Pinigų plovimas - reali grėsmė šalies finansams

 (5)
Pinigų plovimas kelia realią grėsmę Lietuvos finansams, bet Lietuva sėkmingai kuria kovos su šiais nusikaltimais sistemą. Tai teigiama Europos Tarybos Specialiojo komiteto priemonėms prieš pinigų plovimą įvertinti išvadose.
Išvados apie Lietuvą ir kai kurias kitas šalis padarytos, remiantis ET ekspertų tyrimais, atliktais per išvykas į jas 1998 metais.

Anot dabar paskelbto tyrimo santraukos spaudai, Lietuvos perėjimą prie rinkos ekonomikos nuo 1990 metų lydėjo nusikalstamumo kilimas. Pavyzdžiui, narkotikų kontrabandos mastai nuo 1995 metų padidėjo maždaug dukart.

Lietuvoje kūrėsi vietinės organizuotos nusikalstamos grupuotės, dažnai besiverčiančios pinigų plovimu. Be to, pinigus Lietuvoje plauna ir užsienio nusikaltėlių grupuotės.

Kaip teigiama ataskaitoje, Lietuvos valdžia suvokia, kad dabar su pinigų plovimu daugiausia susiduria bankai, bet ateityje pinigų plovėjai vis dažniau mėgins naudotis kitomis finansinėmis institucijomis ir nekilnojamuoju turtu.

ET ekspertai nurodo tris kryptis, kuriomis Lietuva turėtų veikti, siekdama užkirsti kelią pinigų plovimui.

Pirmiausia - stiprinti bendradarbiavimą su atitinkamomis užsienio šalių ir tarptautinių organizacijų institucijomis.

Antra - reformuoti savo teisinę sistemą pagal Europos Sąjungos reikalavimus ir tarptautinius standartus.

Šioje srityje, kaip pažymima dokumente, Lietuva jau parodė savo pasiryžimą, žengdama pirmuosius svarbius žingsnius - pasirašė ir ratifikavo keletą Europos Tarybos ir Jungtinių Tautų konvencijų bei priėmė ir papildė nacionalinius įstatymus dėl kovos prieš pinigų plovimą bei narkotikų kontrabandą.

Trečioji užduotis Lietuvai - užtikrinti savo pačios įvairių institucijų, atsakingų už kovą su pinigų plovimu, tarpusavio sąveikos koordinavimą.

ET ekspertai siūlo Lietuvai sudaryti darbo grupę, vadovaujamą aukšto rango pareigūno, kurioje dirbtų visų institucijų, kovojančių su pinigų plovimu, atstovai ir kuri užtikrintų šios kovos efektyvumą.

Ekspertai daro išvadą, kad Lietuvoje per trumpą laiką daug nuveikta kovos su pinigų plovimu srityje ir, remdamasi savo pasiekimais, Lietuva yra pajėgi sukurti efektyvią kovos su pinigų plovimu sistemą, atitinkančia tarptautinius standartus.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Kanada nutraukia CETA derybas su Valonija (26)

Laisvosios prekybos susitarimui tarp Europos Sąjungos (ES) ir Kanados (CETA) iškilo pavojus, praneša agentūra „Reuters“.

Nesuradusi partnerių, „Twitter“ kapanosis pati (2)

Potencialiems partneriams nesusidomėjus, „Twitter“ gali tekti rinktis rizikingą kelią: pradėti restruktūrizaciją ir atleisti dalį savo 4 tūkst. darbuotojų, praneša „Reuters“.

Pernai mažiausias biudžeto deficitas ES užregistruotas Lietuvoje (30)

Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, 2015 metais, palyginti su 2014 metais ir atsižvelgus į sezono svyravimus, euro zonos valstybių narių vyriausybių biudžeto deficito ir šalių bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis sumažėjo nuo 2,6 iki 2,1 procento.

„Coca-Cola“ atleidžiamiems darbuotojams jau plaukia pasiūlymai (101)

Alytuje uždaromos „Coca-Cola“ gamyklos darbuotojams darbo atsirastų, tik abejojama, ar siūlomos darbo vietos jiems bus patrauklios.

Neturintiems namų – naujas projektas (71)

Iš Šilutės pl. 8 esančių nakvynės namų čia pernakvoti ateinantys benamiai per dvejus metus bus iškraustyti į Dubysos gatvę.