Privatizavimo politika ir kapitalo koncentracija žlugdo akcijų rinką

"Pirmasis privatizavimo etapas padėjo pamatus kapitalo rinkos formavimuisi, o antrasis, dabar vykstantis privatizavimo etapas, galima sakyti, papjovė šalies akcijų rinką", sakė Nacionalinės vertybinių popierių biržos (NVPB) prezidentas Rimantas Busila.

Pasak jo, dabartinė Vyriausybės ir Valstybės turto fondo vykdoma didžiųjų šalies įmonių privatizavimo politika, kurios pagrindinis akcentas yra surasti strateginį investuotoją, populiariausias šalies įmones išstumia iš NVPB.

"Strateginiai investuotojai įmones perka tam, kad jas valdytų, o ne tam, kad jų akcijas paleistų į rinką", sakė NVPB prezidentas.

Jo teigimu, šiuos procesus akivaizdžiai demonstruoja įmonių "Medienos plaušas", "Baltijos laivų statykla", Klaipėdos "Švyturys", "Utenos gėrimai", kurioms gresia delistingavimas, pardavimas strateginiams investuotojams.

"Rinką ištiko gili koma, kurią įveikti galimybių labai nedaug. Gyvybę palaiko tik besibaigiantis akcijų paketų supirkimas, kuriam pasibaigus mes išvysime tikrąjį padėties veidą", tvirtino finansų maklerio įmonės "Finansų spektras" vadovas Ramūnas Valančiauskas.

Vertybinių popierių komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys teigė, jog pernai komisija gavo daugiau kaip 800 pranešimų apie akcijų paketo įsigijimą. Anot jo, vidutiniškai po 2/3 akcijų tų bendrovių, kurios įtrauktos į NVPB Oficialųjį bei Einamąjį sąrašus, kontroliuoja 2,6 investuotojo.

Pasak R. Valančiausko, Lietuvos akcijų rinkoje nebėra į ką investuoti. Jo teigimu, populiariausios įmonės primena strateginių investuotojų valdomus "uabus", todėl potencialūs investuotojai čia nebeturi ką veikti.

"Mes paskaičiavome, kad laisvų akcijų, neskaičiuojant didesnių kaip 5 proc. akcijų paketų, rinkoje yra maždaug už 200 mln. litų. Visas jas nesunkiai galėtų supirkti vienas didesnis užsienio investicijų fonas", teigė V. Poderys.

Pasak diskusijos dalyvių, šalies akcijų rinką laidoti dar per anksti, tačiau norint ją atgaivinti reikia imtis neatidėliotinų priemonių.

"Pirmiausiai reikia keisti didžiųjų įmonių privatizavimo tvarką, strateginiams investuotojams parduodant minimalų įmonės kontrolę užtikrinantį akcijų paketą. Likusios akcijos turi būti parduodamos ne Londone ar Niujorke, o Lietuvos rinkoje", sakė A. Busila.

Lietuvos centrinio vertybinių popierių depozitoriumo prezidentas Artūras Keleras teigė, kad akcijų rinkai padėti gali ir Vyriausybės įkurta verslo skatinimo Saulėtekio komisija. Anot jo, efektyviai neišnaudojamos ir įmonių obligacijų leidimo galimybės.

Šalies akcijų atsigavimą diskusijos dalyviai siejo ir su kol kas neatsirandančiais instituciniais investuotojais.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Sąžiningas pirkėjas JAV parduotuvei grąžino rastus 10 tūkst. dolerių

Vienoje iš parduotuvių šiaurinėje Niujorko dalyje pirkinių vežimėlyje buvo rasta beveik 10 tūkstančių dolerių.

V. Vasiliauskas: euro zonos augimas – ne toks, kokio norėtųsi

Euro zona po truputį auga, nors augimas nėra toks, kokio visiems norėtųsi. Sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Pieno produktų vartotojai galės sužinoti pieno kilmę (2)

Šalies vartotojai jau nuo kitų metų sausio 1-osios galės sužinoti, iš kokioje šalyje primelžto pieno Lietuvoje pagamintus pieno produktus jie valgo.

Belgija vilkina ES ir Kanados prekybos susitarimą (1)

Vėlyvą ketvirtadienio vakarą įvykusio pasitarimo metu nebuvo prieitas susitarimas dėl Europos Sąjungos ir Kanados prekybos susitarimo, Belgijos Valonijos regionui dar kartą išsakius savo prieštaravimus, praneša BBC.

Euro vertė nukrito į žemiausią lygį nuo kovo mėnesio (16)

Euras nukrito į žemiausią lygį nuo šių metų kovo mėnesio po to, kai ketvirtadienį Mario Draghi pranešė, kad Europos Centrinio Banko (ECB) kiekybinio atpalaidavimo politika nebus „staiga“ nutraukta, praneša „Bloomberg“.