Pieno mėgėjams teks dar labiau susiveržti diržus arba ieškoti, kuo pakeisti lietuvišką produktą. Nors vasaros pabaigoje gerokai pakilo ne tik miltų ir jų gaminių, bet ir pieno produktų kainos, viena pagrindinių rinkos lyderių AB „Pieno žvaigždės“ skelbia nuo spalio ir vėl 12 procentų branginsianti savo produkciją.

Aiškinama, kad bendrovė kainas priversta didinti tik todėl, kad nuo spalio 1-osios už perkamą žaliavinį pieną jo gamintojams turės mokėti vidutiniškai 20 proc. brangiau.

Besikandžiojančios kainos
© DELFI
Tikėtina, kad vidutines pajamas gaunančius Lietuvos gyventojus greitai gali ištikti šokas dėl staigaus kainų kilimo.

Juk negana to, kad brangsta daugelis maisto produktų, o pieno rinkoje numatomas jau antrasis kainų šuolis per pastaruosius du mėnesius, prasidėjus naujam šildymo sezonui ir už šilumą jos vartotojams teks mokėti daugiau. Panevėžyje šilumos kaina gyventojams 18,6 proc. jau pabrango nuo šių metų rugpjūčio.

Nors „Pieno žvaigždės“ praneša, kad pieno žaliavos kaina dabar vidutiniškai sudaro apie 60 proc. pieno produktų savikainos, parduodantys pieną gyventojai neigia esantys pagrindiniai kaltininkai šioje situcijoje. Žemės ūkio ministerijos atstovai tvirtina, kad mažmeninės kainos rugpjūtį buvo padidintos anksčiau, nei ūkininkams už žaliavą buvo pradėta mokėti brangiau.

Tą patį teigia ir Panevėžio rajono kooperatyvo „Ėriškių pienas“ pirmininkas Povilas Nemanis. Pasak jo, tikra tiesa, kad pieno produktai vasarą brango avansu ir dėl to žemdirbiai nėra kalti.

Kooperatyvo vadovas sako, kad jo vadovaujamas susivienijimas jau yra išsikovojęs šiek tiek didesnes pieno supirkimo kainas, nei jos buvo iki šiol, tačiau vis dar deramasi su žaliavos pirkėjais. Didesnėmis kainomis ją bus galima parduoti tik po to. P.Nemanio tvirtinimu, jei pieno perdirbėjai iš tikrųjų pakeltų supirkimo kainas tiek, kiek pabrangina savo produktus, žemdirbiai jaustųsi kaip danguje. Tačiau tokio malonumo jie nepatiria.

Kaltės neprisiima

Lietuvos žemės ūkio rūmų (LŽŪR) organizatorius savivaldai, Lietuvos ūkininkų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkas Albinas Jacevičius tikina, kad iš tikrųjų pieno kainas žaliavos tiekėjai, perdirbėjai ir pardavėjai didina neproporcingai ir galutinė produkto kaina priklauso, anot pašnekovo, ne nuo ūkininko.

A.Jacevičiaus teigimu, skelbiama, kad pieno gamintojams atitenka pusė už produktą sumokamos sumos, tačiau tiek jie negauna. LŽŪR atstovas pabrėžia: žaliavos supirkimo kainų didinimo procesas jau pajudėjęs ir žemdirbiai tuo džiaugiasi. Iki šiol už kilogramą pieno jo supirkėjai mokėjo nuo 45 iki 72 ct, o dabar kalbama, kad kaina kils iki 55-90 ct. Šiemet kai kurie perdirbėjai ūkininkams pasiūlė naujovę: supirkimo kainas jie pasižada didinti su sąlyga, jei pieno tiekėjai sutartimi pasižadės ir kitąmet nesumažinti produkto tiekimo dydžio.

Ūkininkų sąjungos skyriaus pirmininkas lyg ir pateisina nevienkartinį pieno produktų kainų kilimą. Jo įsitikinimu, pirkėją geriau po truputį pratinti prie kainų šuolio, nei jas imtis kelti iš karto daug.

Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjusi Europos Komisijos narė Fischer Boel, atsakinga už žemės ūkį ir kaimo plėtrą, buvo įsitikinusi, kad padėtį galėtų pagerinti pieno kvotų panaikinimas. Tačiau A.Jacevičius taip nemano. Pasak LŽŪR atstovo, kvotos ūkininkams garantuoja žaliavos pirkimą.

Specialistas informavo, kad šiemet gerokai prašovė tie ūkininkai, kurie pasirašė su perdirbėjais sutartį parduoti grūdus už fiksuotą kainą, nes ji dabar yra gerokai pranokusi lūkesčius. Nors ta pati F.Boel tvirtino, kad grūdai tesudaro 5 proc. duonos kainos, o kur kas didesnės įtakos šio produkto vertei turi bendrovių investicijos ir didėjantis darbo užmokestis, A.Jacevičius mano kitaip. Jo teigimu, dvigubai pabrangę grūdai yra pagrindinė miltų kainos kilimo priežastis.

Mažiau duonos, daugiau makaronų

AB „Pieno žvaigždės“ vykdantysis direktorius Linas Sasnauskas tvirtai laikosi savo nuomonės. Pasak jo, žaliavos tiekėjų atstovai gali sakyti ką tik nori – dokumentais galima patvirtinti, kad žemdirbiams pieno supirkimo kainas iki produktų pabrangimo rinkoje bendrovė gerokai pakeldavo kas mėnesį. Nuo 2006-ųjų rugpjūčio iki 2007-ųjų to paties mėnesio pieno produktų kainos rinkoje kilo apie 15 proc. Netrukus jas teks pakelti dar 12 proc.

Pasiteiravus, ar keliant kainas nesibaiminama netikėtos pirkėjų reakcijos, L.Sasnauskas teigė, kad būgštaujama ne vartotojų protesto, o netekti žaliavos perdirbimui. Jei rinka, anot pašnekovo, nepalankiai reaguotų į dabartinę situaciją, bendrovė gali būti nebepajėgi išsilaikyti konkurencinėje kovoje.

Kaip teigia bendrovės „Maxima LT“ atstovė ryšiams su visuomene Viktorija Jakubauskaitė, „Maximos“ prekybos centrai kol kas nepajuto, kad šią vasarą pabrangus pieno ir miltų produktams jų būtų mažiau perkama. Pasak V.Jakubauskaitės, pastebima sumažėjusi duonos paklausa, bet tai susijęs tuo, kad jos žmonės apskritai ėmė valgyti mažiau.

„Norfos“ prekybos centrų atstovas spaudai Darius Ryliškis teigia: pieno gaminiai – toks produktas, kurio pakeisti nėra kuo, tad ir pabrangus šioms prekėms mažesnio jų pirkimo nepastebėta. Vis dėlto tikslesni duomenys, anot D.Ryliškio, turėtų paaiškėti spalį.

Atstovas spaudai to paties tvirtino negalįs pasakyti apie miltus ir jų produktus, išskyrus duoną. Kadangi vis kalbama, kad grūdai ir vėl brangs, dabar žmonės, pašnekovo tikinimu, kaip tik bando įsigyti daugiau miltų, makaronų atsargų. Tik UAB „Rimi Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Raminta Stanaitytė-Česnulienė pripažino, kad, palyginti šių metų liepą su rugpjūčiu pastebėtas šioks toks pieno produktų paklausos sumažėjimas. Bet tai nestebina, nes pagrindinį atostogų mėnesį kasmet būna panašūs rodikliai.

„Rimi Lietuva“ atstovė pabrėžė, kad po truputį ima populiarėti nelietuviški pieno produktai, tačiau to negalima tiesiogiai sieti su kainų augimu. Importuotų produktų populiarumas auga lietuviškos produkcijos sąskaita, tačiau pastaroji vis dar karaliauja rinkoje.

„Lietuviai gana konservatyvūs kalbant apie pieno produktus, tačiau kaina daro labai didelę įtaką pasirinkimui. Todėl pastebėję smarkų pokytį pirkėjai ieško alternatyvų“, – tvirtina R.Stanaitytė-Česnulienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rusijos teismai atmetė V. Antonovo ieškinį Lietuvai

Rusijos teismai galutinai atmetė bankrutavusio Lietuvos komercinio banko „Snoras“ buvusio...

Sviesto kainos Europoje nesiliauja augti, bet lietuviai moka mažiau (15)

Nors sviesto kainos visose Europos Sąjungos (ES) šalyse nesiliauja augusios, Lietuvos vartotojai...

Po akcizų didinimo alkoholiui verslininkai suka galvas (15)

Nuo šių metų kovo mėnesio, kai buvo padidinti akcizai alkoholiniams gėrimams, buvo praktiškai...

„Lidl“ Didžiosios Britanijos mažmenininkų sąraše pakilo į 7 vietą (2)

Vokietijos mažmenininkas „Lidl“ padidino savo rinkos dalį Didžiojoje Britanijoje iki 5,2...

Gaivinamas siūlymas leisti naudoti nelietuviškas raides įmonių pavadinimuose (7)

Vyriausybėje vėl gaivinama idėją leisti registruoti įmonių ir organizacijų pavadinimus visomis...

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (107)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (14)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

K. Girnius. Ar lietuviai buvo sovietų genocido auka? (32)

Mėnesio pradžioje JTO tyrimo komisija dėl Sirijos pareiškė, kad Islamo valstybė jau trejus metus...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (98)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (8)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą (3)

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

Pasigedusi iššūkių metė pelningą profesiją: naują darbą būtų sutikusi dirbti už dyką (1)

Lietuvoje ryškėja nauja nemaloni tendencija, skelbiama, kad jau pradeda trūkti kvalifikuotų...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (61)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (29)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (23)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...