SEB banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos sukurtame „politikų nuoširdumo indekse“, kuriame lyginami neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) ir minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA), Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis įžvelgė netikslumų.
Raimondas Kuodis ir Gitanas Nausėda
© DELFI

G. Nausėdos indekse NPD ir MMA lyginami dėl to, kad pirmasis kainuoja valstybės biudžetui, o antrasis – verslui. Ekonomisto teigimu, jei politikai deklaruoja, kad siekia didinti gyventojų atlyginimus, galėtų tai užkrauti ne tik ant darbdavių pečių, bet ir patys prie to prisidėti, o NPD ir MMA santykis atspindi jų nuoširdumą.

Tačiau R. Kuodis tokiame G. Nausėdos samprotavime įžvelgė problemų ir studentams skirtoje interneto svetainėje patalpino trumpą pristatymą, kuriame paaiškina, kodėl nėra taip blogai, kaip parodyta minėtame indekse ir kodėl į MMA kėlimą reiktų žiūrėti plačiau.

Keičia galutinę išvadą?

Pirmoji R. Kuodžio pastaba – dėl G. Nausėdos NPD skaičiavimo. SEB vyriausiasis ekonomistas 2009–2015 metų NPD apskaičiavo pagal vidutinį darbo užmokestį (VDU) prieš mokesčius, tačiau R. Kuodis aiškina, kad tam nebuvo jokio reikalo.

Jis primena, kad nuo 2009 metų pradžios NPD tapo diferencijuotas pagal pajamas, palaipsniui mažinant NPD daugiau uždirbantiems, ir taip gyventojų pajamų mokestį padarant labiau progresiniu.

„Iki tol NPD buvo vienodas tiek MMA, tiek VDU. Tačiau nuo 2009 metų pradžios buvo įgyvendinta reforma. Tiems, kas gauna VDU NPD mažėja, kol išvis išnyksta ties 3200 litų, o tiems, kas gauna MMA – ne. Taip pinigai iš daugiau uždirbančių permetami mažiau uždirbantiems. Taigi tas santykis išties pagerėjo ir NPD padidėjo tiems, kas gauna MMA“, – sakė jis.

R. Kuodis pabrėžė, kad NPD nuo MMA galima apskaičiuoti, o G. Nausėdos apytikslis skaičiavimas iš esmės keičia jo galutinę išvadą.

„Nuo 2009 metų pradžios tikrasis „nuoširdumo indeksas“ pagerėjo, o ne pablogėjo, nes NPD nuo MMA buvo padidintas. „Pablogėjimas“ įvyko dėl to, kad NPD diferencijavimas sumažino NPD nuo VDU“, – teigia R. Kuodis.

R. Kuodžio grafikas
R. Kuodžio grafikas

Tačiau G. Nausėda su šia pastaba nesutiko ir aiškino, kad lyginimas su NPD nuo VDU pasirinktas dėl to, kad yra pusiaukelėje tarp MMA ir pajamų dydžio, kurį pasiekus NPD nustojamas taikyti, esantis rodiklis.

„Bet kokį kitą rodiklį būtų buvę sunku pagrįsti arba jis būtų buvęs labai dirbtinis (aritmetinis MMA ir maksimalaus pajamų dydžio, iki kurio taikomas NPD, vidurkis) bei sunkiai suvokiamas. Nors du laikotarpiai (2003–2008 metai ir 2009–2015 metai) vis tiek nėra tiesiogiai tarpusavyje palyginami, galima nesunkiai padaryti išvadą, kad politikų nuoširdumo indeksas turėjo tendenciją mažėti ir pirmuoju, ir antruoju laikotarpiu atskirai paėmus“, – sakė G. Nausėda.

Pašnekovas sakė, kad jo sukurtas indeksas tikrai gerai atspindi politikų elgsenos pokyčius ir ketina jį toliau skaičiuoti.

MMA ir vartojimas

Antroji R. Kuodžio pastaba susijusi su MMA kėlimu. Jis aiškina, kad verslas dažnai nesupranta, kad tai jam bendrąja prasme yra naudinga, nes galvoja per daug siaurai, t. y. tik apie savo patiriamas papildomas sąnaudas.

Didesnis MMA kelia bendrąją paklausą, nes mažiausiai uždirbantys žmonės yra linkę išleisti visą atlyginimą ir tada, kai jis šiek tiek padidėja.

„Tai akivaizdu dar nuo 1939 metais parašytų Michalo Kaleckio, kuris yra vienas didžiausių pasaulio ekonomistų, nors ir mažai kas apie jį girdėjęs, tekstų. Jis dar prieš Johną Maynardą Keynesą parašė tą patį, tik lenkiškai. Išvada logiška, kuri atitinka ir realybę. MMA didinimai ekonomikos nesugriovė, netgi priešingai. Vidaus rinka šiandien yra gerokai pagyvėjusi ir netgi tapo ekonomikos augimo varikliu pastaraisiais metais“, – kalbėjo R. Kuodis.

Jis taip pat sakė, kad žiūrėti daugiau nei vieną žingsnį į priekį yra labai sudėtingas užsiėmimas.

„Visi žiūri iš siauros perspektyvos – konkrečiai įmonei MMA padidinimas gali būti skausmingas, bet nesuvokiama, kad tas MMA bus išleistas tos pačios ar kitos įmonės gaminamoms prekėms. Pavyzdžiui, dar Henry Fordas tai suprato: kad padori alga yra kelias į jo paties sėkmę ir didesnius pelnus, o ne atvirkščiai“, – sakė R. Kuodis.

G. Nausėda, savo ruožtu, teigė, kad lygiai tą patį galima pasakyti ir apie NPD, nes jis dabartinėje sistemoje jis irgi yra naudingiausias mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms ir duoda didžiausią naudą vidaus vartojimo prasme.

„Kai žmogus gauna daug pinigų, kiekvieną papildomą eurą gali nukreipti į santaupas ir dėl to jokio vidaus rinkos pagyvėjimo negausime. Šiuo atveju ir viena ir kita priemonė duoda tą patį rezultatą“, – sakė jis.

Tačiau G. Nausėda aiškino, kad MMA yra kaštų elementas, o jie kartais tampa labai svarbūs, kuomet darbdavys svarsto atleisti darbuotoją ar ne.

„Jeigu kaštai yra per dideli, viskas gali baigtis liūdnai. Nebus visai jokio vidaus rinkos pagyvėjimo, nes žmogus bus atleistas ir vietoje atlyginimo gaus pašalpą. Tuo metu NPD savotiškai apgina dirbantįjį, kadangi sumažina mokesčių naštą darbdaviui ir padaro darbuotoją šiek tiek pigesniu. Taip valstybė sumažina darbuotojo riziką keliant MMA būti atleistam“, – sakė ekonomistas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (11)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (50)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (31)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (19)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (28)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (85)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1119)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (52)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (64)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...