2013-ieji Lietuvos ekonomikai buvo geri. Skaičiuojama, kad pernai šalies bendrasis vidaus produktas augo 3,4 proc., pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką. Ketvirtadienį Lietuvos statistikos departamentas paskelbė pagrindinius šalies ekonominius ir socialinius rodiklius.
© DELFI / Audrius Solominas

Skaičiuojama, kad pernai šalies bendrasis vidaus produktas augo 119,3 mlrd. Lt, tai sudarė 3,4 proc. metinį augimą įvertinus sezoniškumą.

Paskutinį 2013 m. ketvirtį BVP sudarė 30,4 mlrd. Lt ir pašalinus sezoniškumą metinis augimas sudarė 3,3 proc. Pernai IV ketvirtį, palyginti su III BVP padidėjo 1,2 proc., neįskaitant sezoniškumo.

Tai lėmė geri statybos sektoriaus, apdirbamosios gamybos ir vidaus vartojimo rezultatai, augimą pristabdė žemės ūkio sektorius.

"2013 m. jau aplenkė 2007 m. lygį vienu procentu, - pasidžiaugė Lietuvos statistikos departamento generalinė direktorė Vilija Lapėnienė. - Pramonės sektorius išlieka vienu iš pagrindinių šalies ūkio variklių, pramonė kuria didžiausią pridėtinę vertę, užtikrina eksporto ir importo augimą, taip pat paslaugų sektoriaus plėtrą."

Vidutinis darbo užmokestis pernai augo: neatskaičius mokesčius per metus jis padidėjo 5 proc., iki  2230 Lt, atskaičius mokesčius vidutinė alga didėjo 4,7 proc., iki 1729 Lt. Realusis darbo užmokesti augo dar lėčiau: per metus jis padidėjo 3,7 proc.

Pernai viena pagrindinių statistikų žinių buvo, jog 2012 m. realusis darbo užmokestis didėjo kur kas lėčiau nei darbo našumas.

2013 m. situacija pasikeitė: darbo našumas augo 3,1 proc., kai realusis darbo užmokestis didėjo 3,7 proc. Visgi, statistikai komentuoja, jog darbo našumo lygis dar neatitinka mokamų atlyginimų ir pernai, nors realusis atlyginimai didėjo, jiems dar yra vietos augti.

Darbo našumas neatitinka mokamų atlyginimų
Darbo našumas neatitinka mokamų atlyginimų
© Bendrovės nuotr.

Kam algos augo sparčiausiai?

Didžiausią darbo užmokestį neatskaičius mokesčių gavo finansų ir draudimo įmonių darbuotojai – apie 4200 litų, informacijos ir ryšių – apie 3600 litų, ir elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo įmonių darbuotojai – apie 3160 litų.

Mažiausiai uždirbo apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų įmonių darbuotojai – apie 1350 litų, meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo veiklos – apie 1700 litų, administracinės ir aptarnavimo veiklos, kitos aptarnavimo veiklos – apie 1860 litų, bei žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės įmonių darbuotojai – apie 1900 litų.

Išankstiniais vertinimais, 2013 m. spalį, ketvirtadalis visų šalies ūkio darbuotojų uždirbo 1096 litus ir mažiau, kiti 25 procentai darbuotojų gavo nuo 1097 iki 1638 litų, kitas ketvirtadalis darbuotojų uždirbo nuo 1639 iki 2612 litų, o likęs ketvirtadalis − daugiau nei 2613 litų. Daugiau nei 20 000 litų darbo užmokestį pernai spalį gavo 761 darbuotojas, t.y. 4-iais darbuotojais mažiau nei 2012 m..

Darbo užmokestis didėjo visoms darbuotojų grupėms – ir daugiau uždirbantiems, ir mažesnį.

Įmonių pelnas didėjo

Lietuvos įmonės per devynis 2013 m. mėnesius uždirbo 7,8 mlrd. litų ikimokestinio pelno – 4 proc. daugiau negu per atitinkamą 2012 m. laikotarpį. Statybos įmonių pelnas padidėjo 80 procentų, energetikos – 53 procentais, prekybos – 21 procentu.

Tačiau smukus rafinuotų naftos produktų gamybos įmonių pelnui, 21 procentu sumažėjo apdirbamosios gamybos ir kasybos įmonių pelnas.

Vidutinis įmonių pelningumas siekė 4,1 procento ir, palyginti su 2012 m. atitinkamu laikotarpiu, išliko nepakitęs.

Mažėjo gyventojų

Išankstiniais duomenimis, Lietuvoje 2013 m. pabaigoje gyveno 2,944 mln. gyventojų, 0,9 proc. mažiau negu 2012 m. pabaigoje. Gyventojų skaičius mažėjo dėl dviejų priežasčių: daugiau žmonių emigravo negu imigravo, taip pat mirė daugiau žmonių negu gimė kūdikių.

"Tai prilygsta Utenos miestui", - sumažėjusį gyventojų skaičių komentavo V. Lapėnienė.

2013 m., palyginti su 2012 m., sumažėjo emigrantų ir padidėjo į Lietuvą grįžusių šalies piliečių.

Iš Lietuvos 2013 m. savo išvykimą deklaravo 40,4 tūkst. emigrantų, tai - 1,7 proc. mažiau nei prieš metus. Pastaruosius dvejus metus 1 tūkst. gyventojų teko 13,7 emigranto.

Į Lietuvą 2013 m. imigravo 23,7 tūkst. žmonių, iš jų 20,5 tūkst. (86,9 proc.) buvo į Lietuvą gyventi grįžę Lietuvos piliečiai. Palyginti su 2012 m., jų skaičius padidėjo 3,2 tūkst., arba 18,3 procento.

2013 m., palyginti su 2012 m., 1,3 proc. padidėjo užimtų gyventojų, 12,4 proc. sumažėjo bedarbių.

2013 m. nedarbo lygis šalyje sudarė 11,8 procento ir buvo 1,6 procentinio punkto mažesnis nei prieš metus. Ilgalaikio nedarbo lygis 2013 m. sudarė 5,2 procento ir buvo 1,4 procentinio punkto mažesnis nei 2012 m.

Pusė gyventojų pagerėjimo nepajuto

2013 m. kainos padidėjo 0,4 proc. ir vidutinė metinė infliacija sudarė 1,2 procento ir buvo 2 procentiniais punktais mažesnė nei 2012 m. ir, išankstiniais duomenimis, 0,3 procentinio punkto mažesnė nei ES 2013 m. vidutinė metinė infliacija.

Per 2013 m. vartojimo prekės pabrango 0,2 procento, paslaugos – 1 procentu. Pastebima energetinių prekių kainų mažėjimo tendencija.

"Mažėjanti infliacija, didėjantis darbo užmokestis sukėlė daugiau optimizmo gyventojams, - sakė V. Lapėnienė. - Padidėjęs darbo užmokestis didino vartojimą."

Šalies ekonomikos pokyčius per praėjusius metus gyventojai vertino geriau nei 2012 m. pabaigoje.

"Ženklaus gyvenimo pagerėjimo dar nepajuto pusė gyventojų, kurie teigė, kad išleidžia viską, ką gauna, kas dešimtas gyventojas turi leisti santaupas ir skolintis", - apgailestavo ji.

Visgi, trečdalis gyventojų tikisi, kad artimiausiu metu situacija pagerės.

Importas augo sparčiau nei eksportas

Išankstiniais duomenimis, 2013 m. prekių eksportas sudarė 84,8 mlrd. litų, importas – 91,7 mlrd. litų. Palyginti su 2012 m., eksportas padidėjo 6,5 proc., importas – 6,8 proc.

Svarbiausi užsienio prekybos partneriai 2013 m. sausio–lapkričio mėnesiais buvo Rusija, Vokietija, Lenkija, Latvija, Estija, Nyderlandai, Baltarusija ir Jungtinė Karalystė. Lietuviškos kilmės prekių daugiausia eksportuota į Vokietiją, Estiją, Latviją ir Jungtinę Karalystę.

Lietuviškos kilmės prekių eksportas, palyginti su 2012 m. sausio–lapkričio mėn., padidėjo 2,9 procento ir sudarė 60,5 procento bendro Lietuvos eksporto. Didžiausią dalį lietuviškos kilmės prekių eksporto sudarė naftos produktai, tačiau augo ir Lietuvoje pagamintų baldų, plastikų ir jų gaminių, medienos ir medienos gaminių, pieno produktų, javų eksportas.

Daugiausia į Lietuvą importuota prekių iš Rusijos, Vokietijos, Lenkijos ir Latvijos.

Europos statistikos biuras "Eurostat" šiemet Lietuvos BVP prognozuoja 3,6 proc. augimą, o Finansų ministerija - 3,4 proc. augimą, o Lietuvos bankas - 3,5 proc. augimą.

Liūdino trečiojo ketvirčio rezultatai

DELFI primena, jog įvertinęs 2013 m. III ketv. rezultatus, finansų ministras Rimantas Šadžius sakė, jog kol kas Lietuvos ekonomika neauga taip sparčiai kaip norėtųsi, o dėl trečiojo ketvirčio rezultatų koreguotos šalies augimo prognozes.

Dėl 2013 m. metų III ketv. rezultatų Finansų ministerija sumažino metų augimo prognozę 0,5 proc. punkto nuo 3,7 proc. iki 3,2 proc. Koreguotos ir infliacijos prognozės: 2013 metais numatyta 1,3 proc. vidutinė metinė infliacija gruodį. Tačiau pablogintos prognozės esminės įtakos prognozuojamam šalies ekonomikos augimui kitąmet neturės, tuomet komentavo R. Šadžius.

Prieš metus skaičiuota, kad 2012 m. šalies bendrasis vidaus produktas siekė 112,411 mlrd. litų to meto kainomis ir per metus realus BVP pokytis sudarė 3,6 proc.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Loterijų asociacija: nauji reikalavimai gali užkirsti kelią Lietuvoje rengti loterijas „Eurojackpot“ ir „Vikinglotto“ (48)

Nauji reikalavimai loterijų organizatoriams, kuriais siekiama mažinti loterijų prieinamumą ir...

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (13)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (10)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (29)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (339)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...