Lietuvos pirkėjus piktina maisto produktų kainų augimas, neliko nepastebėtos ir nuo liepos 5,3 proc. šoktelėjusios pieno bei jo produktų kainos. Verslosavaite.lt aiškinosi, kas lemia aukštas Lietuvos pirkėjams siūlomo pieno bei jo produktų kainas.
Pienas
© Corbis/Scanpix
Kainas Lietuvoje kelia noras daugiau uždirbti užsienyje

AB „Rokiškio sūris“ pardavimo ir rinkodaros direktoriaus D. Norkaus teigimu, pieno produktų kainų augimą pasaulinėje rinkoje sąlygojo padidėjusi paklausa ir nepakitusi pasiūla, o pokyčiai pasaulinėje rinkoje atsiliepė ir Lietuvos pirkėjams.

„Pasaulio rinkose pakilo pieno produktų kaina, nes net ir išaugus jų paklausai, pasiūla išliko ta pati. Padidėjus kainoms užsienyje, pakilo pieno produktų eksportuotojų pelningumas, o turinčias daugiau gamybinių pajėgumų įmones didesnis pelnas paskatino pirkti daugiau žaliavos, kas lėmė jos brangimą. Noras gaminti daugiau ir žaliavos kainų augimas iškart pakėlė ir pagamintos produkcijos kainą Lietuvos rinkoje“, - apie pieno ir jo produktų kainų augimo priežastis Verslosavaite.lt kalbėjo D. Norkus.

Pakilus perdirbto pieno kainoms, produkciją brangina ne tik iš ūkininkų, bet ir iš perdirbėjų žaliavas perkantys gamintojai.

Kyla gaminių savikaina

Pasak AB „Kauno pieno centro“ generalinio direktoriaus Arūno Kontauto, produktų brangimą lemia pakilusios iš tiekėjų perkamos žaliavos kainos: „Vafliniams puodeliams naudojami miltai per metus pabrango 80 procentų, iš pieno perdirbėjų gaunamas pienas, pieno miltai bei sviestas bendrai sudėjus pabrango apie 50 procentų. Augant produktų savikainai, mes neišvengiamai turime branginti ledus“.

A. Kontauto teigimu, Vokietijoje pieno žaliava pabrango 60 procentų, todėl visai suprantama, kad Lietuvos pieno kombinatai atsižvelgia į užsienio tendencijas ir taip pat kelia kainas.

Pasak AB „Pieno žvaigždės“ vykdančiojo direktoriaus Lino Sasnausko, pieno produktų kainos auga ne tik dėl brangstančio pieno, bet ir dėl kitų brangstančių ingredientų bei pakuotės kainų, didinamų atlyginimų. „Auga visos kaštų kategorijos, dėl to kyla gaminio savikaina, o ji yra produkto kainos pagrindas“, - Verslosavaite.lt teigė L. Sasnauskas.

Brangiai kainuoja pieno surinkimas

Pasak D. Norkaus, teigiantys, kad pieno supirkimo kainos Lietuvoje vienos žemiausių Europos Sąjungoje (ES), o pieno produktų – vienos aukščiausių, nežino tikrosios padėties.

„Tai labai paviršutiniškas požiūris: iš tiesų reikėtų žiūrėti į superkamo pieno struktūrą ir panašius dalykus. Pavyzdžiui, mūsų įmonė turi 25 000 tiekėjų, tuo tarpu panašaus dydžio įmonės Vakarų šalyse turi apie kelis šimtus stambių pieno tiekėjų. Tai reiškia, kad pieno supirkimo kaštai mūsų įmonei kelis kartus didesni nei vakarietiškoms“, - Verslosavaite.lt teigė D. Norkus.

Pasak L. Sasnausko, užsienyje nėra tokių smulkių ūkių, kaip Lietuvoje, nes kelių karvių pieno tiekimas nelaikomas verslu. Tačiau, pašnekovo teigimu, galima pastebėti, kad ir Lietuvoje vyksta pokyčiai panašia linkme.

„Pastebime tendenciją, kad kelias karves auginančių ir pieną tiekiančių žmonių skaičius labai sparčiai mažėja. Pagal mūsų skaičiavimus, iš tokių smulkių ūkininkų dabar superkame apie 25 procentus viso superkamo pieno kiekio, visas kitas pienas – iš stambių ūkininkų, kurių skaičius mažas, bet tiekiamas pieno kiekis – didelis“, - Verslosavaite.lt teigė L. Sasnauskas.

L. Sasnausko teigimu, lyginant skirtingų ES valstybių pieno supirkimo ir pieno produktų pardavimo kainas, būtina atsižvelgti ir į kitus veiksnius – negalima sulyginti kelis litrus ir penkias tonas pieno tiekiančių ūkininkų pieno kainų, nes skiriasi ne tik pieno surinkimo išlaidos, bet ir paties pieno kokybė.

L. Sasnauskas bei D. Norkus tvirtino, kad lyginant pieno bei jo produktų kainas prekybos centrų lentynose, svarbu įvertinti ir tai, kad gaminiai parduodami su pridėtinės vertės mokesčiu (PVM), kuris, pavyzdžiui, Lenkijoje siekia tik 7 procentus.

Mažėja paklausa – krenta kaina

Pasak „Rokiškio sūrio“ atstovo D. Norkaus, kai kurie pieno produktai pasaulio rinkose jau pradėjo pigti, nes pasiekė psichologinę ribą, kai pirkėjai ieško alternatyvų pernelyg pabrangusiam produktui.

Kaip pavyzdį D. Norkus pateikė pieno išrūgų miltų kainų svyravimą.

„Pašarų veršeliams gamybai naudojamų išrūgų miltų kilogramas prieš 2 metus pasaulio rinkoje kainavo apie 0,4 euro, o šių metų liepos pabaigoje tie patys miltai pabrango iki 1,3 euro. Šoktelėjus pašarų kainoms, veršienos augintojams verslas tapo nepelningas, o jiems pradėjus išrūgų miltus keisti kitais pašarais, sumažėjo minėto pieno produkto paklausa, kas privertė nuleisti kainas ir dabar išrūgų miltai kainuoja 0,75 euro“, - Verslosavaite.lt kalbėjo D. Norkus.

Pasak pašnekovo, panašiai svyravo ir laktozės (išrūginio pieno produkto) kainos. „Maisto bei farmacijos pramonės šakų naudojama laktozė per metus pabrango 3,5 karto. Radus kuo pakeisti pabrangusią laktozę, sumažėjo jos paklausa, o tai privertė nuleisti kainas“, - pasakojo D. Norkus.

Lietuvos pieno perdirbėjai nejaučia paklausos mažėjimo

Linas Sasnauskas teigė, kad AB „Pieno žvaigždės“ vidaus rinkoje kol kas nejaučia paklausos mažėjimo, tą patį tvirtino ir kito stambaus pieno perdirbėjo – AB „Rokiškio sūris“ pardavimo ir rinkodaros direktorius D. Norkus.

D. Norkaus teigimu, Lietuvos pieno produktų gamintojai šoktelėjusiomis kainomis neišgąsdino ir Lietuvos sūrininkams svarbios Rusijos rinkos.

„Iki subsidijų panaikinimo Rusijos klientas Lietuvos sūrininkams mokėdavo vidutiniškai 2,6 euro už kilogramą sūrio, tuo tarpu šiandien Rusijos importuotojas lietuviams moka 4 eurus. Kaina pakilo daugiau nei 50 procentų, bet perka lygiai taip pat, kaip pirko“, - Verslosavaite.lt tvirtino D. Norkus.

Nesiryžta prognozuoti kainų pokyčių

Lietuvos stambieji pieno perdirbėjai nesiryžo prognozuoti galimų pieno ir jo produktų kainų pokyčių. „Vienas Dievas težino. Mes, lietuviai pieno perdirbėjai, tik prisitaikome prie pasaulinėje rinkoje vykstančių pokyčių“, - Verslosavaite.lt tvirtino „Rokiškio sūrio“ pardavimo ir rinkodaros direktorius D. Norkus.

Pasak AB „Pieno žvaigždės“ vykdančiojo direktoriaus Lino Sasnausko, dabar sunku prognozuoti rinką. „Matome, kad vakaruose kaina pakilusi iki rekordinių aukštumų, bet labai sunku pasakyti, kiek tai tęsis. Mes, vietiniai gamintojai, pasaulinių rinkų įtakoti negalime“, - Verslosavaite.lt sakė L. Sasnauskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (10)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (49)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (31)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (818)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (23)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (73)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (1)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (33)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (26)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (624)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (21)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...