Pastaruoju metu į mūsų šalį ėmė plūsti pakuote ir forma maisto produktus primenantys kosmetikos gaminiai. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) specialistai per tris paskutinius mėnesius platintojams iš rinkos liepė pašalinti kone dešimt tokių gaminių.
Kosmetika
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Tvirtinama, kad nesaugi kosmetika į šalį patenka nelegaliai – dalis smulkiųjų verslininkų bando platinti nenotifikuotus, t. y. pagal reikalavimus neregistruotus, gaminius.

VNMPI pareigūnai pabrėžia: pagal Lietuvos Respublikoje galiojančias higienos normas kosmetika negali savo išvaizda ar pakuote būti apgaulingai panaši į maisto produktus.

Šios įstaigos Gaminių kontrolės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Elena Rinkevičienė teigia, kad Kaune būta atvejo, kai Kalėdų Senelio atnešto kosmetikos gaminio, kurio pakuotė priminė jogurto indelį, bandė ragauti vaikas.

Pasak E.Rinkevičienės, VNMPI pareigūnai nuolat tikrina prekybos vietas ir, pastebėję neleistinai atrodančius ar neleistinų cheminių medžiagų turinčius gaminius, reikalauja juos pašalinti iš rinkos. Pasak inspektorės, kiekvienoje parduotuvėje neįmanoma pastatyti tikrintojų, todėl nelegaliai platinamų produktų kartais prasprūsta.

Parduotuvės primena pirtį

Vyriausiąją valstybinę inspektorę stebina vis didėjantis gamintojų noras prisivilioti vartotojus maistą primenančiais vaizdiniais ar bandymai fasuoti, pavyzdžiui, kremą, kūno pienelį, į 125 mililitrų dydžio indelius – kaip jogurtą. Pastarųjų produktų sudėtyje, anot pašnekovės, paprastai nėra nieko kenksmingo, bet klaidinti pirkėjus draudžiama. Juk tokį indelį galima supainioti su tikru jogurtu ir dėl to nukentėti.

E.Rinkevičienė išsakė kritikos ir kosmetika prekiaujantiems prekybininkams. Specialistės tvirtinimu, mūsų šalyje yra tokių parduotuvių, į kurias užėjęs pasijunti lyg į pirtį būtum patekęs. Neabejotina, kad tokios laikymo sąlygos kosmetikos gaminiams netinkamos.

VNMPI skelbia, kad praėjusių metų pabaigoje platintojams buvo nurodyta iš rinkos pašalinti Italijoje pagamintas plaukų kaukes – „Sweet Hair Caffe Cream per Capelli Vitalizzantem“ ir „Sweet Hair Choccolate Cream“, atrodančias tarsi būtų kavos puodelis.

Rinkos ribojimo priemonės pritaikytos Baltarusijoje pagamintam plaukų šampūnui „Frutomilk“, rankų kremams „Fantasy“ ir „Chocolife“, turintiems jogurto indelį primenančią pakuotę.

Kelia pavojų sveikatai

Gruodžio mėnesį į rinką uždrausta tiekti Latvijoje pagamintus sveriamus muilus, pavadintus „Muilo tortai“. Šie gaminiai irgi neatitiko kosmetikos gaminiams keliamų reikalavimų, kai draudžiama ženklinant produktą naudoti vaizdinius, kitokius perkeltine ar panašia prasme ženklus, įteigiančius apgaulingas gaminio savybes. Savo panašumu į maisto produktus „Muilo tortai“ pripažinti kaip galintys kelti pavojų sveikatai ar gyvybei.

Šiais metais rinkoje buvo neleista platinti ir JAV pagaminto nagų lako „1-N.Y.C.“ bei nagų priežiūros priemonės „N.Y.C.“. Jų sudėtyje rasta medžiagos, kurią draudžiama naudoti kosmetikos gamyboje.

VNMPI Panevėžio skyriaus vyresnioji valstybinė inspektorė Daiva Jakubauskienė informavo, kad higienos normose pateikta net 1300 cheminių junginių, kurių negali būti kosmetikos gaminiuose. Specialistai neleistinų medžiagų sudėtyje turinčius produktus išaiškina pasinaudodami RAPEX (Europos Komisijos informacine sistema, skelbiančia pavojingus gaminius), peržiūrėdami užrašus apie produktų sudėtį ir, jei reikia, užsakydami tyrimus.

Europoje – dantų pasta ir nagų lakas

D.Jakubauskienė tikina, kad, uždraudus į rinką tiekti tam tikrus produktus, jų platintojai neignoruoja draudimo todėl, kad už jo nesilaikymą gresia po kelis tūkstančius litų siekiančios baudos. Informacija apie nesaugius gaminius skelbiama ir „Valstybės žiniose“.

Nors VNMPI pareigūnai kontroliuoja rinką, Lietuvoje, pasak pašnekovės, vis dėlto randama neleistinų platinti gaminių, tiesa, tokių nėra daug. Nors bėdos dažniausiai pridaro smulkiųjų verslininkų bandymai platinti neregistruotus produktus, kartais pasitaiko ir stambių firmų gaminių. Pernai tokių, anot inspektorės, buvo užfiksuota Kupiškyje.

Kosmetikos ženklinimui, pasak vyresniosios inspektorės, keliami gana griežti reikalavimai, tačiau dažnai pas mus prekyboje randama produktų, neturinčių lietuviško ženklinimo. Kosmetika užima 3-4 vietą tarp dažniausiai į rinką patenkančių nesaugių produktų.

D.Jakubauskienė teigia, kad nustatyti nesaugių gaminių kilmės šalies paprastai būna sudėtinga. Dažniausiai nesaugūs gaminiai atkeliauja iš Kinijos. Specialistė pabrėžia, kad Europoje dažniausiai bandoma platinti nesaugią dantų pastą ir nagų laką.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Siekiama sugrąžinti senąjį Nidos švyturio žibintą (1)

Beveik prieš metus užgesinus senąjį švytuoklinį Nidos švyturio žibintą, jo šviesos pasiilgę...

Italijoje tiriant fipronilo skandalą konfiskuota tūkstančiai kiaušinių ir vištų (5)

Italijos policija trečiadienį pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26...

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių (1)

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (4)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

Vanilės deficitas pasaulyje ir rekordinės kainos kelia grėsmę ledų gamybai (13)

Dėl vanilės pasiūlos pasaulio rinkoje deficito jos kainos rekordiškai padidėjo, dešimtis kartų...

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (147)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (56)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (20)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (8)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

O gerti kefyrą naktį – normalu? (13)

Apie naudingąsias šio gėrimo savybes daug prirašyta. Net autoritetingiausi mokslininkai šiam...

Atskleista, kaip atsirado virusai (5)

Įdomus Antarktidos mikrobas gali pateikti užuominų apie vieną iš pačių didžiausių evoliucijos...

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (22)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (134)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Ženklai, jog patys to nežinodami galite sirgti skrandžio opalige (1)

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenys rodo, kad skrandžio opa kada nors gyvenime...

Diskusijas kursto viena įtartina filmo „Valkirija“ scena: T. Cruise'as dėvi figūrą formuojančius apatinius? (7)

Tomas Cruise'as sulaukė vaiduoklių iš praeities. Socialiniame tinkle „Twitter“ gerbėjai...