Vyresnio amžiaus pragmatiški panevėžiečiai, būdami gyvi ir aiškios nuovokos, siekia suplanuoti savo laidotuves ir neužkrauti rūpesčių artimiesiems. Dėl tokio sumanymo žmonės kreipiasi į bendrovę „Grauduva“. Ji išankstinių laidojimo paslaugų sutarčių jau yra sudariusi apie 30.
© Corbis
Tačiau dar vienos laidojimo paslaugas Panevėžyje teikiančios bendrovės „Ramybės takas“ vadovė Silvija Talačkienė mano, kad išankstinės laidojimo sutartys yra slidus dalykas. Jos neturi juridinio pagrindo, o šiuo metu rengiamame Laidojimo įstatyme apie tai visiškai nekalbama. Todėl tokiais sandoriais tik atveriamas kelias pinigams plauti.

Sąlygas aptaria su klientu

Išankstinė laidojimo sutartis mirties nepagreitins, - tuo įsitikinusi „Grauduvos“ direktorė Angelė Kirklienė imasi tenkinti senyvo amžiaus žmonių pageidavimus. Sutartys pasirašomos dviem egzemplioriais. Jose numatoma, kaip iš vienkartinės socialinės pašalpos - 750 litų, „Sodros“ skiriamos pašalpos - dviejų ar trijų pensijų ir, jeigu pageidaujama, iš asmeninių lėšų, bus palaidotas žmogus. Klientas nurodo, koks turėtų būti karstas, drabužiai ir kita laidotuvių atributika.

„Pageidavimai labai įvairūs. Vieni nori be jokio šarvojimo, apeigų, graudžių atsisveikinimų būti kremuoti. Kitiems reikia daug žvakių, giedotojų, baltų gėlių, ceremonijos organizatoriaus paslaugų, kalbų prie kapo duobės, gedulingų pietų. Karsto vieni pageidauja paprasto, kiti ir tūkstantį litų kainuojančio“, - kalbėjo A.Kirklienė.

Direktorės aiškinimu, drauge su klientu yra aptariamos lėšos ir, jeigu neužtenka minėtų pašalpų, žmogus prideda asmeninių pinigų. „Kai kurie jau yra sumokėję avansą, bet mes pasiliekame teisę pakoreguoti laidotuves pagal tuo metu galiosiančius kainoraščius. Juk po kokių penkerių metų paslaugų kainos gali labai pasikeisti“, - aiškino A.Kirklienė.

Sumoka avansą

„Grauduvai“ jau yra tekę laidoti žmones, iš anksto su įmone sudariusius sandorius. Direktorės teigimu, anksčiau buvo imamos žmonių asmeninės įmokos, tačiau, nuolat keičiantis pinigų kursui, šito atsisakyta, nes, vykdant užsakovo pageidavimus, gali pritrūkti pinigų. Todėl pastaruoju metu, A.Kirklienės žodžiais, jeigu kas labai prašo, paimamas tik avansas.

Jeigu iš anksto planuojamos laidotuvės, kas „Grauduvai“ praneš apie mirusius klientus? Tam sutartyse yra numatytas punktas: užsakovas pats turi pasirūpinti, kas praneš apie jo mirtį, įpareigoti tam tikrą asmenį ir jį informuoti, kad yra sudaryta išankstinė laidojimo sutartis.

Paklausta, kam atsiskaito už panaudotus pinigus, A.Kirklienė tikino: „Kontrolė yra, atsiskaitome artimiesiems, kiek ir kur išleidžiame pinigų, paimame sąskaitas faktūras. Jeigu laidojame benamį žmogų, atsiskaitome Panevėžio savivaldybės Socialinės paramos skyriui. Taip nebūna, kad mirusiuoju niekas nesirūpina“.

Baiminasi artimųjų protesto

Išankstines laidojimo sutartis pageidaujama sudaryti ir bendrovėje „Ramybės takas“, tačiau šios įmonės vadovė Silvija Talačkienė aiškina žmonėms, kad tokiai sutarčiai reikalingas notaro patvirtinimas.

„Čia finansiniai ir juridiniai dalykai, jeigu klientas ateitų su įgaliotu asmeniu, ar notaru, gal ir sutikčiau, kitaip - ne. Vėliau artimieji gali protestuoti. Man tokios sutartys - slidus dalykas. Esu įsitikinusi, kad šitaip sudaromos palankios sąlygos pinigams plauti. Juk ne paslaptis - iš laidotuvių siekiama ir prasigyventi, tiesa, yra kas nori gražiai palaidoti“, - samprotavo pašnekovė.

Kalbėdama apie išankstines sutartis, S.Talačkienė mėgino įsivaizduoti: „Gerai, jeigu vykdant žmogaus norus užtenka pašalpų. Bet jei prireiks privačių lėšų, kaip jas tada paimti? Po mirties asmeninė sąskaita banke iš karto blokuojama ir tuomet pinigus galima gauti tik paveldėjimo teise. Kitas dalykas - iš gyvo žmogaus paėmus pinigus, kaip pajamuoti privačias lėšas. Gal žmogus mirs po kokių penkerių metų?“

Vienišų žmonių daugėja

„Ramybės tako“ vadovė pripažino, kad šį dalyką būtų prasminga spręsti valstybės mastu. „Jeigu Vyriausybė patvirtintų išankstines sutartis, numatytų jų formą, sudarymo tvarką, drąsiai to imtumėmės. Vienišų žmonių daugėja, vaikai išvažiuoja dirbti į užsienį, kiti sėdi kalėjime, todėl likę vieni vyresnio amžiaus žmonės galėtų pasirūpinti savo laidotuvėmis ir dėl to būti ramūs“, - kalbėjo S.Talačkienė.

Pašnekovės žiniomis, Lietuvoje Laidojimo įstatymas tik rengiamas, bet jame apie išankstines laidojimo sutartis nekalbama, todėl, saugodama gerą įmonės vardą, direktorė neaiškių dalykų imtis nenori. Be to, S.Talačkienės praktikoje nepasitaikė, kad vienišo žmogaus laudotuvėmis kas nors nepasirūpintų. Kartą teko laidoti benamį, ir kelis šimtus litų davė vienas vyras, prie kurio namų tas žmogus dažnai pasirodydavo.

Ne visada reikia notaro

„Ramybės take“, anot vadovės, vyresnio amžiaus žmonės įsigyja karstus, kol prireiks, juos laiko savo namuose. Taip pat - drabužių. Daugiau jokių išankstinių sadorių nevykdoma. Tokia pati tvarka ir laidojimo paslaugas teikiančioje bendrovėje „Veliona“. Šios įmonės komercijos direktorius Mindaugas Krivickas net nusistebėjo ir sakė apie tai negirdėjęs. „Žinau, kad žmonės iš anksto užsisako paminklus, įsigyja karstus, drabužius, bet dėl išankstinių laidojimų sutarčių į mus kol kas niekas nesikreipė“, - teigė vadovas.

Išgirdęs skirtingas nuomones, PB paprašė juristo komentaro. Viena Panevėžio notarė, nenorėjusi viesai skelbti pavardės, teigė, kad Civilinis kodeksas ne visoms sutartims reikalauja notaro patvirtinimo. „Būtent šiuo atveju yra susitarimas dėl paslaugos ir jam patvirtinimas nereikalingas. Juk čia kreipiasi žmonės, nenorintys kitiems užkrauti atsakomybės. Jeigu rašomas testamentas, tuomet visai kas kita“, - aiškino pašnekovė ir susimąstė, kad išankstinės laidojimo sutartys - visai neblogas dalykas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (5)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (5)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (5)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (42)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Apklausa: 6 iš 10 pažįstamiems atskleidžia, kokią algą gauna (14)

Dauguma darbuotojų sutinka, kad darbo užmokesčio duomenys yra privatus klausimas ir labai jautri...

Top naujienos

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (243)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (98)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (276)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (66)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Kodėl Kembridžo kunigaikštienė niekada nedalija autografų? (1)

Kate Middleton – viena iš dažniausiai fotografuojamų moterų visame pasaulyje ir galbūt...

Gyvai / Lietuvos triatlono taurės 4-as etapas Veisiejuose (1)

Rugpjūčio 19-ąją šeštadienį vienas gražiausių Pietų Lietuvos krašto miestelių Veisiejai...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (25)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (28)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (122)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...