Europos gyventojai nėra pavargę nuo reformų ir jas supranta, kai būna paaiškinama jų prasmė, įsitikinęs penktadienį į Lietuvą atvykstantis Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas.
Michel Sapin
© AFP/Scanpix

Interviu DELFI jis tvirtino, kad Graikijos vieta yra euro zonoje, o paklaustas apie Rusijos poveikį bendrijos ekonomikai pripažino matantis nerimo ženklų Centrinėje ir Rytų Europoje.

- Pradėjęs eiti finansų ministro pareigas žadėjote imtis griežtų ir drąsių priemonių. Kokių reformų labiausiai reikia Prancūzijos ekonomikai?

- Kai pradėjau dirbti 2012 m., Prancūzijos ekonomika kentėjo, nes trūko konkurencingumo. Ėmėmės esminių reformų, sumažinome mokesčius įmonėms iki 2 proc. nuo BVP

Per ketverius metus tai sudarys 40 mlrd. eurų. Šiuo metu jos jau susigrąžina savo pelno maržas ir galimybes investuoti. Tuo pačiu metu valstybė įgyvendina 50 mlrd. eurų vertės ekonomikos skatinimo planą, kuris turėtų baigtis 2017 metais ir paliesti visus sektorius.

Marine Le Pen
Marine Le Pen
© AFP/Scanpix

- Prancūzijoje vis labiau populiarėja Marine Le Pen vadovaujama kraštutinių dešiniųjų partija „Nacionalinis frontas“, kuri pasisako už franko sugrąžinimą, šalies pasitraukimą iš euro zonos. Ką tokios partijos laimėjimas reikštų Prancūzijai ir visai Europos Sąjungai?

- „Nacionalinio fronto“ ekonominė programa yra pilna neatitikimų. Prancūzijos ekonominių problemų sprendimas nėra užsidarymas šalies viduje, manantys kitaip nepasitiki savo šalies gebėjimais globalizacijos kontekste!

Prancūzija ir prancūzai yra akivaizdžiai prisirišę prie euro ir prie buvimo euro zonoje, kurios viena iš kūrėjų yra Prancūzija. 1993 m. pats būdamas finansų ministru dalyvavau įvedant ekiu (europinis piniginis vienetas tarptautiniams ir įmonių atsiskaitymams, kurį pakeitė euras), taip pat ir diskusijose prieš įvedant bendrąją valiutą.

- Kodėl, Jūsų nuomone, tarp rinkėjų populiarėja tokios partijos?

- Galiu konstatuoti, kad visoje Europoje yra populistinių partijų banga, kurios kaltina Europą dėl visų bėdų. Tačiau, mes, būdami atsakingi Europos politikai, taip pat turime jausti atsakomybę.

Mes negalime pamiršti, kad Europos Sąjunga, kurią mes kuriame, turi būti progreso nešėja žmonėms, priešingu atveju ji rizikuoja būti suvokiama kaip suvaržymų tinklas. Europos ekonomikos augimas pastaraisiais metais nepateisino lūkesčių. Tokios šalys kaip JAV, kurios buvo tiesiogiai labiau paliestos krizės, dažnu atveju sėkmingiau iš jos išėjo.

Europa turi parodyti, kad ji rūpinasi ekonomikos augimu, J. C. Junkerio inicijuotas investicijų planas prie to prisideda. Ši programa, pavyzdžiui, leidžia bendradarbiauti priimant sprendimus mokesčių planavimo srityje ir kovojant su mokestiniu sukčiavimu.

- Juk ir graikai, pavargę nuo griežtų taupymo priemonių, išsirinko radikalių kairiųjų Vyriausybę, kuri paskelbė galą taupymui. Kokį Graikijos likimą prognozuojate euro zonoje?

Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas
Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas
© Sipa Press/Scanpix

- Naujoji Graikijos Vyriausybė buvo išrinkta demokratiniuose rinkimuose, todėl mes negalime elgtis taip lyg niekur nieko neįvyko. Bet turi būti atsižvelgta į tai, kad būtų laikomasi anksčiau prisiimtų įsipareigojimų ir kitų euro zonos šalių prašymų.

Taigi gerbiant dvigubą teisėtumą - naujosios graikų Vyriausybės ir jos rinkėjų siekius, bet ir teisėtą Graikijos partnerių norą gerbti sutartis, kurios buvo pasiektos abipusiu sutarimu - turi būti rastas kompromisas. Graikijos ateitis yra euro zonoje.

- Kaip, Jūsų nuomone, Vyriausybė gali siekti reformų kartu nepastūmėdama žmonių į radikalų pusę?

- Greičiausiai kiekvienoje šalyje situacija yra skirtinga, tačiau kalbant bendrai, nemanau, kad europiečiai yra pavargę nuo reformų. Jie jas palaiko, kai supranta jų prasmę.

Taip yra Prancūzijoje, kur paskutiniais mėnesiais vykdėme svarbias reformas, leidžiančias kai kurių sektorių atvėrimą konkurencijai, pavyzdžiui, ilginti darbo laiką ir leisti parduotuvėms dirbti sekmadieniais ir vakarais, taip pat keisti kai kurių reguliuojamų profesijų sąlygas. Šios reformos yra palaikomos visuomenės, nes jos suprantamos.

- Jūsų nuomone, kokią įtaką visos Europos ekonomikai daro Rusijos ekonomikos problemos, nusilpęs rublis ir taikomos abipusės sankcijos?

- Akivaizdu, kad yra labai didelė įtaka Ukrainos ekonomikai, kurią reikia stabilizuoti, lygiagrečiai vykdant strategines reformas, kurių imasi naujoji vyriausybinė komanda. Aš palaikiau TVF pagalbos programą ir Europos Sąjungos finansinę paramą.

Kalbant apie Europos Sąjungą, krizė Ukrainoje sukūrė neužtikrintumą ir keliaudamas po centrinę ir Rytų Europą konstatuoju, kad tai yra vienas iš faktorių, kuris kelia nerimą ir gali sustabdyti investicijų atsigavimą.

Reikalingas ilgalaikis konflikto sprendimas: akivaizdu, kad yra ryšys tarp ekonominės ir geopolitinės situacijos.

- Kokia yra Prancūzijos pozicija dėl tolesnių sankcijų Rusijai? Ką siūlote Jūs?

- Prancūzijos Vyriausybė mano, kad labai svarbu yra bendros Europos Sąjungos pozicijos vykdymas. Europos Vadovų Taryba kovo 19 ir 20 d. dar kartą pabrėžė, kad Europos sankcijos Rusijai yra susijusios su Minsko susitarimų įgyvendinimu.

- Kokią Ukrainos konflikto baigtį prognozuojate? Kaip ateityje gali plėtotis Europos ir Rusijos santykiai?

- Visų šalių interesas yra rasti ilgalaikę politinę išeitį. Kalbu ne tik apie Europos Sąjungą, Ukrainą, bet taip pat ir Rusijos federaciją. Šios dienos prioritetas yra situacijos stabilizavimas pietryčių Ukrainoje. Tam mes skiriame visą savo tiek finansinį, tiek reformų palaikymą Ukrainos Vyriausybei. Taip pat yra svarbus Europos Sąjungos palaikymas, Europos Komisijos veiksmai, kuriuos mes visiškai remiami.

- Tuomet iškyla Prancūzijos-Rusijos klausimas. Kokį sprendimą priims Prancūzija kalbant apie „Mistral“ karo laivų perdavimą Rusijai?

- Šiuo metu, sąlygos, leidžiančios šių laivų perdavimą, nėra įvykdytos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Boso valanda su S. Jovaišu”: oro uostų generalinis direktorius G. Almantas apie procesų vadybą valstybinėje įmonėje (1)

Rugpjūčio 17 d. vidurnaktis – data, kuomet, kaip teigiama Lietuvos oro uostų pranešime, visi...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (223)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

„Facebook“ ir „Google“ apgaule įtariamą E. Rimašauską išsigabeno JAV pareigūnai (55)

Lietuvos pilietis Evaldas Rimašauskas, kaltinamas per suklastotus elektroninius laiškus iš JAV...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (360)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

„Alibaba“ pajamos antrąjį ketvirtį augo 56 proc.

Kinijos elektroninės prekybos milžinas „ Alibaba “ ketvirtadienį pranešė apie Volstrito...

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (10)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (777)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (265)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (174)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (223)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (11)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (9)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...