų daugiau lėšų skolinimui, o tai, sumažėjus palūkanų normoms ir padidėjus galimybei pasiskolinti, išeitų į naudą visai ekonomikai.

R. Šarkinas pridūrė, kad Lietuvos ekonomikos atsigavimas grindžiamas eksporto augimu tiek į Rytus, tiek į Vakarus, todėl logiška būtų tikėtis, kad pernai 4,1 proc. smukusi ekonomika šiemet išaugs daugiau nei 2 procentais.

Optimistinė oficiali Lietuvos BVP augimo šiais metais prognozė yra 2 procentai.

Centrinio banko vadovas taip pat prognozavo, kad einamosios sąskaitos deficitas turėtų sumažėti nuo 11,2 proc. BVP 1999-aisiais iki maždaug 8 proc. šiais metais.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Per tris mėnesius po „Brexit“ Didžiosios Britanijos ekonomika augo kiek greičau, nei tikėtasi

Per tris mėnesius po „Brexit“ balsavimo Didžiosios Britanijos ekonomika augo greičiau nei tikėtasi, rodo oficiali statistika, praneša BBC.

ES ir Kanados viršūnių susitikimas dėl laisvosios prekybos atšaukiamas (1)

Europos Sąjunga ir Kanada atšaukė planus ketvirtadienį Briuselyje surengti viršūnių susitikimą, nes Belgija paprašė daugiau laiko, kad galėtų pritarti istorinei transatlantinei laisvosios prekybos sutarčiai, pranešė vienas šaltinis Europoje.

Lobistas L. Sesickas turės deklaruoti savo veiklą su lošimų ir vartojimo kreditų asociacijomis (1)

Lobistas, advokatų kontoros „Glimstedt“ partneris Linas Sesickas turės deklaruoti savo veiklą, atstovaujant Nacionalinės lošimų ir žaidimų verslo asociacijos (NLŽVA) bei Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos (LSVKA) interesams.

Kanados premjeras atšaukė kelionę į Briuselį (1)

Paskutinę minutę žlugo ketvirtadienį numatytas Europos Sąjungos (ES) ir Kanados viršūnių susitikimas. Kanados vyriausybinė delegacija trečiadienio vakarą (vietos laiku) atšaukė savo kelionę į Briuselį, praneša agentūra dpa.

„Deutsche Bank“ pranešė apie netikėtą pelną (2)

Vokietijos bankas „Deutsche Bank“ pranešė apie trečiąjį ketvirtį išaugusį pelną, praneša BBC.